Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja Mysikrólik z nagrodą specjalną Zielonych Czeków

Bartłomiej Wortolec
Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach
Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach

Ekologia

W piątek 26 kwietnia w Kinoteatrze Rialto już po raz 26. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozdano „Zielone Czeki”. Zarząd funduszu od 1994 roku nagradza wyróżniające się osoby w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego, na co przeznaczył ponad 2,5 miliona złotych.

- Dotychczas nagrodą zostało wyróżnionych wiele osób, które często w nowatorski i niekonwencjonalny sposób przyczyniają się do ochrony środowiska - podkreśla Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Co ważne, wysokość przyznanych nagród wynosi już ponad 2,5 mln zł. Wiele z nominowanych osób ma w swoim dorobku znakomite osiągnięcia, a przyznanie wyróżnień ma także walor promocyjny, bowiem jest to doskonała okazja, by mówić o ich osiągnięciach, postawach oraz akcjach mających wpływ na to, czym oddychamy i jak dbamy o nasze najbliższe otoczenie - podkreśla.

Wśród dotychczasowych laureatów „Zielonych Czeków” są przedstawiciele różnych środowisk, takich jak naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy oraz inni pasjonaci ochrony środowiska. Kapituła nagrody przyznała, że ma coraz większy problem z wyborem laureatów, ponieważ poziom nadsyłanych zgłoszeń jest z roku na rok na coraz wyższym poziomie. W 2019 roku WFOŚiGW w konkursie wręczył nagrodę specjalną dla Agnieszki Łyczko i Sławomira Łyczko za osiągnięcia wykraczające poza poszczególne kategorie konkursowe. W uzasadnieniu kapituły przeczytamy - Prowadząc Fundację Mysikrólik, ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt, państwo Łyczko na co dzień przyczyniają się do popularyzacji i promocji postaw proekologicznych poprzez realizację licznych akcji i wydarzeń dotyczących ochrony przyrody. Laureaci ponadto realizują szereg proekologicznych prelekcji edukacyjnych, dzięki czemu uczą i uwrażliwiają dzieci, młodzież i dorosłych na cierpienie zwierząt. Pomagają wrócić do natury poszkodowanym, rannym i chorym zwierzętom, które nie miałyby szans na przeżycie. Wielka miłość do zwierząt sprawia, że prowadzony przez nich ośrodek jest w gotowości do niesienia pomocy dzikim zwierzętom 365 dni w roku, 24 godziny na dobę.

Spośród nominowanych do nagrody „Zielone Czeki 2019” kapituła składająca się z ekspertów, pracowników naukowych oraz działaczy na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody przyznali nagrody w następujących kategoriach. W kategorii „programy i akcje dotyczące ochrony przyrody” nagrodzono Justynę Grzeszczyk. Następnie w kategorii „edukacja ekologiczna” zielone czeki trafiły do Józefa Rzepki oraz Katarzyny Majzel-Pośpiech. WFOŚiGW w Katowicach nagrodził również: Małgorzatę Dyl (szkolna edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży), Krzysztofa Bielika (publicystyka ekologiczna) oraz Henryka Jana Dominiaka (działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych). Kapituła przyznała także wyróżnienia: Monika Pasterak, Beata Urych, Joanna May, Joanna Cieplińska-Lis, Milena Iżykowska, Ewelina Sygulska, Piotr Kocot, Małgorzata Dawid--Chrzęstek, Maria Siękała i Maurycy Hankiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto