Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa na rynku w Raciborzu. Przed Luwrem też mają piramidę [PROJEKTY]

Aleksander Król
Inwestorzy udostępnili mediom wizualizację budowanego przy rynku obiektu handlowo-usługowego pod warunkiem, że te zablokują możliwość dodawania komentarzy pod artykułami w sieci. Portale zablokowały więc komentarze, ale miasto i tak mówi - na ulicach i portalach społecznościowych, które skopiowały owe wizualizacje i puściły dyskusję “na żywioł”. Ba! Mówi nawet zagranica.

Budowa na rynku w Raciborzu budzi emocje. Przed Luwrem też mają piramidę

- Jak mógł Śląski Konserwator Zabytków wydać zezwolenie na budowę takiego klocka w historycznie zabudowanym Rynku w Raciborzu? Mnie się ten nowy obiekt nie podoba. To już po wojnie wybudowane bloki stalinowskie wyglądają lepiej, niż ten nowy klocek w Rynku - pisze popularny szczególnie wśród raciborzan, którzy wyjechali do Niemiec facebookowy profil Ratibor Oberschlesien, który założył były raciborzanin Andreas Rim. Opublikował wizualizację na fejsie i poszło...

- A co, mieli budować w stylu lat przedwojennych? Przecież cała Odrzańska jest odbudowana normalnie, stare domy zostały wyburzone w początkach lat 70-tych. Ale, jak to w Raciborzu, nikomu nie wygodzisz! - pisze pani Krysia.

Panu Henrykowi wyraźnie wizualizacja się nie spodobała. - Stare miasto i rynek powinny być wolne od modernizmu. [...] W Rybniku też zrobili kawiarenkę po szybie Ignacym. Ale tam zostawili szyb a tylko zaadaptowali do istniejących warunków. Na siłę pęd owczy do modernizmu - pisze pan Henryk. Są jednak i tacy, którym podoba się inwestycja. Marzą o tarasiku na dachu, z którego można by było podziwiać rynek z góry. Inni mówią, że budynek choć nowy, to jednak architektonicznie nawiązuje do kamienicy sprzed wojny.

Tymczasem w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Katowicach, gdzie odrzucono pierwszy projekt inwestora, zakładający budowę obiektu ze szkła (pisaliśmy o tym jako pierwsi), a który wydał zgodę już dla poprawionego projektu tłumaczą, że połączenie nowego ze starym jest powszechnie stosowane na całym świecie. - Weźmy na przykład szklaną piramidę przed Luwrem. Zresztą nie trzeba szukać daleko - szkło pojawiło się też na rynku w Krakowie. Takie połączenia zawsze budzą emocje i dyskusje - mówi nam Mirosław Rymer, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Dodaje, że w takich przypadkach konserwator zawsze ma dylemat. - Trudno wyobrazić sobie, by muzeum zamkowe w Pszczynie zamiast kaloryferami, było ogrzewane tradycyjną metodą - zauważa. - Czasem połączenie nowego ze starym jest nieuniknione, czasem dzięki temu udaje się ożywić i uratować to, co wiekowe - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto