Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia w Nędzy: 110 lat temu starali się o kościół [FOT. ARCHIWALNE]

Aleksander Król
Parafia w Nędzy: 110 lat od rozpoczęcia starań o kościół
Parafia w Nędzy: 110 lat od rozpoczęcia starań o kościół arc. Parafia w Nędzy
W tym roku mija 110 rocznica od momentu, gdy rozpoczęto starania o kościół w Nędzy. Zobacz archiwalne zdjęcia parafii w Nędzy.

Parafia w Nędzy: 110 lat od rozpoczęcia starań o kościół

"Witaj nam dniu pożądany, Witaj chwilo przebłoga, Spocznij ludu spracowany, Wznieś twe serce do Boga; Czegoś pożądał - Będziesz oglądał. Pamiętny dzień niedaleki, Wśród tych drzew cienia Stanie świątynia Sławiąca Boga na wieki" - tak rozpoczyna się unikalna pieśń religijna sprzed wieków, będąca pamiątką uroczystego poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła w Nędzy. Na dokumencie widnieje data - 20 kwietnia 1908 rok.


Czekamy na Ciebie!
POLUB NAS NA FACEBOOKU

110 lat od rozpoczęcia starań o kościół w Nędzy
- W tym roku mija dokładnie 110 rocznica od momentu, kiedy proboszcz ówczesnej markowickiej parafii (red. do której należeli parafianie z Nędzy) Alojzy Reif (1869-1927) rozpoczął starania o pozwolenie na budowę filialnego kościoła w Nędzy (wtedy oficjalny niemiecki zapis miejscowości brzmiał Nendza). Dwa lata później, w 1907 r., powstał już projekt budowli, a 20 kwietnia 1908 r. w Poniedziałek Wielkanocny nastąpiło uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę kościoła. W trakcie ceremonii ks. A. Reif wygłosił kazanie po niemiecku, a zaproszony proboszcz z Kuźni Raciborskiej ks. A. Smykalla po polsku. Następnie odczytano dokumenty sporządzone w dwóch językach i zamurowano je w fundamenty powstającej świątyni - wspomina Krystian Okręt, polonista, badacz języka i lokalnej historii.
Tłumaczy, że wśród dokumentów znalazła się pieśń upamiętniająca tę uroczystość, która wyraża radość z dotychczasowych dokonań i wielką nadzieję, że bardzo trudne przedsięwzięcie w niespokojnym okresie (Groźneć są czasy) zostanie uwieńczone sukcesem "Ad maiorem Dei gloriam". Tak też się stało.

Konsekracja dopiero po rozbudowie świątyni
Budowa szła szybko i już 6 miesięcy po wmurowaniu kamienia węgielnego, dokładnie 4 października ks. Alojzy Reif poświęcił nową świątynię, której ze względu na miesiąc październik patronuje Królowa Różańca Świętego.
- Jednak konsekracji biskup dokonał dopiero w 1930 roku, po rozbudowie kościoła - wspomina ks. Joachim Miksa, proboszcz parafii Matki Boskiej Różańcowej w Nędzy, tłumacząc, dlaczego budowlańcy znów musieli zakasać rękawy.
- Po zmianie granic, Górki Śląskie i Szymocice zostały przyłączone do Nędzy, dlatego tutajsza świątynia okazała się zbyt mała. W 1929 roku rozpoczęto prace przy rozbudowie (dodano m.in. nawy boczne oraz wysunięto prezbiterium dalej na wschód) - wspomina ksiądz proboszcz, który w 2014 roku świętował 30 lat posługi duszpasterskiej w parafii Matki Boskiej Różańcowej w Nędzy.

30 lat posługi księdza Joachima Miksy
- Przez te wszystkie lata wiele się w Nędzy zmieniło. Wielu parafian wyjechało za pracą do Niemiec, a w ich miejsce przyszli nowi. To dziś już zupełnie inna parafia w porównaniu do tej sprzed 30 lat - mówi ks. Joachim Miksa. Co wspomina najlepiej podczas swojej 30-letniej posługi?
- Na takie zwierzenia nie dam się namówić, ale powiem, że to wyjątkowa parafia, z której pochodzi kilku profesorów i kilkunastu księży - wspomina proboszcz Miksa.
"Za jego czasów" świątynia przeszła kapitalny remont. Jeszcze przed jubileuszowym 2000 rokiem cały dach przykryto miedzianą blachą, udało się odnowić ołtarze, wymienić ławki, drzwi i okna, odrestaurować obrazy, pomalować wnętrza. Wyremontowano też organy i wykonano barokowy prospekt.

Kapliczka w Szymocicach jak nowa
Duże remonty w parafii zostały zakończone, dlatego dziś proboszcz i parafianie dokładają starań, by dawny blask odzyskały inne obiekty - na przykład odnowiona niedawno piękna kapliczka w Szymocicach przy basenie. - Wiąże się z nią piękna historia. Kapliczka została postawiona jako wotum za ocalenie kupców, którzy jechali z Raciborza do Gliwic na targ. Zostali napadnięci przez zbójców, ale ponieważ uciekli się pod opiekę Matki Bożej, zostali uratowani - wspomina proboszcz.

- Kupcy postawili kapliczkę Matki Bożej i polecili miejscowej ludności, by ta o nią dbała. I tak jest do dziś. Kaplica została odtworzona - mówi ks. Joachim Miksa.
"O ty Nendzki ludku drogi Szczęście dziś cię spotkało, Święta Pan stał się ubogi Aby się okazało, Że dla kościołów - Śród tych mozołów Nie skąpisz szczeroduszności, on cię u Siebie W prześlicznym niebie W nagrodę wicznie ugości" - obiecuje odnaleziona w Nędzy pieśń sprzed wieków.


Czekamy na Ciebie!
POLUB NAS NA FACEBOOKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto