Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół chce się rozliczyć co do grosza. Parafie też

Agata Pustułka
infografika Marek Michalski
Metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc, zapowiada przełomowy krok - archidiecezja katowicka zamierza opublikować sprawozdania finansowe.

Abp Skworc wiele razy wypowiadał się na temat przejrzystości finansowania Kościoła. Jeszcze jako biskup tarnowski stwierdził: - Jeżeli chcemy jakiejś reformy finansów Kościoła w Polsce, to musimy je uporządkować. Posłuży to przejrzystości, ukazaniu finansów kościelnych, zarówno na poziomie parafialnym, jak i diecezjalnym. Przecież ci, którzy powierzają nam swoje ofiary, mają prawo do tego, żeby wiedzieć, jak są one administrowane, jak są wykorzystywane przez Kościół dla celów duszpasterskich! - mówił arcybiskup.

Publikowanie archidiecezjalnych sprawozdań finansowych to ważny sygnał, który wpisuje się w trwającą właśnie, pełną emocji dyskusję na temat stanu posiadania Kościoła i jego dochodów.

Likwidacja finansowanego z budżetu państwa Funduszu Kościelnego wydaje się nieuchronna. Zmiany zasad dotowania Kościoła w Polsce są też oczekiwane przez ludzi samego Kościoła, o czym świadczy m.in. opublikowany kilka dni temu raport Katolickiej Agencji Informacyjnej na temat wpływów parafii z ofiar i zarobków księży. Obok bogatych parafii wzrasta liczba tych ledwo wiążących koniec z końcem. Zarobki księży, jak i dochody parafii są niezwykle zróżnicowane. Dochód parafii waha się od 30 do 400 tys. zł. rocznie, zaś zbiórka z niedzielnej mszy od 500 do 4 tys. zł.

Powołany przez Radę Biskupów Diecezjalnych zespół złożony z przedstawicieli metropolii (na czele z metropolitą katowickim abp Wiktorem Skworcem) przygotowuje zmiany dotyczące administrowania majątkiem Kościoła.

Ujawnianie sprawozdań finansowych traktuję jak swoją powinność

Z metropolitą katowickim arcybiskupem Wiktorem Skworcem rozmawia Agata Pustułka

Czy ksiądz arcybiskup przewiduje upublicznienie w najbliższym czasie sprawozdania finansowego archidiecezji, wzorem np. działań podjętych swojego czasu przez nieżyjącego arcybiskupa Józefa Życińskiego?

Arcybiskup Życiński przedstawiał bilans wpływów z ofiar otrzymywanych od wiernych i wydatków ponoszonych przez diecezję. My przygotowujemy się do publikacji podobnych sprawozdań finansowych. Jesteśmy na etapie gromadzenia danych. Zebranie dokumentacji, jej opracowanie wymaga jednak czasu. Chciałbym zaznaczyć, że wszystkie parafie obligatoryjnie składają do diecezji takie sprawozdania. Są więc znane władzom kościelnym, a część proboszczów raz do roku w czasie nabożeństwa na zakończenie roku kalendarzowego, podsumowuje finansowo rok, czyli przedstawia je zainteresowanej części opinii publicznej, wspólnocie wiernych.

Nie wszyscy proboszczowie składają te sprawozdania sylwestrowe. To raczej gest dobrej woli. Czy powinny być one obowiązkowe?

Ujawnienie takich informacji traktuję jako powinność księdza. Jawność w kwestiach finansowych jest dla Kościoła niezwykle ważna i właśnie w kierunku jak największej przejrzystości zmierzają prace specjalnej grupy powołanej w sierpniu 2011 roku na ostatnim spotkaniu Rady Biskupów Diecezjalnych, na której czele stoję. W powołanej grupie, która składa się z reprezentantów wszystkich metropolii w Polsce, pracujemy nad zbiorem wytycznych dla biskupów diecezjalnych. W zamyśle ma on być aneksem do uchwał II Synodu Plenarnego. Mam nadzieję, że w sierpniu bieżącego roku będzie już gotowa pierwsza redakcja tego dokumentu.

Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała raport dotyczący finansów Kościoła. Potwierdza on pewne nierówności: są parafie, które ledwo wiążą koniec z końcem i jest ich całkiem sporo oraz te, które mogą liczyć na większą hojność wiernych. Czy poparłby ksiądz arcybiskup stworzenie centralnego Funduszu Wyrównawczego?

To tworzenie kolejnej instytucji, której funkcjonowanie też musi kosztować. Ponadto diecezje są autonomiczne i taka centrala instytucja mogłaby tę autonomię naruszać. Obecnie mamy kilka instrumentów pomocy parafiom znajdującym się w trudnej sytuacji lub prowadzącym inwestycje. Na przykład te, które budują kościół mają swoje parafie patronackie, w których mogą zbierać ofiary. Parafie, które o słabej kondycji finansowej są zwalnianie ze zbiórek na rzecz utrzymania instytucji diecezjalnych. Takich zbiórek jest zwykle osiem w ciągu roku.

Finansowanie Kościoła głównie z datków wiernych. Raport KAI o stanie finansowym parafii

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto