Panowie, więcej odwagi!

IRENEUSZ STAJER
Zamiast pewnego zwycięstwa z przeciętnym Energetykiem Jaworzno, ekipa KS AZS Rafako zanotowała piątą porażkę. Raciborzanie ulegli na własnym parkiecie drużynie gości 1:3 (19:25, 19:25, 25:17, 20:25).

Zamiast pewnego zwycięstwa z przeciętnym Energetykiem Jaworzno, ekipa KS AZS Rafako zanotowała piątą porażkę. Raciborzanie ulegli na własnym parkiecie drużynie gości 1:3 (19:25, 19:25, 25:17, 20:25). Tym razem podopieczni Witolda Galińskiego nie potrafili wygrać pierwszego seta, który dotąd był specjalnością teamu z nad Odry.

Sprytna zagrywka gości

Siatkarze Rafako popełniali mnóstwo prostych błędów, głównie w rozegraniu piłki i ataku. Szkoleniowiec raciborzan „winił” za taki stan rzeczy m.in. jednego z siatkarzy Energetyka, który zdobył ze stacjonarnej (pozornie łatwej do odbioru) zagrywki serię punktów.

— Zawodnik z Jaworzna uderzał lekko, często tuż za siatkę — mówi Galiński. — Takie zagrywki zmieniały tempo akcji, dezorientując moich zawodników. W konsekwencji nie potrafiliśmy rozegrać dokładnej piłki i skutecznie zaatakować. Piłka spadała na siatkę lub odbijała się od rąk zawodników gości i wpadała w nasze pole.

Brawa za trzeci set

Pierwsze dwa sety Rafako przegrało gładko do 19. W trzeciej partii drużyna gospodarzy zagrała o dwie klasy lepiej. Początek był wręcz rewelacyjny. Po serii udanych akcji raciborzanie zyskali przewagę 16:5. Niestety potem do głosu doszedł ów zawodnik gości z pozornie łatwą zagrywką i wywalczył dla swojego zespołu mnóstwo punktów. Kiedy Energetyk tracił do Rafako tylko dwa punkty, na trybunach zrobiło się nerwowo. Przecież podopiecznym Galińskiego nie raz umykały sety w wygranych już (wydawałoby się) partiach. Na szczęście raciborzanie przełamali niemoc, prezentując o wiele lepszą grę. Dlatego rozstrzygnęli na własną korzyść trzecią odsłonę 25:17.

Czwarty set także zaczął się po myśli gospodarzy. Młodzież z Rafako wypracowała sobie kilkupunktową przewagę. W końcówce partii zaczęła znów grać źle. Co rusz popełniała fatalne błędy. Przy stanie 18:18 Galiński wziął czas. Przerwa nie zmieniła niczego w grze raciborzan. Gospodarze poruszali się po parkiecie niemrawo i bez wiary we własne siły. Skutek był taki, że ulegli w czwartym secie do 20. Prysnęły więc marzenia o tie breaku i ewentualnym sukcesie w całym meczu.

Jeśli nie jutro, to kiedy?

W pozostałych meczach padły wyniki: MKS MOS Będzin — SMS II PZPS Spała 3:0 (25:22, 25:22, 26:24), Błękitni Ropczyce — Okocimski Brzesko 3:0 (25:21, 25:19, 25:15), Cukrownik Lublin — MKS Andrychów 3:1 (23:25, 29:27, 25:19, 25:14). Po sobotnim spotkaniu KS AZS Rafako umocniło się na ostatnim miejscu w tabeli grupy czwartej drugiej ligi. Jutro team Galińskiego zmierzy się na wyjeździe z MKS Andrychów. Szkoleniowiec raciborzan zapowiada walkę o dwa punkty, bo jeśli nie teraz, to kiedy?

WITOLD GALIŃSKI, trener KS AZS Rafako Racibórz

Nasi zawodnicy wyszli na parkiet zbyt spięci. Dlatego popełniali mnóstwo prostych błędów. Jaworzno było na pewno zespołem do ogrania. Trener gości przyznał mi się, że jedno spotkanie rozstrzygnęli na swoją korzyść przez przypadek. Musimy wciąż ciężko pracować nad eliminowaniem błędów i odpornością psychiczną. Na treningach chłopcy prezentują bardzo dobra dyspozycję. Niektórzy serwują bezbłędnie. W trakcie meczów tracą swoje walory. Zagrywają piłkę lekko, często trafiają w siatkę. Jestem jednak dobrej myśli, bo nasi siatkarze mają umiejętności. Drużyna jest młoda i wciąż nabiera doświadczenia.