Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perły województwa śląskiego: Moderna i Browarium Książęce

Sławomir Cichy
Dawna ul. Mikołowska jest dziś wewnętrzną drogą browaru
Dawna ul. Mikołowska jest dziś wewnętrzną drogą browaru Arkadiusz Ławrywianiec
Trwa plebiscyt "Dziennika Zachodniego", na największą śląską atrakcję. Po Beskidzkiej 5 i Cieszynie przedstawiamy kolejne dwie kandydatury konkursowe. Czytaj więcej o plebiscycie Perły w Koronie Województwa Śląskiego 2011. Kliknij!

Katowicka moderna
To między innymi dzięki niej przed II wojną światową Katowice uznawane były za najnowocześniejsze miasto w Polsce.

Nowatorskie rozwiązania architektoniczne z tamtego okresu, dziś przyciągają coraz więcej turystów nie tylko z kraju, ale całej Europy. Katowicka późna moderna jak mówią architekci, to oaza spokoju i piękna.

To w stolicy regionu przy ul. Bratków 4 powstała willa projektu Tadeusza Michejdy, architekta jednoznacznie kojarzonego z katowicką moderną, która jest jednym z nielicznych na świecie przykładów domów tego typu o konstrukcji stalowej. Do dziś zachwycają: kolejna willa projektu Michejdy przy ul. Poniatowskiego, budynki mieszkalne przy ul. P.C.K. czy znany wszystkim drapacz chmur na rogu ul. Żwirki i Wigury i Marii Skłodowskiej-Curie.

Mówiąc o katowickiej modernie trudno nie zwrócić uwagi na kościół garnizonowy przy skrzyżowaniu Skłodowskiej-Curie i Kopernika. Nie wolno zapomnieć też o willowej części Ligoty.

Browarium Książęce
Tyskie Browary Książęce to miejsce wyjątkowe nie tylko dla dlatego, że warzy się w nich piwo od blisko czterystu lat, ale również z tego powodu, że browar jest udostępniony zwiedzającym. To tu mieści się jedyne w Polsce Muzeum Piwowarstwa. To tutaj znajduje się najstarsza w Polsce warzelnia czynna do dzisiaj. Jej wystrój zachował się w stanie praktycznie nie zmienionym od 1905 roku.

Wycieczka obejmuje zwiedzanie muzeum, ale także można zobaczyć współczesny browar.

Przez browar jako wewnętrzna droga przebiega dawna ulica Mikołowska, która na początku XX wieku była zwykłą ulicą z niebywałą gratką. Każdy przejeżdżający przez browar był częstowany piwem. Tradycja zanikła, można jednak umówić się na wycieczkę kończącą się degustacją.

Plebiscyt Wielkie Odkrywanie Śląskiego Perły w Koronie 2011 odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, natomiast partnerami są: Vattenfall, Samorząd Województwa Śląskiego, Śląska Organizacja Turystyczna, Polska Organizacja Turystyczna oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto