Spis treści
Mój Prąd z długimi kolejkami. Dofinansowanie do fotowoltaiki opóźnione o rok
Nabór wniosków w trzeciej edycji programu Mój Prąd zakończył się 6 października 2021 r. W ciągu zaledwie trzech miesięcy zgłosiło się aż 178 tys. chętnych na dofinansowanie. W ramach programu beneficjenci mogą uzyskać nawet 3000 zł na przydomową instalację fotowoltaiczną. Jak jednak zwrócił uwagę portal globenergia.pl, na pieniądze trzeba będzie sporo poczekać.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uprzejmie informuje, że obecnie przewidywany termin rozpatrzenia wniosku wynosi 300 dni roboczych liczonych od dnia zarejestrowania wniosku w NFOŚiGW – czytamy na stronie programu Mój Prąd. – W przypadku, gdy wniosek wymaga uzupełnienia, termin przewidziany na ocenę wniosku wynosi 350 dni (…).
Nawet jeśli błędów nie ma, rozpatrywanie wniosku i tak może potrwać dłużej niż wspomniane 300–350 dni.
NFOŚIGW zastrzega sobie prawo do wydłużenia terminów rozpatrywania wniosków – zaznaczają urzędnicy.
Warto pamiętać, że długi czas upływający od złożenia wniosku do jego rozpatrzenia to nie tylko niedogodność – im dłużej trzeba czekać na pieniądze, tym mniej są one warte w momencie wypłaty z powodu inflacji. Regulamin programu nie przewiduje bowiem waloryzacji środków.
Czekamy na pieniądze m.in. przez błędy we wnioskach
O długi czas rozpatrywania wniosków zapytała rząd posłanka Anita Kucharska-Dziedzic. W odpowiedzi Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśniło, że znaczna część wniosków, bo ok. 35 proc., zawiera błędy, przez co ich analiza się opóźnia, a urzędnicy mają więcej pracy.
Z uwagi na fakt, że Generator Wniosków o Dofinansowanie w momencie uzupełniania wniosku umożliwia Wnioskodawcom dokonanie całkowitej zmiany wniosku – wniosek taki musi zostać ponownie zweryfikowany w całości zgodnie z „Regulaminem naboru (…)”. Wydłuża to znacząco cały proces oceny wniosku – wyjaśnia MKiŚ.
Jeżeli we wniosku o dofinansowanie zostaną wykryte błędy (np. brak załączników), wnioskodawca ma jedną szansę, żeby go poprawić. Ma jednak na to mało czasu – maksymalnie 5 dni roboczych. Jeśli problemem jest brak zaświadczenia OSD, okres ten wydłuża się do 10 dni roboczych. To, czy złożony wniosek został już rozpatrzony, można sprawdzić w dowolnym momencie na stronie mojprad.gov.pl, klikając w przycisk „Sprawdź jego status”.
Nie należy wysyłać dokumentacji papierowej do NFOŚiGW. Wnioski złożone w formie papierowej będą ODRZUCANE! – ostrzega strona programu Mój Prąd.
Kiedy czwarta edycja Mojego Prądu?
Wiele osób z niecierpliwością czeka na start kolejnej, czwartej edycji programu Mój Prąd. Według zapowiedzi ma ona ruszyć na przełomie I i II kwartału 2022 r., na razie jednak wciąż do końca nie wiadomo, jak będzie wyglądać. Nie są znane nawet możliwe do uzyskania kwoty – podano jedynie, że wyższą dotację przewidziano dla osób, które wraz z zakupem fotowoltaiki zainwestują w magazyny energii (również dofinansowywane w ramach programu) lub urządzenia pozwalające zużywać więcej wyprodukowanego prądu na miejscu, np. ładowarki do samochodów elektrycznych. Tutaj piszemy więcej na temat Mojego Prądu 4.0.
– Chcemy postawić na to, aby zachęcać prosumentów do autokonsumpcji energii, którą wytworzą u siebie w gospodarstwie, żeby jak najmniej tej energii trafiało do sieci elektroenergetycznej – wyjaśnia w rozmowie z Newserią Biznes Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE