Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

JSW: zielone światło dla strajków!

Jacek Bombor
arc
W referendum udział wzięło 14 tys. 108 górników, czyli 61,7 procent załogi. Za strajkiem opowiedziało się 97 procent głosujących, czyli 13 719. 378 było przeciw. – Górnicy jasno wyrazili swoje zdanie, to powinno dać do myślenia prezesowi Zagórowskiemu. W najbliższych dniach zdecydujemy o formie akcji protestacyjnych – wyjaśnia Piotr Szereda, rzecznik związkowców, skupiających ponad 90 procent 23-tysięcznej załogi. To wyniki nieoficjalne. Protokół będzie opublikowany o 14.

Przypomnijmy, powodem referendum strajkowego jest fiasko rozmów w ramach dwóch sporów zbiorowych rozpoczętych w JSW na początku roku. Pierwszy spór dotyczył uchwały zarządu spółki ustalającej nowe warunki płacowe dla pracowników zatrudnianych po 15 lutego 2012 roku, a drugi wzrostu zasadniczego wynagrodzenia o 7 procent. Zdaniem strony społecznej nowe umowy są niekorzystne dla młodych pracowników, a firmę, która osiągnęła zysk 2 mld złotych, stać na podwyżki rzędu 7 procent.
Po referendum w spółce ogłoszone zostanie pogotowie strajkowe. Decyzję o jego formie i terminie podejmie sztab protestacyjno-strajkowy.

Szefowie JSW rozesłali dzisiaj komunikat sugerując, że związkowcy są podzieleni, bo - jak napisali - część organizacji związkowych działających w JSW SA nie uczestniczy w sporze dotyczącym podwyżek wynagrodzenia i zasad zatrudniania. Do sporu nie przystąpiły dwie organizacje związkowe, a w Komitecie Strajkowym nie uczestniczy 5 związków zawodowych. W spółce działa łącznie 37 organizacji związkowych.
- To, że część związkowców nie popiera protestu to dowód ich odpowiedzialności za przyszłość spółki i bezpieczeństwo miejsc pracy dla ponad 22 tysięcznej załogi. Naszym zdaniem część związkowców rozumie działania Zarządu w sprawach polityki wynagradzania, docenia efekty systemu premiowego – widoczne w postaci wyższego wynagrodzenia i zdaje sobie sprawę z konieczności rozsądnego i racjonalnego wydawania wspólnie wypracowanych środków. Dziś sytuacja spółki jest dobra, ale musimy mieć środki, aby kontynuować inwestycje, kluczowe dla dalszego rozwoju i dające miejsca pracy. Istotne dla spółki jest, że coraz większa liczba pracowników docenia to, że w warunkach coraz większej konkurencji ze strony zagranicznych producentów węgla i pogłębiającego się kryzysu gospodarczego na świecie, działania Zarządu dają poczucie bezpieczeństwa socjalnego pracownikom i pewność zatrudnienia – podkreśla Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW SA .
Kierownictwo spółki wierzy w poczucie odpowiedzialności i mądrość swoich pracowników. Zarząd podkreśla, że zgadza się na oczekiwane przez pracowników podwyżki pensji. Jednak ze względu na potrzeby stabilnego i bezpiecznego rozwoju spółki część płacy musi być zależna od efektów pracy. A to oznacza, że szefowie nie ugną się pod presją związkowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto