Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alarm przeciwpowodziowy w Bielsku-Białej odwołany. Trwa liczenie strat, ewakuowani mieszkańcy wrócą do domów

KLM, JAK
Jarosław Klimaszewski/Facebook
Zagrożenie powodziowe w Polsce mija. Strażacy w ciągu ostatniej doby 11 tys. strażaków interweniowało 1800 razy. Głównie w Małopolsce i w Śląskiem. W Beskidach nie pada, dziś, 25 maja, pojawiło się słońce. W powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim odwołane zostały alarmy przeciwpowodziowe.

AKTUALIZACJA, GODZ. 20.47

Urząd Gminy w Wilkowicach poinformował, że jest nowe stanowisko Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" dotyczące zbiornika na potoku Wilkówka.
Oto jego treść:

"Dzięki dokonanym analizom w oparciu o stanowisko przedstawicieli Państwowej Służby Geologicznej oraz pomiary piezometryczne korpusu i zboczy zapory można stwierdzić, iż stan obiektu ulega stabilizacji wraz ze stopniowym obniżaniem poziomu wody. Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" informuje, iż zasadnym jest rozważenie możliwości powrotu ewakuowanych mieszkańców do swoich domostw. Nie mniej jednak obiekt podlega ciągłemu monitoringowi w systemie całodobowym. Ponadto istnieje konieczność prowadzenia dalszych działań uwzględniających poprawę bezpieczeństwa." - brzmi stanowisko PGW "Wody Polskie"

W związku z powyższym stanowiskiem, wójt gminy Wilkowice podjął decyzję o zakończeniu stanu zagrożenia oraz ewakuacji mieszkańców I-ej strefy.

AKTUALIZACJA, GODZ. 19.00
Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" o godz. 16:00 podtrzymało stan zagrożenia dla mieszkańców I-ej strefy przy zbiorniku retencyjnym na potoku Wilkówka w Wilkowicach.
Na miejscu w chwili obecnej pracują eksperci, którzy wykonują dalsze badania.

Kolejny komunikat "Wód Polskich" miał zostać przedstawiony o godz. 18.00, ale na razie jeszcze się nie ukazał.

AKTUALIZACJA
sobota, godz. 10:00

Wszystko wskazuje na to, że po południu ewakuowani ludzie mieszkający w pobliżu zagrożonego zbiornika na potoku Wilkówka będą mogli wrócić do swoich domów.

Sytuacja na Podbeskidziu normalizuje się. Poziom rzek w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim zdecydowanie się obniżył. Wczoraj zostały odwołane alarmy przeciwpowodziowe w Bielsku-Białej i kilku innych miejscowościach regionu. Trwa sprzątanie po wielkiej wodzie i liczenie strat.

Urząd Gminy w Wilkowicach, gdzie zagrożony był zbiornik małej retencji na potoku Wilkówka i konieczna była ewakuacja blisko stu mieszkańców poinformował, że otrzymał stanowisko Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" przedstawione wojewodzie śląskiemu. Wynika z niego, iż prognozy synoptyków na najbliższe 24 godziny są dla zbiornika korzystne, gdyż ewentualny opad jaki mógłby wystąpić jest znikomy.

Alarm przeciwpowodziowy w Bielsku-Białej odwołany. Trwa licz...

AKTUALIZACJA
sobota, godz. 9:00

W związku z prowadzoną od 22 maja br. akcją przeciwpowodziową na zbiorniku w Wilkowicach, sytuacja stopniowo się stabilizuje i nie wymaga w chwili obecnej wsparcia Państwowej Straży Pożarnej. Zbiornik aktualnie opróżnia się w sposób grawitacyjny, w tempie zgodnym z wymaganiami instrukcji gospodarowania wodą na obiekcie hydrotechnicznym - nie więcej aniżeli 20 cm na dobę.

W ramach czynności prewencyjnych Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zadysponowało do odwołania w rejon zbiornika, agregat pompowy wysokiej wydajności, który zostanie włączony do działania w przypadku stanów zagrożenia hydrometeorologicznego dla obiektu. Stan obiektu jest pod stałym nadzorem pracowników PGWWP.

Na chwilę obecną prognozy synoptyków na najbliższe 24 godziny są dla zbiornika korzystne. Ewentualny opad jaki mógłby wystąpić jest znikomy. Niezależnie od powyższego wciąż istnieje zagrożenie bezpieczeństwa budowli hydrotechnicznej, a co się z tym wiąże również zagrożone jest bezpieczeństwo ludzi i mienia. W przypadku utrzymywania się obecnego tempa opróżnienia zbiornika, przewiduje się ewentualną możliwość powrotu ewakuowanych mieszkańców do swoich domów.

AKTUALIZACJA 14.50

"Prezydent Miasta w dniu 24 maja 2019 r. o godz. 12.00 odwołał alarm przeciwpowodziowy obowiązujący na terenie Bielska-Białej. Natomiast w dalszym ciągu w Bielsku-Białej obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone 22 maja 2019 r. przez wojewodę śląskiego" - poinformowało miasto.

AKTUALIZACJA, GODZ. 14.05

O godzinie 13.00 w porozumieniu u z dyrekcją Wód Polskich podjęto decyzję o zaprzestaniu pompowania wody ze zbiornika małej retencji w Wilkowicach - poinformowała st. kpt. Patrycja Pokrzywa, oficer prasowy komendanta miejskiego PSP w Bielsku-Białej.

AKTUALIZACJA, GODZ. 13.53

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej złoży zawiadomienie do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przy budowie i dopuszczeniu do użytkowania zbiornika przeciwpowodziowego w Wilkowicach przy potoku Wilkówka - poinformował Michał Kania, dyrektor Biura Prasowego MGMiŻŚ.

Michał Kania dodał, że zbiornik został zbudowany w 2013 r. przez ówczesne władze województwa. Z informacji, które posiada PGW Wody Polskie wynika, że został wykonany wadliwie oraz stwarza zagrożenie dla mieszkańców.

AKTUALIZACJA, GODZ. 13.02

W pomoc w usuwaniu skutków silnych deszczów zaangażowane jest również wojsko. Żołnierze pomagają między innymi w umacnianiu wałów, tak by ochronić przed wodą pobliskie gospodarstwa. Więcej informacji TUTAJ

W akcji przeciwpowodziowej bierze udział 80 żołnierzy 131 batalionu lekkiej piechoty z Gliwic i około 100 żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej .

Żołnierze w Bielsku-Białej i Bieruniu umacniają wały przeciw...

AKTUALIZACJA, GODZ. 11.42
W gminie Wilkowice, gdzie od kilkunastu godzin trwa odpompowywanie wody z zagrożonego zbiornika retencyjnego na potoku Wilkówka i konieczna była ewakuacja blisko 100 osób, zakończyło się kolejne posiedzenie Sztabu Kryzysowego.

- Jego głównym postanowieniem jest utrzymanie stanu zagrożenia w I-ej strefie wokół zbiornika do czasu wydania nowej opinii przez Ośrodek Technicznej Kontroli Zapór lub obniżenia stanu wody w zbiorniku do poziomu bezpiecznego - poinformował Urząd Gminy w Wilkowicach.

Urzędnicy dodali, że dzięki dotychczasowym działaniom udało się obniżyć poziom wody o około 50 cm. W chwili obecnej pracują dwie pompy, a woda będzie odpompowywana wolniej (ok. 20-30 cm na dobę), zgodnie z instrukcjami projektanta. Dopływ wody zmniejszył się w ostatnich godzinach z 3,3 m sześc./s do ok 1,8 m sześć/s.

Władze gminy przypomniały także, że sygnałem o wystąpieniu nagłego zagrożenia będzie ciągły dźwięk dzwonów kościelnych oraz sygnał syreny za zaporze. Mieszkańcy zagrożonego obszaru będą też o dynamicznych zmianach informowani przez funkcjonariuszy Policji oraz Straży Gminnej.

AKTUALIZACJA, GODZ. 09.55
Wszystkie drogi na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego są już przejezdne. Nie występują większe utrudnienia w ruchu drogowym - poinformował asp. szt. Roman Szybiak, p.o. oficera prasowego bielskiej policji.

AKTUALIZACJA, GODZ. 09.25
Po północy z czwartku na piątek sytuacja ustabilizowała się - informują bielscy strażacy.Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej prowadziła już tylko pojedyncze interwencje związane z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic budynków mieszkalnych. W dalszym ciągu trwają jednak działania w Wilkowicach przy ulicy Harcerskiej na zbiorniku retencji małej na potoku Wilkówka.
- Działania polegają na wypompowywaniu wody przy pomocy pomp wysokiej wydajności. Na miejscy pracują agregaty pompowe z KM PSP Bielsko-Biała, Katowice oraz Jastrzębie Zdrój. Sytuacja stabilizuje się, poziom lustra wody jest o ok. 50 centymetrów poniżej wieży spustowej - informuje kpt. Patrycja Pokrzywa z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej.

AKTUALIZACJA, GODZ. 09.00

Dramatyczna sytuacja panuje w podbielskich Wilkowicach, gdzie Sztab Kryzysowy zdecydował się na przeprowadzenie ewakuacji blisko stu mieszkańców. Wszystko z powodu zbiornika retencyjnego, który w ostatnich godzinach napełnił się prawie do pełna. Tama w Wilkowicach może w każdej chwili pęknąć. W nocy dzięki zaangażowaniu do akcji wysokowydajnych pomp udało się nieco obniżyć lustro wody.

- Dzięki pracy strażaków przez całą noc udało się opuścić poziom wody w zbiorniku, ale nie jest bezpiecznie. Korona zapory nasączona jest wodą - powiedział Janusz Zemanek, wójt gminy Wilkowice.

- Urządzenia hydrotechniczne zainstalowane w tej zaporze były obarczone błędem konstrukcyjnym - spowodowały, że zapora jest niesterowna. W efekcie teraz strażacy muszą wypompowywać wodę. To daremny trud można powiedzieć, ale w ten sposób chcemy dostać się do komór, które były zalane, aby wyciąć w nich dodatkowe otwory, które spowodują odpływ wody - wyjaśnił wójt Zemanek.

Dodał, że żeby sytuacja uległa znacznej poprawie, to trzeba opuścić poziom wody o 6 metrów, ale nie da się tego zrobić szybko. Dzisiaj, kiedy woda zostanie opuszczona do bezpiecznego poziomu, rozpoczną się prace mające na celu wycięcie otworów w komorach.

- Osoby ewakuowane na razie nie wracają do domów. Jeśli akcja inżynieryjna zakończy się sukcesem, będziemy mieć kontrolę nad zaporą, to wówczas mieszkańcy będą mogli wrócić do swoich domów - stwierdził Janusz Zemanek.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego posumowało wczorajszy dzień w pow. cieszyńskim, bielskim i żywieckim.

Państwowa Straż Pożarna odnotowała 421 interwencji w pow. bielskim, 192 w cieszyńskim, i 114 w pow. żywieckim. Działania dotyczyły m.in: podtopień budynków i dróg oraz wiatrołomów.. Działania dotyczyły m.in: podtopień budynków i dróg oraz wiatrołomów.

Aktualne alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe na dzień 24.05.2019 r.

  • - 22.05.2019 r. godz. 12:00, pogotowie przeciwpowodziowe, Wojewoda Śląski - powiaty: żywiecki, cieszyński, bielski, m. Bielsko-Biała
  • - 22.05.2019 r. godz. 12:30, pogotowie przeciwpowodziowe, Wójt Gminy Jeleśnia
  • - 23.05.2019 r. godz. 05:30, alarm przeciwpowodziowy, Wójt Gminy Jeleśnia
  • - 23.05.2019 r. godz. 09:00, alarm przeciwpowodziowy, Starosta Bielski – cały powiat
  • - 23.05.2019 r. godz. 09:00, alarm przeciwpowodziowy, Wójt Gminy Świnna
  • - 23.05.2019 r. godz. 09:00, alarm przeciwpowodziowy, Wójt Gminy Rajcza
  • - 23.05.2019 r. godz. 08:30, alarm przeciwpowodziowy, Prezydent Miasta Bielska-Białej
  • - 23.05.2019 r. godz. 09:30, alarm przeciwpowodziowy, Wójt Gminy Ślemień

Alarm przeciwpowodziowy w Bielsku-Białej odwołany. Trwa licz...

Osuwiska, które uaktywniły się w związku z intensywnymi opadami deszczu (22.05.2019 r.):

  • 1) Koniaków (powiat cieszyński)
  • 2) Leszna Górna (powiat cieszyński)
  • 3) Wiślica (powiat cieszyński)
  • 4) Rychwałdek ( powiat żywiecki)

Na rzekach wciąż obowiązują stany wysokie i ostrzegawcze - alarmowe są przekroczone tylko w Bestwinie na Białej i w Czechowicach-Dziedzicach na Iłownicy

Wybrane interwencje strażaków:

23.05.2019 r. godz. 15:00, pow. bielski, Wilkowice, ul. Harcerska. Z 30 budynków poniżej zapory na potoku Wilkówka (przy ul. Żywieckiej) ewakuowano 85 osób. Występuje zagrożenie przerwania zapory z uwagi na wady konstrukcyjne. Mieszkańcy 3 budynków zdecydowali się pozostać w domostwach i nie zgodzili się na ewakuację.

Bielsko Biała, Komorowice - 84 żołnierzy do umacniania i podwyższania wałów cieku i stawów hodowlanych w Komorowicach

23.05.2019 r. pow. żywiecki,
- Jeleśnia DW 945 droga była podmywana przez rzekę. Zabezpieczanie brzegu drewnianymi palami. Droga jest przejezdna
- Koszarawa i Milówka na których terenie doszło do zalania dróg gminnych
- Radziechowy Wieprz – zniszczona lokalna infrastruktura drogowa
- Międzybrodzie Żywieckie zalane piwnice w szpitalu psychiatrycznym - bez ewakuacji.

23.05.2019 r. godz. 08:28, pow. cieszyński, Ochaby Małe. Z powodu skradzionych metalowych zasuw na zaporze konieczne było ustawienie "big bagów". Zagrożone dwa budynki mieszkalne. Mienie mieszkańców zostało ewakuowane na wyższe kondygnacje. Na terenie powiatu cieszyńskiego zalanych zostało 5 dróg w tym 4 powiatowe (m. Dębowiec, Ogrodzona, Pruchna i Ochaby) oraz 1 gminna (m. Ochaby). Występowały także utrudnienia na drodze DK 81 m. Wiślica, Ochaby

Nowe ostrzeżenie ws. intensywnych opadów i burz na terenie pow. żywieckiego, bielskiego i cieszyńskiego - stopnia II.
Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów wynosi miejscami od 30 mm do 60 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 60 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 18:00 w piątek 24 maja.

AKTUALIZACJA, GODZ. 23.10
Trwa obrona zbiornika retencyjnego na potoku Wilkówka w Wilkowicach. Od kilku godzin non-stop pracują trzy pompy, dzięki którym strażacy starają się obniżyć poziom wody w zbiorniku. Niestety, ciągle pada deszcz, może nie tak mocno, jak w nocy ze środy na czwartek i woda z potoku cały czas wpada do zbiornika. Przed kilkunastoma minutami do Wilkowic dotarli także strażacy z OSP Ruda Kozielska, którzy przywieźli ze sobą specjalistyczną, wysokowydajną pompę. Strażacy liczą, że dzięki niej uda się przyśpieszyć odpompowywanie wody.

AKTUALIZACJA, GODZ. 19.50
Ostrzeżenie drugiego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami dla czterech beskidzkich powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.

Ostrzeżenie dotyczy powiatów: bielskiego, Bielska-Białej, cieszyńskiego i żywieckiego.

- Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów wynosi miejscami od 30 mm do 60 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 60 km na godz. - informuje IMGW-PIB.

AKTUALIZACJA, GODZ.19.10
Już trzy pompy wypompowują wodę ze zbiornika retencyjnego na potoku Wilkówka w Wilkowicach, ale wielkich efektów nie widać. Dlatego do Wilkowic ściągane jest kolejne urządzenie.

- Niestety, mimo pracy trzech urządzeń nie jesteśmy w stanie obniżyć lustra wody. Ściągamy specjalistyczny sprzęt. W tej chwili trwają ustalenia, gdzie go ustawić - poinformował Janusz Zemanek, wójt gminy Wilkowice. Dodał, że korona zapory przecieka już od jakiegoś czasu. Stwierdzono to w 2017 r. i wtedy zdecydowano o spuszczeniu z niej wody. - W dniu dzisiejszym poziom wody podniósł się w całkowicie niekontrolowany sposób, do maksymalnego poziomu, reszta przelewa się awaryjnie przez szyb wieżowy. Robimy wszystko, żeby obniżyć poziom wody - podkreślił wójt Zemanek. Zapewnił, że na ten moment nie ma sygnałów, iż korona runie, ale jeśli opady będą trwały, to zapora jest mocno obciążona i nie wiadomo, co może się stać.

Wójt gminy Wilkowice stwierdził, że najważniejsze, iż akcja ewakuacyjna została już zakończona. - Większość mieszkańców, która miała dotrzeć do nowych punktów, dotarła. Siedem osób zdecydowało się zostać w domach. Mamy z nimi stały kontakt - zapewnił wójt Zemanek.

Z racji, że mieszkańcy nie reagują już na dźwięki syren strażackich, bo co chwilę jakiś samochód strażacki jeździ na sygnale, władze gminy porozumiały się z proboszczem wilkowickiej parafii, że jeśli dojdzie do przerwania zapory, to odezwą się dzwony w miejscowym kościele. Mieszkańcy wierzą w to, że do tego nie dojdzie.

AKTUALIZACJA, GODZ. 17.35
Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski udał się w miejsca, gdzie zagrożenie jest największe.

Na swoim profilu na FB ocenił, że najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w rejonie ulic: Słowackiego, Nad Potokiem, Wyzwolenia w Hałcnowie i wzdłuż potoku Kromparek w Komorowicach. Jest też problem z przejezdnością niektórych dróg.

- Pracujące tam ekipy dokładają wszelkich starań, żeby nie dopuść do zagrożenia Waszego bezpieczeństwa. Na szczęście poziom wody nie podnosi się i miejmy nadzieję, że najgorsze już za nami - stwierdził prezydent Jarosław Klimaszewski.

AKTUALIZACJA, GODZ.15.30.
Dramatyczna sytuacja panuje w podbielskich Wilkowicach, gdzie Sztab Kryzysowy zdecydował się na przeprowadzenie ewakuacji blisko stu mieszkańców. Wszystko z powodu zbiornika retencyjnego, który w ostatnich godzinach napełnił się prawie do pełna.

W tej sytuacji Sztab Kryzysowy zdecydował się na przeprowadzenie ewakuacji okolicznych mieszkańców.

- Podczas zwołanego w Urzędzie Gminy posiedzenia Sztabu Kryzysowego, w trakcie którego wysłuchano opinii ekspertów z Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie", podjęto decyzję o natychmiastowym wdrożeniu “Planu ewakuacji ludzi i mienia na wypadek zagrożenia katastrofą obiektu hydrotechnicznego zbiornika wodnego Wilkówka” oraz ewakuacji mieszkańców I-ej strefy zagrożenia! Za powiadomienie mieszkańców ewakuowanych gospodarstw domowych odpowiedzialni są funkcjonariusze Policji oraz Straży Gminnej. Decyzja o ewakuacji dotyczy ok. 83 mieszkańców sołectwa Wilkowice - poinformował w specjalnym komunikacie Urząd Gminy.

W dalszej części komunikatu można przeczytać: "Mieszkańców wskazanych gospodarstw domowych prosimy o zabezpieczenie najcenniejszych rzeczy oraz niezwłoczną ewakuację ze swoich domostw. Zagrożenie uznać można za bardzo poważne".

Wójt gminy Wilkowice Janusz Zemanek wyjaśnił, że większość ewakuowanych mieszkańców trafi do mieszkających w Wilkowicach swoich bliskich. - Prócz tego mamy plan ewakuacji. Wszystkich innych zapraszamy do GOSiR-u, gdzie działa punkt przerzutowy, skąd mieszkańcy zostaną przewiezieni do miejsc, gdzie spędzą najbliższą noc - stwierdził wójt Zemanek.

Wójt gminy Wilkowice podkreślił, że trudno powiedzieć, jaką ilość wody zbiornik retencyjny na Wilkówce może wytrzymać. - Eksperci nie są zgodni. Niemniej każde ryzyko, które istnieje, nie może zostać zbagatelizowane - powiedział dziennikarzom wójt Zemanek.

AKTUALIZACJA GODZ. 13.30
Przemysława Daca, prezes Wód Polskich przyznał, że sytuacja na Podbeskidziu wygląda lepiej, niż w Małopolsce, ale w 12 miejscach beskidzkiego regionu są przekroczenia stanów alarmowych na rejonie Małej Wisły, a w rejonie Górnej Odry, dwa. - W terenie małej Wisły w ośmiu przypadkach są to są stany malejce, w trzech rosnące – zaznaczył.

Joachim Brudziński podziękował strażakom, policjantom i żołnierzom, którzy zaangażowali się w akcję ratunkową.
- Te działania, jakie podejmujemy mają jeden cel: bezpieczeństwo mieszkańców. W tym wypadku mieszkańców Podbeskidzia, a szerzej województwa śląskiego – powiedział. Zaznaczył, że w zarządzaniu kryzysowym jest ważny dobry przepływ informacji między służbami i samorządami. Zobowiązał wojewodę do dobrej koordynacji akcji.

AKTUALIZACJA GODZ. 13.15
W Bielsku-Białej odbyła się konferencja z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego. Komendant wojewódzki straży pożarnej nadbryg. Jacek Kleszczewski: - Sytuacja pogodowa jest bardzo dynamiczna, na chwilę obecną najbardziej dotyka to powiatu bielskiego i miasta Bielska-Białej. Mamy do tej pory zgłoszonych 600 interwencji, 300 jest w trakcie. Głównie skupiamy się na wypompowaniu wody z posesji, z piwnic, na zabezpieczeniu szlaków drogowych przez usuwanie konarów, które się złamały.

Najpoważniejsza sytuacja jest w Wilkowicach, gdzie znajduje się zapora. Z obawy na stan technicznych wójt zdecydował o ewakuacji 120 osób z 30 budynków.- Monitorujemy tę sytuację, są środki i siły, woda będzie wypompowywana, by ta zapora wytrzymała. W naszej opinii nie ma takiego zagrożenia - dodał Kleszczewski.

Do akcji zostało zaangażowanych 150 żołnierzy bielskiego batalionu, 649 zawodowych strażaków, do dyspozycji jest 3 tys. druhów OSP, którzy są w krajowym systemie ratownictwa.

AKTUALIZACJA 13.00
W Buczkowicach woda zerwała kładkę dla pieszych nad Żylicą! W Rybarzowicach natomiast trwa zabezpieczenie nowego i ściągnięcie starego mostu ul. Nad Żylicą w rejonie ulicy Mostowej. Część mieszkańców jest odcięta od świata. Trwa akcja służb ratunkowych.

W Rybarzowicach z kolei, przy ulicy Bukowej, została zerwana kładka pieszo - rowerowa. Jak mówi nam komendant gminny OSP Buczkowice, Stanisław Górny, most był w budowie i elementy, które nie zostały jeszcze złączone zapadły się pod wpływem wody. Część z nich została wyciągnięta.

AKTUALIZACJA 12.30

W pow. żywieckim od rana straż interweniowała 64 razy. Najtrudniejsza sytuacja panuje w gminach Jeleśnia, Rajcza, Wieprz i Pewel Ślemieńska. Zobacz zdjęcia z akcji strażaków, kliknij tutaj: Pogotowie przeciwpowodziowe na Żywiecczyźnie. Sytuacja jest bardzo groźna! [ZDJĘCIA, WIDEO]

AKTUALIZACJA 11.45
O 12.30 minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński wspólnie z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem oraz komendantem wojewódzkim straży pożarnej nadbryg. Jackiem Kleszczewskim, wezmą udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Bielsku-Białej w komendzie PSP.

AKTUALIZACJA 11.15
W powiecie cieszyńskim zostało zwołane kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Z raportu wynika, że strażacy w Cieszynie odnotowali 116 zdarzeń, w tym 40 prowadzonych interwencji - szacuje się, że ok. 90 proc. wszystkich interwencji to wypompowywanie wody z zalanych piwnic w obiektach budowlanych oraz udrażnianie studzienek i przepustów drogowych.

W powiecie cieszyńskim odnotowano do tej pory trzy zdarzenia z osuwiskami - w Koniakowie na Ochodzitej, w Lesznej Górnej i Wiślicy. W ramach prowadzonych działań nie odnotowano osób poszkodowanych, nie było potrzeby ewakuacji.
Cieszyńscy policjanci podejmowali działania związane z wyznaczaniem objazdów na zalanych drogach. Tak było w Wiśle, Ochabach Małych, Dębowcu, Górkach Wielkich i Brennej. W komisariacie policji w Wiśle podtopione zostały pomieszczenia, a w komisariacie w Ustroniu wystąpiły przecieki w dachu.

Step 2: Place this code wherever you want the plugin to appear on your page.

Opublikowany przezFacebook

AKTUALIZACJA 11.05
Na terenie gminy Czechowice-Dziedzice sytuacja robi się coraz trudniejsza - o nawet ok. dwa metry przekroczone zostały stany alarmowe na rzekach Iłownica, Wapienica, Wisła i Biała.

Stany rzek z godz. 7.10 i 7.20 w punktach pomiarowych:

  • Iłownica – 522 cm (stan alarmowy: 420 cm)
  • Wapienica – 502 cm (stan alarmowy: 410 cm)
  • Wisła – 455 cm (stan alarmowy: 410 cm)
  • Biała – 448 cm (stan alarmowy: 260 cm)

AKTUALIZACJA 10.55
Od rana w bielskim Ratuszu już dwukrotnie obradował sztab kryzysowy. Prezydent zapoznał się z aktualną sytuacją w mieście, a członkowie sztabu podejmowali decyzje dotyczące koniecznych działań mających na celu ochronę mieszkańców i ich mienia.

- Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w rejonie ulic - Słowackiego, Nad Potokiem, Wyzwolenia w Hałcnowie i wzdłuż potoku Kromparek w Komorowicach. Przy ul. Konwojowej strażacy zabezpieczają zalewane przez wodę hale znajdującego się tam zakładu - informują bielscy urzędnicy.

Od wczoraj do zabezpieczenia posesji w Bielsku-Białej wydanych zostało już ponad 1300 worków z piaskiem.
Bielscy urzędnicy radzą, by w sytuacji zagrożenia kontaktować się ze Strażą Pożarną pod numerami telefonów 998 lub 112 lub z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego pod numerem telefonu 33 497 16 46.

Na terenie miasta cały czas pracują trzy ekipy Miejskiego Zarządu Dróg, które zajmują się udrażnianiem przepustów oraz cztery zespoły Aquy, udrażniające kanalizację.

Zobacz zdjęcia:

Alarm przeciwpowodziowy w Bielsku-Białej odwołany. Trwa licz...

AKTUALIZACJA 10.50
Z powodu intensywnych opadów deszczu w Bielsku-Białej nieprzejezdna jest ulica Trakcyjna. Kłopoty z ruchem są także na innych bielskich ulicach - Konwojowej, Słowackiego, Partyzantów, Bystrzańskiej, Ks. Kusia i Kustronia. Tam ruch jest utrudniony w związku z przelewaniem studzienek kanalizacyjnych.

AKTUALIZACJA 10.40
Jeżeli nie ustaną opady deszczu, naszemu miastu grozi powódź - ocenił burmistrz Żywca Antoni Szlagor. I zamieścił na swoim facebookowym profilu taki filmik. Sytuacja hydrologiczna jest alarmowa

AKTUALIZACJA 10.15
W związku z intensywnymi opadami deszczu do Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej wypłynęło już ponad 300 zgłoszeń. Ponad 170 zdarzeń odnotowano tylko na terenie miasta Bielsko-Biała.

W Bielsku-Białej w rejonie ulicy Chochołowskiej doszło do zalania hal produkcyjnych zakładu zajmującego się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Przy ulicy Grażyńskiego strażacy zabezpieczali przed zalaniem stację trafo.
W rejonie ulicy Słowackiego powstało spore rozlewisko wodne, które spowodowało zalewanie budynków mieszkalnych. Strażacy udrożnili przepust drogowy, dzięki czemu woda powoli opada.

Doszło również do zalania niektórych szkół i przedszkoli m.in. przy ulicy Karpackiej, Lipnickiej, Sempołowskiej.

Na terenie powiatu bielskiego odnotowano ponad 130 interwencji. W Czechowicach-Dziedzicach woda zalała piwnice szkoły podstawowej nr 3. W Hecznarowicach doszło do zalania gospodarstwa rolnego. W Rybarzowicach woda zalewa halę z materiałami papierniczymi. Z kolei w Porąbce woda zalewa centrum rehabilitacyjne.

Strażacy cały czas prowadzą działania związane z wypompowywaniem wody z zalanych obiektów oraz układaniem worków z piaskiem.

AKTUALIZACJA 9.45
Poziom wody w korycie rzeki Białej obok Ratusza przykrył już czerwoną linię oznaczającą stan alarmowy. Zalane jest dojście do Ratusza przez park wzdłuż koryta rzeki Białej.

Strażacy na ul. Słowackiego wypompowują wodę z rozlewiska. Na ul. Partyzantów w Bielsku-Białej na wysokości kortów tenisowych na pasie w kierunku Szczyrku utworzyło się sporej wielkości rozlewisko - przejeżdżając tędy trzeba uważać.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY
Bielscy strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu odnotowali już ok. 200 zdarzeń. Najpoważniejsza sytuacja jest na ul. Słowackiego w Bielsku-Białej, gdzie utworzyło się wielkie rozlewisko mające głębokość ok. 0,5 - 1 metra.

Podobne rozlewisko utworzyło się na ul. Wyzwolenia. Groźnie jest na ul. Czerwonej w Komorowicach, gdzie woda zalewa posesje. Strażacy walczą z żywiołem na ul. Grażyńskiego, gdzie zalaniem zagrożona jest stacja trafo.

- Interwencji jest sporo, to zalane piwnice i lokalne podtopienia - potwierdza kpt. Patrycja Pokrzywa z komendy miejskiej bielskiej PSP.

Strażacy apelują do mieszkańców o to, by uzbroili się w cierpliwość. Strażacy w pierwszej kolejności interweniują w przypadku obiektów użyteczności publicznej, jak przedszkola czy właśnie stacje trafo. Dopiero później są w stanie interweniować w domach prywatnych.

Alarm przeciwpowodziowy w Bielsku-Białej odwołany. Trwa licz...

W powiecie bielskim niebezpieczna sytuacja jest m.in. na rzece Wapieniczanka.

W powiecie cieszyńskim już wczoraj zostało zwołane posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Komendant PSP bryg. Damian Legierski informował o 7 podtopieniach budynków oraz 13 podtopieniach dróg. W Koniakowie Ochodzitej nastąpiło osunięcie ziemi. Zostały przekroczone ostrzegawcze stany wód Wisły w Wiśle oraz Olzy w Istebnej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto