Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie na grzyby 2019: Górny Śląsk, Zagłębie, Beskidy, Jura Krakowsko-Częstochowska, okolice Rybnika [NAJLEPSZE MIEJSCA W WOJ. ŚLĄSKIM]

A. Minorczyk-Cichy/zal/MN
Jest wysyp grzybów w śląskich lasach! W woj. śląskim nie brakuje miejsc, gdzie można zbierać grzyby. Wcale nie trzeba po nie jechać w Bory Tucholskie, do Puszczy Solskiej czy w Bieszczady. Mamy przecież Beskidy, Jurę Krakowsko-Częstochowską, rybnickie lasy... Gdzie na grzyby w woj. śląskim? Podpowiadamy i czekamy oczywiście na Wasze komentarze.

Gdzie na grzyby w woj. śląskim? Podpowiadamy miejsca i lasy

Gdzie na grzyby? W Śląskiem mnóstwo jest miejsc, w których znajdziemy grzyby. Na bieżąco można to sprawdzić na portalu grzyby.pl. Są już w okolicach Częstochowy, Siewierza, Zawiercia, Gliwic i Katowic. Gorzej w Beskidach, a także w rejonie Pszczyny, czy Tychów.

Jak odróżnić grzyby jadalne od niejadalnych i trujących?

Gdzie na grzyby w woj. śląskim: Najlepsze miejsca na zbieranie

Z wieloletnich obserwacji naszych czytelników Dziennika Zachodniego wynika, że grzybowe raje to przede wszystkim okolice: Zebrzydowic, Dębowca, Cieszyna, Goleszowa, Brennej, Jaworzna.

Szanse na to, żeby szybko napełnić swój koszyk są też w miejscowościach: Jeleśnia, Korbielów, Węgierska Górka, Imielin, Żarki, Ogrodzieniec, Złoty Potok, Koszęcin, Tarnowskie Góry, Mykanów, Koniecpol oraz Lelów.

Całkiem niezłe grzybobrania, choć przyda się odrobina cierpliwości i dobre buty, bo trzeba się dużo nachodzić, zdarzają się też w gminach: Krzepice, Popów, Miedzno, Przystajń, Kochanowice, Olsztyn, Ciasna, Pawonków, Lubliniec, Janów, Kroczyce, Świerklaniec, Siewierz, Pyskowice, Gliwice, Sławków, Rybnik, Pszów, Kobiór, Bieruń.

Nie liczcie na cuda, ale jeśli się postaracie, to można też coś znaleźć w: Blachowni, Poraju, Boronowie, Ożarowicach, Kaletach, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Katowicach i Zabrzu.


[QUIZ] dla grzybiarzy. Rozpoznasz te gatunki grzybów?


Gdzie na grzyby w woj. śląskim?

Większość miłośników zbierania grzybów ma swoje ulubione i sprawdzone miejsca, gdzie można znaleźć sporo grzybów, ale trzyma w tajemnicy. Niektórzy nie mają nic przeciwko, aby zdradzić najlepsze „miejscówki”.

- Bardzo dużo na północy, słabo na południu - tak komentują najbardziej zapaleni grzybiarze tegoroczny sezon. Zgodnie z oczekiwaniami znów mniej grzybów pojawiło się w Lasach Pszczyńskich i okolicach Tychów, natomiast istny wysyp leśnych skarbów można było zaobserwować na północnych obrzeżach aglomeracji.

W iglastych lasach Bruśka, Koszęcina, Tworoga oraz Kokotka rosną podgrzybki, kozaki czerwone i gołąbki. W lasach Mikołowa i Tychów sporo maślaków i prawdziwków.

Gdzie na grzyby 2019: Górny Śląsk, Zagłębie, Beskidy, Jura K...

Zbigniew Pełka zbiera grzyby od ponad 20 lat. Jeździ po całej południowej Polsce, wolne chwile każdego urlopu spędza w lesie. Wstaje rano czasem nawet o 5.00 - wtedy, jak mówi, w ciągu godziny można nazbierać 2 reklamówki. Nic jednak jego zdaniem nie pobije śląskich lasów.

- Lasy Lublinieckie, ciągnące się od okolic Miasteczka Śląskiego aż po Opolszczyznę to najlepsze "zagłębie" grzybiarskie w tej części Polski. Dzięki wilgotnej, ale zapiaszczonej glebie, wielkości lasów - z dala od osad ludzkich - wyjaśnia Pełka - Poza tym drzewa rosną dosyć daleko od siebie, więc tak naprawdę każda fajtłapa znajdzie tutaj przynajmniej tyle grzybów, by zrobić sobie zupę - śmieje się grzybiarz.


SPRAWDŹ!
Ceny grzybów 2019. Ile kosztują grzyby na Śląsku? Sprawdź!


Piotr Kucharski: Wiele osób wycina grzyby, a grzyby trzeba wykręcać

Gdzie na grzyby w woj. śląskim? Czekamy na Wasze komentarze

Gdzie jeździcie na grzyby? Komentujcie. Możecie także przysłać zdjęcia Waszych zbiorów. Nie zapomnijcie o informacji, gdzie zdjęcie zostało wykonane.

Jak dobrym grzybiarzem jesteś? Sprawdź swoją wiedzę! Rozwiąż nasz QUIZ!

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto