Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzanowice: Pogrzebali basa, to już koniec karnawału

Aleksander Król
Cała ceremonia rozpoczęła się przed północą
Cała ceremonia rozpoczęła się przed północą fot. arc
W sobotę w Krzanowicach odbył się tradycyjny obrzęd "Pogrzebania basa". To stary, barwny, ludowy zwyczaj oznajmiający koniec karnawału. Dziś można go zobaczyć jedynie w kilku miejscowościach Raciborszczyzny.

Cała ceremonia rozpoczyna się zawsze trochę przed północą. Licznie zgromadzeni w sali Domu Kultury mieszkańcy i goście po raz kolejny byli świadkami niezwykłego "pogrzebu". Jako pierwszy do sali wszedł mężczyzna w smokingu z lirą w dłoni. Potem na scenę wprowadzano kolejne instrumenty. Wreszcie wniesiono kontrabas, nad losem którego zawodziły płaczki.

- To atrapa, która ma co najmniej 50 lat. Nie bezcześcimy prawdziwego instrumentu - wyjaśnia Kornelia Pawliczek-Błońska, dyrygent Chóru Cecylia, jedna z organizatorów imprezy.

Nie mogło zabraknąć księdza, organisty i ministranta. Była nawet wdowa niosąca wieniec, w który oprócz kwiatów włożono puste butelki po wódce.
- Te, które opróżniliśmy podczas karnawału - śmieje się pani Kornelia. Na koniec pojawiła się śmierć i kopidół z taczką.

- "Oj biedny, basie już po twoim czasie" - śpiewali chórzyści, żegnając się na czas postu z muzyką i zabawą.

Pogrzebanie basa to jedna z tradycji kulturowych Raciborszczyzny, promowana w ramach projektu "Śląski Spichlerz", na jaki Starostwo Powiatowe zdobyło 240 tysięcy złotych z Unii Europejskiej, a wartość całego przedsięwzięcia to 281 tys. zł.

- Nakręcimy filmy o naszych tradycjach. Będziemy także organizować inne imprezy promujące zanikające już zwyczaje - mówi Karolina Kunicka, rzeczniczka Starostwa Powiatowego.

Na Raciborszczyźnie kultywowane są także inne, ciekawe i barwne obrzędy kończące karnawał.

W Samborowicach, w minioną sobotę, odbyło się "wodzenie niedźwiedzia". Przez wioskę przeszedł korowód przebierańców. Główną rolę odegrał w nim miś, który na koniec zabawy został symbolicznie uśmiercony. To nieomylny znak, że karnawałowe zabawy już się niestety skończyły.

Wcześniej w podobny, symboliczny sposób żegnano się z zabawą w Sławikowie, Lasakach i Ligocie Książęcej w gminie Rudnik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto