Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arka Bożek. Wystawa w TMZR

Aleksander Król
Arka Bożek wystawa w TMZR
Arka Bożek wystawa w TMZR Bolesław Stachow
Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej postanowiło uczcić 115 rocznicę urodzin i 70 rocznicę śmierci Arki Bożka, działacza polskiego na Śląsku, który urodził się w Markowicach. We wtorek 21 stycznia o godzinie 17 w siedzibie TMZR przy ulicy Długiej odbędzie się wernisaż wystawy przygotowanej przez Bolesława Stachowa, artysty-fotografika z Raciborza.

Zdjęcia, do których dotarł i opatrzył swoim komentarzem Stachow, przedstawiają Bożka, jakiego nie znamy.
- Fotografie obrazują różne etapy życia i działalności Arki Bożka. Od czasu, gdy był rolnikiem - na jednym z pokazanych na wystawie zdjęć Arka Bożek stoi w mundurze żołnierza pruskiego i trzyma pług ciągnięty przez konia. Na innych fotografiach pokazany jest jako trybun ludowy, działacz Związku Polaków w Niemczech, czy polityk w Krajowej Radzie Narodowej w Londynie, gdzie miał 188 wystąpień. Działał na rzecz Polski także na płaszczyźnie międzynarodowej - wraz z generałem Hallerem pojechał do Ameryki prosić o pomoc dla Polaków - wylicza zasługi Arki Bożka Bolesław Stachow.

Na wystawie eksponowane są też m.in. zdjęcia z początku II wojny światowej - z 17 września 1939 roku, gdy Arka Bożek wraz z Segetem uciekają do Rumuni.

Dlaczego Bolesław Stachow zajął się przygotowaniem wystawy o Arce Bożku? By przywrócić cześć działaczowi urodzonemu w Markowicach. - Arka Bożek został skrzywdzony najpierw przez komunistów po wojnie, którzy uznali go za nacjonalistę. Ale jego działalność nie podobała się też Niemcom, do których stał w opozycji - mówi Stachow. - Przypinano mu różne łatki, a wszystko po to, by go zdyskredytować. A był to wielki człowiek - mówi Stachow.

Dodaje, że wiele wątków z życia Arki Bożka czeka jeszcze na odkrycie. - Napisał dwie sztuki teatralne, które nigdy nie zostały wykorzystane. Nie wiadomo gdzie są. Zagubiły się także bruliony z rękopisem pamiętników. W Muzeum w Raciborzu odnalazłem tylko cztery z siedmiu brulionów.

Co ciekawe wszystkie są pisane polskim językiem literackim. A przecież Arka Bożek uczył się w niemieckich szkołach, mówił gwarą, ale pisał czystą polszczyzną. I to na wysokim poziomie. Wypracował to swoją ciężka pracą. Zapiski świadczą, że był swoistym "filozofem", człowiekiem wielkiej myśli. Nie przypadkowo na pomniku w Raciborzu pojawiło się jego zdanie: "Siła nasza leży w nas samych" - przytacza Bolesław Stachow. Na zdjęciach widać też losy pomnika Arki Bożka w Raciborzu. Stachow fotografował uroczystość jego odsłonięcia, a także przenosiny monumentu z ubiegłego roku. Organizatorem wystawy, która odbędzie się 21 stycznia jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej, a także Komitet Obchodów 70 rocznicy śmierci Arki Bożka i 115 rocznicy urodzin.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto