Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eichendorffa z Raciborza ma Helmut Kohl

Aleksander Król
aleksander król
Najczęściej oglądanym pomnikiem w Raciborzu jest siedzący Eichendorff. Jego autorem jest Georg Latton, rzeźbiarz którego figurkę ma Helmut Kohl!

Setki raciborzan przechodzą codziennie pod pomnikiem Josepha von Eichendorffa, który znajduje się przed galerią handlową na ulicy Mickiewicza. Mieszkańcy mijają go idąc na zakupy albo śpiesząc się na pociąg. Nie licząc rzeźby Matki Polki, którą mijają kierowcy wjeżdżający do centrum, to najczęściej oglądany pomnik w Raciborzu.

Dotarliśmy do jego autora - jest nim Georg Latton, artysta rzeźbiarz z Krzyżanowic, którego miniaturową figurkę Eichendorffa ma nawet... Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec.

- Pomnik niemieckiego poety romantyzmu stał w Raciborzu już przed wojną. Jego autorem był Johann Boese, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Jego dzieło z 1909 roku zostało zniszczone w 1945 - wspomina Georg Latton, który odtworzył postument na podstawie jednej, starej fotografii.

Zadanie to zlecił mu przed laty Związek Raciborzan w Roth, a pomysł podchwyciły władze Raciborza.

- Eichendorffa rzeźbiłem w swojej stodole. Wiele godzin spędziłem na rusztowaniu, bo pomnik siedzącego poety liczy 1,60 metra (wraz z oryginalnym cokołem ma 2,60 m). Rzeźbiłem go blisko rok - wspomina Georg Latton.

Gdy model z gipsu był gotowy, do Krzyżanowic przyjechali przedstawiciele odlewni z Gliwic, którzy... pocięli go na jedenaście części. - Odlewano go z brązu w kawałkach, a potem wszystkie połączono - tłumaczy artysta, który jest też autorem innych wizerunków Eichendorffa, jakie można spotkać m.in. w Rudach, Nysie, niemieckim mieście Roth i czeskim Krawarzu, a także w prywatnej kolekcji kanclerza Helmuta Kohla.

- Gdy kanclerz Niemiec gościł w Warszawie, mniejszość niemiecka przekazała mu moją miniaturkę pomnika z Raciborza. Chyba się podobała - tłumaczy Georg Latton.

Tymczasem dwa tygodnie temu kolejne popiersie niemieckiego poety autorstwa Lattona przetransportowano do miejscowości Eichendorf w Bawarii, skąd prawdopodobnie wywodzi się ród Eichendorffów.

- Został nam model z gipsu, który wkrótce zostanie wystawiony w galerii historycznej DFK w Bieńkowicach - mówi Georg Latton.
Obecnie rzeźbiarz pracuje nad popiersiem Beethovena, które ma zostać odsłonięte podczas obchodów beethovenowskich w maju w Krzyżanowicach, gdzie w 1806 roku gościł sławny kompozytor.

- Może zdążę zrobić też Liszta - mówi Georg Latton, który będzie też jednym z bohaterów albumy "Spotkania", jaki z okazji 10-letniej współpracy wydaje starostwo wspólnie z partnerskim powiatem Markischer w Niemczech.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto