Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Bielsku-Białej: 57 zakażonych. Siedem osób zmarło. Smutny raport

OPRAC.: KLM
materiały Bielskiego Pogotowia Ratunkowego
Szczegółowe dane na temat sytuacji epidemicznej w Bielsku-Białej zostały podane podczas poniedziałkowego (22 czerwca) spotkania Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem prezydenta Jarosława Klimaszewskiego. Z raportu wynika, że koronawirusem zakaziło się dotąd 57 mieszkańców Bielska-Białej. Siedem osób zmarło.

Podczas poniedziałkowego spotkania Zespołu Zarządzania Kryzysowego prezydent miasta Jarosław Klimaszewski podziękował służbom i pracownikom wydziałów za zaangażowanie, elastyczność i wielką kreatywność.

- To państwa znajomość tematu sprawiła, że gdy pojawiła się sytuacja wyjątkowa, reakcja była natychmiastowa. Szczególnie widać to było w pierwszych dniach, kiedy rozporządzenia i zmiany zarządzeń bywały nowelizowane nawet trzy razy na dobę. Dzięki waszej pracy sytuacja w naszym mieście była pod kontrolą – podkreślił prezydent Klimaszewski.

W trakcie spotkanie państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Bielsku-Białej dr Jarosław Rutkiewicz poinformował, że koronawirusem zakaziło się dotąd 57 mieszkańców Bielska-Białej. Siedem osób zmarło - cztery kobiety o średniej wieku 84 lat i trzech mężczyzn o średniej 75 lat.

- Do tej pory inspektor sanitarny wydał 2909 decyzji administracyjnych w tym o izolacji 146, o kwarantannie –1921, o kolejnej kwarantannie – 592, o skróceniu kwarantanny – 247 decyzji. Wymazów do badań pobranych było 1390 - informował dr Rutkiewicz.

Na działania związane ze zwalczaniem epidemii bielski Ratusz wydał już prawie 3 mln zł. Za te pieniądze zostały kupione m.in. środki ochrony (ponad 889 tys. zł). Prezydent Klimaszewski pozyskał od sponsorów nieodpłatnie - maski ochronne, przyłbice, rękawiczki, płyny do dezynfekcji. Szacunkowa wartość tej pomocy to ponad 730 tysięcy złotych.

Kupione i pozyskane z darowizny materiały zostały rozdane otrzymali je Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wraz ze wszystkimi podległymi podmiotami (m.in. Podbeskidzkim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej, Domami Pomocy Społecznej, schroniskami dla bezdomnych, noclegowniami, ośrodkiem kwarantanny dla osób bezdomnych,), Bielskie Pogotowie Ratunkowe, bielskie szpitale, służby mundurowe (PSP, OSP, Straż Miejska, Policja, GOPR), Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Środki ochrony otrzymały też Zieleń Miejska, Powiatowy Urząd Pracy, Miejski Zakład Komunikacyjny, Miejski Zarząd Oświaty, Zakład Gospodarki Odpadami, Therma, Aqua, Suez, Polski Czerwony Krzyż, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bielsku-Białej, szpitale spoza Bielska-Białej (Cieszyn, Tychy Żywiec, Bystra-Wilkowice). Przesłane zostały także do zaprzyjaźnionych urzędów miejskich w Żywcu i Ustce.

Urzędnicy bielskiego Ratusza wraz z pogotowiem ratunkowym uruchomili także wymazobus. Samorządowcy dofinansowali zakup komputerów dla dzieci do zdalnej nauki, doposażyli w środki ochrony ośrodki pomocy społecznej, szkoły i przedszkola. Co ważne, dzięki wdrożonym środkom zapobiegawczym w żadnym Domu Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej nie doszło do wybuchu epidemii.

Komendant Straży Miejskiej Grzegorz Gładysz przyznał, że w czasie epidemii strażnicy interweniowali 1107 razy w różnych sprawach. Nałożyli 232 mandaty i zastosowali 688 pouczeń związanych np. z gromadzeniem się, przemieszczaniem w transporcie zbiorowym czy nieprzestrzeganiem obowiązku zasłaniania twarzy.

Placówka Straży Granicznej w Bielsku-Białej w ramach tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej kontrolowała cztery przejścia graniczne i 38 punktów granicznych. Ta kontrola odbywała się wspólnie z Państwową Strażą Pożarną, Wojskami Obrony Terytorialnej, Policją i żołnierzami. W ramach służby skontrolowano 105 641 osób, 9 autokarów, 67 245 samochodów osobowych, 1 951 pociągów. Na kwarantannę skierowano 1 470 osób, a zawrócono 388 osób.

W związku z epidemią organizację swojej pracy zmienili bielscy strażacy w komendzie miejskiej PSP, tak aby poszczególne zespoły nie miały ze sobą kontaktu. Strażacy przy szpitalach wystawili też specjalne namioty, w których zorganizowano polowe izby przyjęć. Zajmowali się dostarczaniem żywności i artykułów pierwszej potrzeby osobom potrzebujących. Pluton chemiczny PSP siedem razy przeprowadzał dekontaminację (proces polegający na usunięciu i dezaktywacji substancji szkodliwej) w obiektach.

Jak informują bielscy urzędnicy Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej podjął 791 interwencji głównie związanych z dezorientacją i wsparciem przebywających na kwarantannie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto