Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny biletów do kin w województwie śląskim. Ulgowe są stanowczo za drogie?

Wioleta Niziołek
Jeden z naszych Czytelników informuje, że zniżkowe bilety do kina są... za drogie. Zgadzacie się z tą opinią?

Jarosław Tokar z Katowic chciał swojemu młodemu gościowi z opolszczyzny pokazać atrakcje Katowic. Przewiózł go pod rondem, do Silesia City Center, na lotnisko. Jednym z punktów programu miało też być kino 3D. Z IMAX-a przy ulicy Gliwickiej wyszedł jednak z niesmakiem, z seansu zrezygnował. - Bilet dla dorosłego w weekend kosztuje 26 złotych, z legitymacją szkolną - 22 złote. Hola, hola, ale ten młody człowiek nie pracuje, to trochę za drogo. A co z jakimiś zniżkami na ferie? - pyta.

Od menadżera kina usłyszał, że jest pierwszą osobą niezadowoloną, bo ceny są normalne, jak w innych kinach. - To po co tyle kin, skoro ceny są te same? Gdzie konkurencja? A co mają powiedzieć dzieci z rodzin, których nie stać na drogie bilety? - pyta Tokar. Nam nie udało się tego dowiedzieć, bo osoba odpowiedzialna za kontakty z prasą w Cinema City jest na urlopie, a nikt inny nie był w stanie udzielić nam informacji. Na pewno do wszystkich biletów na filmy 3D doliczana jest opłata w wysokości 3 złotych (Cinema City) albo 2 złotych (Helios) za używanie okularów 3D. Miesięcznik Film przeprowadził swego czasu śledztwo, z którego wynikało, że wpływami z biletów dzielą się: fiskus (7 proc. VAT), PISF, dystrybutor i kino, które ostatecznie kasuje nawet 60 - 70 proc. wpływów.
Bilety w Polsce i tak są tańsze niż w krajach Europy Zachodniej. Średnia cena biletu do kina w Paryżu to ok. 30 złotych, w Berlinie i Londynie to prawie 40 złotych. Inne są też jednak zarobki mieszkańców Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

Multipleksy obniżają ceny w wybrane dni tygodnia. Helios ma tanie wtorki, kiedy bilet ulgowy kosztuje 14 złotych, a normalny - 17 zł. Od poniedziałku do piątku, na seanse do godziny 13.30 w Heliosie, każdy bilet kosztuje 15 zł. Za to w weekendy kina ściągają z nas najwięcej. Helios i Cinema City po równo: 22 złote (bilet normalny) i 18 złotych (ulgowy). Dodajmy do tego cenę średniego zestawu popcornu z coca - colą (ok. 15 - 17 złotych), a uzbiera się pokaźna sumka.

Taniej jest w kinach studyjnych, które jednak muszą walczyć o widza: - Jak ludzie chodzą i płacą, to po co obniżać ceny? Multipleksy kierują się rachunkiem ekonomicznym. Taka jest wredna zasada handlu. My wyznajemy zasadę judo: ugiąć się, aby zwyciężyć - mówi Adam Pazera, szef kina Światowid. - Oprócz tego, że mamy niższe ceny biletów (normalny kosztuje 16 złotych, przyp. red.) , niezależnie od dnia tygodnia czy pory dnia, to wprowadzamy też ulgi - dodaje. Widz może kupić Kartę Amatora Światowidu Kina Artystycznego, w skrócie KAŚKA, ważną na rok, która uprawnia do zakupu biletów w cenie 12 złotych. Nowością jest też program ADAŚ (Aktywny Dzień Ambitnego Światowidowca), czyli szansa na zobaczenie trzech filmów jednego dnia, każdego w cenie 10 złotych.
Zawsze jest wybór.

- Wolę kina studyjne, bo w nich jest bardziej kameralnie - mówi Kasia, studentka. Kina studyjne oferują też w czasie ferii projekcje dla dzieci w dobrych cenach

Bilety w Polsce i tak są tańsze niż w krajach Europy Zachodniej. W Paryżu zapłacimy ok. 30 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto