Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe kartki świąteczne z Raciborza

Aleksander Król
Raciborskie wydawnictwo promuje niepełnosprawnych artystów, rozsyłając po całym kraju pocztówki, przedstawiające ich niezwykłe prace.

Piękne kartki z choinkami, zimowymi pejzażami, czy dzieciątkiem Jezus w Betlejemskiej Szopce, raciborskiego wydawnictwa AMUN trafiły przed świętami do wielu domów Śląska i całego kraju. Znajdujące się na pocztówkach obrazy powstają w niekonwencjonalny sposób - tworzą je artyści, którzy ołówek, czy pędzel trzymają... w zaciśniętych ustach lub w palcach stopy.

- To kwestia wprawy, treningu. Nie ma różnicy, czy malujesz rękami, czy ustami. Jeśli to kochasz, to ci się uda - mówi Mariusz Mączka, który trudną sztukę malowania ustami doskonali od 15 roku życia. Będąc chłopcem nie planował kariery malarza, ale wszystko zmienił nieszczęśliwy skok do wody. Chłopak złamał kręgosłup. "Uratowały" go... konie, na których jeździł w ramach hipoterapii. Pewnie właśnie dlatego przez wiele lat malował głównie te zwierzęta. Ale nim koń na płótnie zaczął przypominać konia, minęły lata, wiele lat.

- Teraz maluję głównie martwą naturę, w kalendarzu na 2011 rok są moje "trzy karafki", które w jednym z antykwariatów sfotografowała moja żona. Ewa robi setki zdjęć, a ja je odwzorowuję - mówi Mariusz Mączka. Mężczyzna poznał Ewę podczas jednego z plenerów organizowanych przez raciborskie wydawnictwo AMUN. Zamieszkali razem w Raciborzu. Niedawno wyjechali stąd do Dobiegniewa w województwie zachodniopomorskim, gdzie ojciec Mariusza wybudował dom. Często wracają jednak do Raciborza.

- W Bieńkowicach mieszkają moi rodzice. Jednak tym razem na święta nie przyjedziemy, bo nasze dzieci są jeszcze zbyt małe, a to kawał drogi. Bliźniaki - Szymon i Jakub mają dopiero sześć miesięcy - mówi Ewa.

Za każdą świąteczną kartką raciborskiego wydawnictwa kryje się historia któregoś z artystów. - Obecnie współpracujemy z 27 twórcami z całej Polski - mówi Dorota Bakaj, dyrektor AMUN, jedynego wydawnictwa w naszym kraju Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. - Organizacja powstała ponad 50 lat temu, gdy paru niepełnosprawnych artystów postanowiło sprzedawać swoje prace w formie reprodukcji na kartkach i kalendarzach. Nie chcieli czekać z założonymi rękami na czyjąś pomoc. Sami postanowili się w ten sposób utrzymywać - mówi Bakaj. Dzięki temu artyści mogą pokazać swoje prace na całym świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto