Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Areszt za Halloween w Polsce? 500 zł za słowa "cukierek albo psikus"? Taki jest zapis ustawy, którą zajmie się sejmowa komisja

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Czy obchodzenie amerykańskiego święta Halloween w Polsce będzie karane aresztem? Tak chce pomysłodawca projektu ustawy, którą anonimowy obywatel złożył w Sejmie. Sprawę na odpowiednie tory popchnęła marszałek Elżbieta Witek - podała "Rzeczpospolita".

Choć obchodzenie amerykańskiego święta Halloween w Polsce z roku na rok jest coraz bardziej popularne, szczególnie wśród dzieci, rośnie też opór przed przyjmowaniem obcych tradycji. Polacy traktują to święto raczej w kategorii zabawy, znaleźli się jednak ludzie, którzy chcą za to karać pozbawieniem wolności lub aresztem.

Według autora petycji skierowanej do sejmu Halloween „nie tylko szkodzi pamięci zmarłych i niszczy katolicką tradycję, lecz także zagraża duszy”.

Halloween próbuje młodemu pokoleniu wywrócić w głowie sens uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego - napisał w uzasadnieniu anonimowy autor petycji.

Za przebieranki do aresztu

W zaproponowanej ustawie miałby się znaleźć zapis, wedle którego "kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni". W dokumencie znajduje się też następujący przepis: "kto w dniu 31 października chodzi i puka po mieszkaniach, prosząc o cukierki, lub ostrzegając przed popełnieniem złośliwego żartu - podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 500 złotych lub karze ograniczenia wolności".

Jak informują dziennikarze Rzeczpospolitej, "Nad propozycją z całą powagą będą musieli pochylić się posłowie, a wcześniej zaopiniują ją eksperci z Biura Analiz Sejmowych. Powód? Bieg petycji nadała marszałek Sejmu Elżbieta Witek".

Wedle wyjaśnień Centrum Informacyjnego Sejmu "Obowiązujące przepisy przewidują możliwość pozostawienia petycji bez rozpatrzenia wyłącznie z uwagi na braki formalne przedłożonych dokumentów. Żaden przepis nie umożliwia wstępnej cenzury z uwagi na treść proponowanych rozwiązań".

Jednak zdaniem posłanki lewicy Anny Marii Żukowskiej petycja powinna zostać bez biegu. – To wykorzystywanie mocy przerobowych Sejmu do zajmowania się sprawami ośmieszającymi dla Wysokiej Izby. To nie jest poważna ustawa, ale happening i jako happening powinna zostać rozpoznana – mówi w rozmowie z gazetą.

Coraz więcej petycji

Jak zauważa Rzeczpospolita, rozpatrywanie przez Sejm takich pism to efekt uchwalonej w 2014 roku ustawy o petycjach. Przewiduje, że każda osoba fizyczna, prawna, nawet jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną może złożyć petycję do dowolnego organu władzy publicznej. W efekcie wejścia ustawy w życie utworzono w Sejmie Komisję do Spraw Petycji, do której od tamtego czasu skierowano ponad 740 spraw.

Co zamiast Halloween?

Marsze Świętych mają stanowić przeciwwagę dla obchodów anglosaskiego święta Halloween. Organizowane 31 października Marsze, Korowody lub Noce Świętych zyskują w ostatnich latach na popularności. Na ich organizację decyduje się coraz więcej parafii. Dla przykładu Noc Świętych w katowickiej parafii przy ul. Mikołowskiej odbyła się w ubiegłym roku już po raz ósmy.

Miss Halloween 2017 - najciekawsze przebrania pań z klubów w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto