Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsze szkoły średnie w Tarnowie mają po kilkuset chętnych do klas pierwszych

Paulina Marcinek
archiwum Artur Gawle
Zakończyło się składanie podań do szkół średnich. W Tarnowie absolwenci podstawówek i gimnazjów założyli 5627 kont, dokonując elektronicznej rejestracji do pierwszych klas w placówkach edukacyjnych mieście. Najbardziej oblegane okazało się IV LO. Póżniej między innymi: I, II i III LO oraz Zespół Szkół Technicznych w Mościcach.

Z pierwszego naboru najwięcej chętnych było do IV LO. Najbardziej oblegane klasy to m.in.: biologiczno-chemiczna, matematyczno-geograficzna z językiem angielskim oraz biologiczna z elementami psychologii. Tam o jedno miejsce walczyło średnio trzech uczniów.

III LO w Tarnowie jest szkołą pierwszego wyboru dla 295 gimnazjalistów i ok. 300 osób ze szkół podstawowych. Dla pierwszych przygotowano 238 miejsc, dla drugich tyle samo. Najbardziej oblegane są klasy o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym oraz matematyczno-fizyzno-informatycznym. Tutaj o jedno miejsce walczy dwie osoby.

W III LO w nowym roku szkolnym planowane jest utworzenie czternaście klas pierwszych. W tamtym roku było ich osiem. W związku ze zwiększeniem liczby przyjmowanych osób szkoła zaadaptowała zaplecze i poddasze, dzięki czemu udało się wygospodarować cztery dodatkowe sale.

- Nie będzie nauki na dwie zmiany. Nasz młodzież będzie kończyć lekcje najpóźniej o 15.30 – podkreśla Jan Ryba, dyrektor III LO w Tarnowie.

I LO w Tarnowie jest szkołą pierwszego wyboru dla 276 gimnazjalistów oraz 270 uczniów ze szkół podstawowych. Dla pierwszych przygotowano 192 miejsc, dla drugich tyle samo. Jednym z najbardziej obleganych profili jest biologiczno-chemiczny. Tutaj o jedno miejsce walczy prawie dwie osoby. Największym zainteresowaniem cieszy się klasa z matematyką i językiem angielskim. O jedno miejsce rywalizuje ponad dwie osoby.

II LO w Tarnowie z jest szkołą pierwszego wyboru dla 165 gimnazjalistów i 192 uczniów ze szkół podstawowych. Dla pierwszych przygotowano 160 miejsc, dla drugich tyle samo. Po dwóch kandydatów na jedno miejsce ubiega się w klasie z maturą międzynarodową i w klasie dwujęzycznej.

Szkoła w ubiegłym roku przyjęła sześć pierwszy klas. W tym roku planowane jest tworzenie dziesięciu oddziałów. - Obserwujemy, że jest większa konkurencja niż w poprzednich latach. Myślę że trudniej będzie dostać się do naszej szkoły – mówi Halina Pasternak, dyrektor II LO w Tarnowie.

II LO na razie nie planują nauki na dwie zmiany, choć lekcje będą trwać do późnego popołudnia. - Będziemy się starać, żeby nauka w szkole zakończyła się koło 16.30 – wyjaśnia dyrektor II LO

Dwanaście klas pierwszych, czyli o pięć więcej niż w ubiegłym roku zamierza przyjąć Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie Mościcach. Tutaj związku z większym naborem niż w poprzednich latach problemów z salami jednak nie ma.

- Jesteśmy ograniczeni zapleczem laboratoryjnym, a nie chcemy pracować na dwie zmiany ponieważ większość naszych uczniów dojeżdża spoza Tarnowa. Jest nam bardzo przykro, ale nie możemy przyjąć więcej osób – mówi Krzysztof Kołaciński, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie-Mościcach.

ZST w Tarnowie jest szkołą pierwszego wyboru dla ok. 200 gimnazjalistów i ok. 200 uczniów ze szkół podstawowych. Dla pierwszych i drugich przygotowano po 192 miejsc. Największą popularnością cieszy się technik informatyk. Tam o jedno miejsce walczy ponad dwie osoby.

WIDEO: Praca sezonowa dla młodzieży. Co im daje i na co zwrócić uwagę?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto