Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łężczok: Będzie łatwiej dla turystów. Ruszyły prace w rezerwacie [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Biernat
Na Łężczoku ruszyły prace. Będzie wygodniej turystom
Na Łężczoku ruszyły prace. Będzie wygodniej turystom Arkadiusz Biernat
Kalosze nie będą już potrzebne. Do tej pory, kiedy po deszczu chcieliśmy odetchnąć czystym powietrzem i podziwiać przyrodę w rezerwacie Łężczok, mogliśmy tam ugrzęznąć. Ścieżki zamieniały się w głębokie kałuże i grząskie błoto. Wkrótce o podobnych problemach będziemy mogli zapomnieć.

Łężczok: Będzie łatwiej dla turystów. Ruszyły prace w rezerwacie

W rezerwacie, zwanym często zielonymi płucami Śląska, rozpoczęły się prace na okolicznych ścieżkach (tzw. Szlak husarii polskiej) pomiędzy drzewami i stawami, przy których można podziwiać setki ptaków.

- Chcemy utwardzić szlaki piesze i rowerowe przebiegające przez Łężczok. To największy rezerwat na Śląsku. Cieszy się dużą popularnością mieszkańców całego województwa. Rezerwat ma swoje prawa, a osoby go odwiedzające oczekiwania. Po deszczu ciężko było przejść tutaj suchą nogą. Chcemy to zmienić - mówi Robert Pabian, nadleśniczy z Rud Raciborskich.

Roboty są prowadzone nie tylko ze względu na wygodę turystów.

- Uporządkowanie sytuacji ułatwi pieszym i rowerzystom korzystanie z rezerwatu. Ludzie będą chętniej korzystali ze ścieżek i nie będą wchodzili w te rejony rezerwatu, które nie powinny zostać naruszone - podkreśla Jolanta Prażuch, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach.

Bo do tej pory zwiedzający, aby ominąć kałuże wychodzili poza ścieżkę i rozdeptywali znajdujące się obok rośliny. Modernizacji doczekają się ścieżki prowadzące ze wschodu na zachód. To około 3,2 km. Nawiezione zostanie naturalne kruszywo - tłuczeń. Roboty zakładają jego utwardzenie na 2-3 m szerokości. Nie będą to roboty inwazyjne, a robotnicy mają unikać ciężkiego sprzętu. Jednak podczas remontu spacerowanie po rezerwacie będzie utrudnione, a momentami niemożliwe. Niedostępny będzie też parking, na którym będą składowane materiały budowlane.

- Musimy dostosować się do reguł rezerwatu. Nie będziemy korzystać m.in. z walców wibracyjnych - słyszymy od robotników na miejscu.

Termin robót też nie jest przypadkowy. Bo choć zima to najgorszy czas na prowadzenie tego typu robót, to jednak najlepszy moment dla natury, a zwłaszcza ptactwa, którego prawie 200 gatunków można tutaj spotkać. - Prace należy wykonać poza sezonem aktywności fauny i flory. Mam tu namyśli zwłaszcza sezon lęgowy ptactwa - dodaje Pabian.

Zakończenie robót planowane jest do końca roku. Jeżeli nie pozwoli na to pogoda, prace będą kontynuowane na początku 2018 r. Ale wówczas muszą zakończyć się do końca lutego, czyli do początku sezonu lęgowego. W przyszłości ścieżki rezerwatu mają zostać połączone trasą rowerową z Raciborza.

Rezerwat przyrody Łężczok położony jest w dolinie Odry, na zachód od wsi Babice, za torami linii kolejowej Kędzierzyn - Racibórz. Został utworzony w 1957 roku dla ochrony wielogatunkowego lasu łęgowego i pocysterskich stawów rybnych. Zajmuje powierzchnię 408 ha i należy do największych w Polsce. W rezerwacie żyją m.in. sarny, lisy, zające. Bytuje tu ponad 210 gatunków ptaków, z czego 121 lęgowych.

Ocenia się, że pod względem liczby gatunków ptaków rezerwat zajmuje drugie miejsce w Polsce po Stawach Milickich. Kilka lat temu do dyspozycji turystów oddano do użytku platformy widokowe. W przyszłości Łężczok ma zostać połączony ścieżkami rowerowymi w z Raciborzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto