18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komputer dla więźnia

Aleksander Król, Jacek Bombor
Osadzeni, którzy wkrótce wychodzą na wolność, chcą jak najlepiej wykorzystać czas, by przygotować się do nowego życia
Osadzeni, którzy wkrótce wychodzą na wolność, chcą jak najlepiej wykorzystać czas, by przygotować się do nowego życia Fot. Agnieszka Materna
Skazani raciborskiego zakładu karnego uczą się obsługi komputera. Umiejętność korzystania z edytorów tekstów i innych programów ma ułatwić im start po wyjściu na wolność.

- W kursie biorą udział przede wszystkim ci, którym pozostało już mało czasu do końca odsiadki. Dzięki podstawowej znajomości obsługi komputera będą mieli większe szanse na znalezienie pracy - przekonuje kapitan Andrzej Pluta, zastępca kierownika działu penitencjarnego.

W jednym z więziennych pomieszczeń urządzono salę komputerową. Zainstalowano tu dziesięć komputerów, które zakupiono z funduszu pomocy postpenitencjarnej. Sala przypomina nieco kafejkę internetową.

Jednak ze względów bezpieczeństwa nie ma tu sieci. Skazani nie mogą wysyłać e-maili i kontaktować się ze światem zewnętrznym poprzez komunikatory. Nikt tu też nie gra w gry komputerowe.

- Skazani otrzymali między innymi podręczniki do nauki obsługi komputera, zeszyty, a nawet długopisy. Dziennie odwiedza ich nauczyciel z Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Cały kurs będzie trwał kilkadziesiąt godzin. Na koniec otrzymają specjalne certyfikaty, potwierdzające ukończenie szkolenia - mówi kapitan Marek Kwiecień, rzecznik raciborskiego Zakładu Karnego.

Kursanci przyznają, że "klikanie" to dla nich spore urozmaicenie. - Za sześć miesięcy wychodzę na wolność. Chcę jak najlepiej wykorzystać ten czas i nauczyć się rzeczy, które przydadzą mi się za kratami - mówi młody mężczyzna. - Póki co, pisaliśmy trochę w "wordzie", robiliśmy także prezentację w "paincie" - dodaje.

Nim zorganizowano kurs komputerowy w więzieniu, zrobiono wywiad, czy będą zainteresowani. - To szkolenie cieszy się dużą popularnością. Wiadomo, są to jedynie podstawy obsługi komputera, które można jednak wykorzystać na przykład podczas pracy w hurtowni, czy magazynie. Dziś w takich miejscach komputer jest na porządku dziennym - dodaje Andrzej Pluta.

Kurs komputerowy to nie jedyne przedsięwzięcie, które ma ułatwić start osobom, opuszczającym więzienne mury. - W ciągu roku organizujemy kilka różnych kursów dla naszych osadzonych, na przykład brukarza, czy malarza. Są one przeznaczone przede wszystkim dla tych, którzy nie mają żadnego zawodu, a za chwilę rozpoczynają nowe życie - mówi Kwiecień. - Oczywiście, nic nie jest przymusowe. To jest dla tych, którzy chcą coś zmienić w swoim życiu - dodaje.

Wychowawcy przyznają, że obok pracy, najważniejsza w resocjalizacji jest rodzina. Dlatego od jakiegoś czasu w placówce realizowany jest program "bliżej rodziny". Zamiast w ciemnych, chłodnych pomieszczeniach, więźniowie spotykają się ze swoimi rodzinami w pokojach, w których znajdują się kolorowe dziecięce krzesełka i stołki oraz półki pełne bajek i kolorowanek. Osadzeni czytają dzieciom książeczki i bawią się z nimi wykonanymi przez siebie drewnianymi autkami i pociągami.

- Napisaliśmy program i nawiązaliśmy kontakt z różnymi fundacjami, m.in. Fundacją Ekologiczną Silesia z Katowic, czy Fundacją Cała Polska Czyta Dzieciom z Warszawy, które teraz wspierają nasze przedsięwzięcia - mówi Kwiecień. Podczas warsztatów więźniowie wykonują zabawki dla dzieci. - Robią to dla dzieciaków, które dzięki temu inaczej postrzegają swoich ojców i dziadków - tłumaczy Kwiecień. To ma pomóc w ułatwieniu kontaktów, których jest jak na lekarstwo. Każdy skazany ma prawo do dwóch godzin odwiedzin w miesiącu, plus jednej, gdy chodzi o dziecko. W zakładzie przyznają, że tworząc kącik dla dzieci myślano też o bardziej prozaicznej rzeczy. - Zdarza się, że w jednym dniu jest 30 lub 50 odwiedzin. Dzieci biegały po sali, potykały się o krzesła i przeszkadzały w rozmowach. Teraz mają swój kącik - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto