Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Zakazy i obostrzenia związane z przeciwdziałaniem pandemii przedłużone. Co z maseczkami?

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przedłużenie zakazów i obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19. Wszystkie środki bezpieczeństwa zostają utrzymane do 19 kwietnia. Granice kraju pozostaną zamknięte do 26 kwietnia. Od przyszłego czwartku na terenie Polski wprowadzony także zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Zakazy i obostrzenia w związku z epidemią COVID-19 potrwają dłużej

- Nasze dotychczasowe działania w kierunku ograniczenia pandemii na razie sprawdzają się. Mamy świadomość, że przedłużający się okres społecznej kwarantanny jest dla wielu uciążliwy, ale mamy liczne analizy, że gdyby nie on, to zachorowań byłoby dużo, dużo więcej - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział, że przyrosty zachorowań będą i będą bardzo dotkliwe, ale wciąż konieczna jest duża dyscyplina społeczna, aby jak najszybciej zwalczyć epidemię COVID-19 w Polsce.

Wszystkie obowiązujące obostrzenia zostały przedłużone do niedzieli, 19 kwietnia. Do 26 kwietnia przedłużone zostało zamknięcie szkół, ruchu lotniczego oraz granic.

Ograniczenie w przemieszczaniu się - zakaz wychodzenia z domów

W obowiązku pozostaje ograniczenie dotyczące przemieszczania się, podróżowania i przebywania w miejscach publicznych

- Na czym polega? Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry - wyjaśnia MZ.

Od zakazu obowiązują nieliczne wyjątki:

  • dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością)
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu)
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi)

- Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy i tylko w wyżej określonych przypadkach - dodaje MZ.

Zakaz korzystania z parków, lasów oraz rowerów miejskich, a także gromadzenia się

Kolejne ograniczenie dotyczy przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. obejmuje również plaże.

Nie można także korzystać z rowerów miejskich.

Obowiązuje również zakaz gromadzenia się, spotkań, imprez i zebrań, który dotyczy wszystkich spotkań powyżej dwóch osób. - Obostrzenie nie dotyczy spotkań z najbliższymi - dodaje MZ.

Zamknięte pozostają restauracje, bary, a także instytucje kultury, salony fryzjerskie etc.

Rząd utrzymał decyzję o zamknięciu restauracji, barów i innych lokali gastronomicznych, które aktualnie swoje usługi mogą świadczyć tylko na wynos.

- Wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte. Są to m.in. muza, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz stała działalność związana z kulturą - informuje MZ.

Do odwołania zamknięte pozostają również: siłownie, baseny, kluby fitness i kluby taneczne.

- Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę - dodaje MZ.

Ograniczenie liczby klientów w sklepach. Godziny tylko dla seniorów

Do każdego sklepu może wejść jedynie ograniczona liczba osób. To 3 klientów na jedną kasę. - To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów - wyjaśnia MZ.

Ten sam przepis dotyczy aptek oraz targowisk, gdzie 3 klientów może przypadać na jeden stragan.

- W godzinach od 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia - informuje MZ.

Wyjątkiem w godzinach dla seniorów są stacje benzynowe, a także apteki.

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane pozostają zamknięte.

Uroczystości religijne tylko dla 5 osób. MZ rekomenduje msze święte w telewizji

Utrzymane zostało również ograniczenie udziału w uroczystościach religijnych.

- W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę (w przypadku pogrzebów – osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy) - informuje MZ.

Ministerstwo zachęca do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Od 16 kwietnia trzeba zakryć nos i usta

Na terenie Polski wprowadzony także zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Nowy przepis będzie obowiązywał od czwartku, 16 kwietnia. Będą się musiały do niego zastosować wszystkie osoby, opuszczające domy.

Nowe przepisy mówią o tym, że nie trzeba nosić specjalistycznej maseczki ochronnej. Wystarczy zakryć noc i usta chustą lub szalikiem.

Nie wiadomo, jakie kary będą obowiązywały za złamanie tego obowiązku. O tym rząd poinformuje po świętach wielkanocnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto