Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paliwo na stacjach benzynowych Śląskiego nie było tak dobre od lat

Sławomir Cichy
fot. Mikołaj Suchan.
Na początek dobra wiadomość. Wszystkie 10 stacji paliw, które zostały wytypowane w woj. śląskim do kontroli w tym roku, miały dobre paliwo. Inspekcja Handlowa zarówno w próbkach benzyny jak i oleju napędowego nie stwierdziła uchybień. Ale to dopiero początek kontroli.

Zła wiadomość z kolei jest taka, że kontrole z 2010 r. z których raport właśnie opublikował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ujawniły, że na paliwo powinni uważać szczególnie właściciele diesli.

Co piętnasta zbadana stacja w województwie śląskim sprzedawała paliwo nie spełniające norm, ale łącznie zaledwie 4,2 proc. próbek odbiegało od standardów.

- To i tak zdecydowanie lepszy wynik niż jeszcze w 2005 roku. Wówczas co piąta śląska stacja benzynowa sprzedawała paliwo złej jakości, szkodzące silnikom aut - przypomina rzecznik Inspekcji Handlowej w Katowicach Katarzyna Kielar i dodaje, że odkąd badają próbki wszystkich paliw w tym LPG czyli od 2007 roku jest coraz lepiej.

Województwo śląskie należy do grona tych, gdzie w miarę bezpiecznie można tankować. Ale już wyjeżdżając warto uważać. Szczególnie na stacjach innych niż sieciowe.

Największe odstępstwa od norm jakościowych ON stwierdzono w województwach: kujawsko-pomorskim - 12 proc., zachodniopomorskim - 10,61 proc., mazowieckim -8,82 proc. Nieprawidłowości nie stwierdzono w Lubelskiem, Opolskiem, Podkarpackiem, Podlaskiem i Warmińsko-Mazurskiem.

Za to LPG jest najgorszy w łódzkim - 13,79 proc. stacji, opolskim - 10,53 proc., podlaskim - 11,76 proc., wielkopolskim - 7,69 proc. i małopolskim - 6,25 proc.

Bezpieczne tankowanie u nas nie zwalnia od czujności. Zgodnie z warunkami gwarancji niektórych marek, nie obejmuje ona uszkodzeń powstałych wskutek stosowania paliwa niewłaściwej jakości. Nie ma możliwości rozliczenia naprawy w koszty gwarancji.

Aby odzyskać pieniądze za naprawę usterki spowodowanej złym paliwem, trzeba skrupulatnie zbierać i przechowywać paragony, a najlepiej rachunki za każde tankowanie.

- To dowód, który jest podstawą domagania się odszkodowania od właściciela stacji przed sądem. Niezbędne są też rachunki i opinia mechanika na piśmie o powodach powstania awarii. Można też wykonać w laboratorium badania resztek paliwa z baku, warto zatrzymać wymienione, uszkodzone części - przypomina sędzia Krzysztof Zawała z sądu okręgowego w Katowicach.


Czarna lista stacji

W opublikowanej przez UOKiK liście skontrolowanych stacji w 2010 r. w sześciu na terenie województwa śląskiego stwierdzono paliwo odbiegające jakością od przyjętych norm. Oto one:

Stacja Paliw, PH M-K 42-256 Olsztyn Odrzykoń, ul. Narcyzowa
Stacja Paliw, Firma Motoryzacyjna MAZEM 42-290 Łojki, ul. Piastów 13
Stacja Paliw, PH M-K, 42-680 Tarnowskie Góry, ul. Zagórska 133
Stacja Paliw, LUKOIL Polska Sp. z o.o. , 41-303 Dąbrowa Górnicza, ul. Piłsudskiego 15,
Stacja Paliw Shell Polska Sp.z o.o. 43-190 MIKOŁÓW, ul. Pszczyńska 24,
Stacja Paliw, Grupa PB Trans Sp.z o.o. RZEKI WIELKIE, ul. Główna 5A, 42-270 Kłomnice.


Oto skutki tankowania i sprzedawania paliwa złej jakości

Zawiłości związane z jakością paliw wyjaśnia ekspert motoryzacyjny Marek Kopeć

Olej napędowy - najczęstsze uchybienia to za niska temperatura zapłonu, która stwarza niebezpieczeństwo wybuchu oparów podczas tankowania. Norma wynosi 55 st.C - tymczasem na niektórych stacjach wynosiła mniej niż 40 st. C oraz duża ilość siarki w paliwie która przyczynia się do korozji silnika i zużycia jego niektórych elementów.

Benzyna - nieprawidłowa prężność par prowadzi do kłopotów z uruchomieniem silnika, a nawet jego unieruchomienia w efekcie tworzenia się korków parowych. Niedotrzymanie wymagań MON czyli motorowej liczby oktanowej może powodować nierównomierne spalanie paliwa.

LPG - naruszenie parametru działania korodującego gazu na miedź. Korozja powoduje m.in. uszkodzenie elementów silnika i szybsze zużywanie jego elementów

Za handlowanie fałszowanym paliwem grozi grzywna do miliona złotych, utrata koncesji a w skrajnych przypadkach kara pozbawienia wolności do 5 lat.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto