18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Długiej wypadało się pokazywać

Aleksander Król
Reichshallen-Restaurant na ul. Długiej  10 - rok 1926
Reichshallen-Restaurant na ul. Długiej 10 - rok 1926 archiwum Muzeum w Raciborzu
Kiedyś na odchodzącej od rynku ulicy Długiej koncentrowało się życie Raciborza. W eleganckich restauracjach bawiła się śmietanka miejska. Co się stało z naszym deptakiem?

Co się stało z naszą ulicą Długą? Pamiętacie eleganckie restauracje, w których dawniej spotykało się całe miasto? Już ich nie ma, a eleganckie wystawy, którymi sklepikarze zachęcali raciborzan do zakupów, zastąpiły puste witryny.

A kiedyś to właśnie tu koncentrowało się życie Raciborza. - Już przed II wojną światową ulica Długa (Langestrasse) pełna była sklepów, restauracji i zakładów usługowych. Mieściło się tu między innymi popularne atelier fotograficzne Photo-Helios, czy księgarnia F. Soffnera, specjalizująca się w wydawnictwach religijnych - mówi Adam Knura, historyk z raciborskiego muzeum.

Dawniej "wypadało" się pokazywać na reprezentacyjnej ulicy Długiej. W restauracjach bawiła się cała miejska śmietanka. Szczególnie popularny był lokal pod "dziesiątką".
- W domu przy numerze 10 (strona południowa, pomiędzy ul. Browarną i Różaną, czyli mniej więcej w tym samym miejscu co dzisiaj) znajdował się lokal, który w latach 20. XX wieku wielokrotnie zmieniał nazwę i właścicieli. Początkowo pod tym numerem była restauracja "Bavaria", następnie "Schultheiß-Restaurant", a w 1926 roku już nazywała się "Reichshallen-Restaurant" i jej właścicielem został T. Nowak. W 1927 roku restaurację przejął Georg Hesig i przemianował na "Zum Paulaner" - mówi Adam Knura.

Dodaje, że w czasach przedwojennych raciborzanie chodzili jeszcze zjeść m. in. Do "Zur Mauserfalle", "Friedrich Beier's Restaurant", a małą czarną wypijali w kawiarni Richarda Füllbiera.

- Po wojnie odbudowano ulicę w takim samym kształcie, jednak nowe władze nie zadbały o jej handlowo-usługowy charakter - mówi historyk z muzeum. Na sklepy przeznaczono zaledwie kilka lokali.

- Przebudowa ulicy Długiej, do jej obecnego wyglądu ruszyła w 1979 roku. Trwała kilka lat, wtedy też wyłączono ją z ruchu samochodowego - mówi Knura. Mieszkania na parterach opróżniono i zamieniono na sklepy. Znów wróciło tu życie. Niestety w ostatnich latach deptak opustoszał. Czy efektowne, kolorowe budynki, które niedawno wybudowano na końcu Długiej to początek zmian na lepsze?

Archiwalne zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto