Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perły województwa śląskiego. Plebiscyt na półmetku

Michał Wroński
Ogrodzieniec. Imponująca warownia przyciąga nie tylko rycerzy
Ogrodzieniec. Imponująca warownia przyciąga nie tylko rycerzy arc.
Zakończył się pierwszy etap współorganizowanego przez naszą redakcję konkursu na turystyczne perły województwa śląskiego. Swoje propozycje mogli w nim nadsyłać Czytelnicy. Czytaj więcej o plebiscycie Perły w Koronie Województwa Śląskiego 2011. Kliknij!

Teraz głos należy do konkursowego jury - w najbliższą środę kapituła, złożona m.in. z przedstawicieli samorządu wojewódzkiego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Śląskiej Organizacji Turystycznej, wybierze najlepsze kandydatury, które awansują do drugiego etapu konkursu. Ich listę przedstawimy na naszych łamach za tydzień i od tego momentu (tj. od 15.07) ponownie decydować będą Czytelnicy.

Zobacz więcej: TOP 10: Alternatywne perły województwa śląskiego

Aż do 7 września będą oni mogli głosować na uczestniczących w 2. rundzie konkursu kandydatów, nadsyłając na adres naszej redakcji drukowane na łamach "Dziennika Zachodniego" kupony (czekamy na nie do 9 września), bądź kupując nasze internetowe wydanie poprzez SMS Premium lub oddając głos za pośrednictwem serwisu naszemiasto.pl. Uzyskane w trakcie tego głosowania punkty stanowić będą 66 procent końcowej punktacji danej kandydatury (reszta pochodzić będzie z przeliczenia głosów przyznanych przez kapitułę). Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, połączone z wręczeniem nagród laureatom, odbędzie się 23 września.

Przypomnijmy, że plebiscyt "Wielkie odkrywanie śląskiego - Perły w Koronie 2011" prowadzony jest w czterech kategoriach: miejscowość/gmina, atrakcja turystyczna, wydarzenie turystyczne, kulturalne, sportowe itp. oraz zamki i pałace. Wysyłając konkursowy kupon należy pamiętać, że można na nim wskazać tylko jedną propozycję w każdej z tych kategorii.

Korzystając z trwającego plebiscytu i wakacyjnej pory, chcemy zachęcić też Państwa do częstszego odwiedzania turystycznych "perełek" naszego regionu. Są wśród nich zarówno miejsca powszechnie znane, takie jak zabytkowa kopalnia Guido w Zabrzu, pałac w Pszczynie, czy ruiny średniowiecznego zamku w Ogrodzieńcu, jak też obiekty, o których istnieniu wiedzą tylko zapaleńcy. Do listy naszych hitów koniecznie powinniśmy dopisać również odbywające się w naszym regionie wydarzenia kulturalne.

Takie imprezy jak katowicki Off Festival czy Tauron Nowa Muzyka zyskały już ogólnopolską renomę.

W poszukiwaniu atrakcji nie musisz daleko jeździć. Zobacz, co mamy na swoim podwórku!

1. Ogrodzieniec - to nie tylko warownia ze Szlaku Orlich Gniazd, gdzie często odbywają się imprezy plenerowe, ale też gród na Górze Birów.
2. Zabrze - turyści mają tu do wyboru zabytkową kopalnię Guido oraz górniczy skansen "Królowa Luiza".
3. Kuźnia Raciborska - magnesem dla turystów jest imponujący zespół pałacowy i kolejka wąskotorowa w Rudach.
4. Wisła i Ustroń to obowiązkowe punkty podczas wycieczki w Beskidy. Latem warto tu zajrzeć na Tydzień Kultury Beskidzkiej.
5. Góry Sokole koło Olsztyna. Ich ozdobą są liczne jaskinie i niesamowite formacje skalne (są przymiarki, by utworzyć tu park narodowy).
6. Żarki - zabytkowe miasteczko pełne żydowskich pamiątek (m.in. kirkuty i synagoga). To właśnie tu kręcono film "Młyn i Krzyż".
7. Muzeum Najmniejszych Książek Świata Zygmunta Szkocnego w Katowicach-Piotrowicach.
8. Stacja Wodociągowa Zawada w Karchowicach. W budynku znajduje się zabytkowe biurko i meble Jerzego Ziętka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto