Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

A za czym kolejka ta stoi? Tak było w latach 70. 80. i 90. Pamiętacie? Zerknijcie na zdjęcia

tos
Za czym kolejka na stoi - śpiewała przed laty Krystyna Prońko słowami autora tekstu tej piosenki Ernesta Brylla. Kolejki były nieodłącznym elementem czasów późnego PRL-u. Często były jedyną możliwość, aby dostać poszukiwany towar - spożywczy, ale nie tylko, bo stało się też w kolejkach do księgarń czy sklepów muzycznych. Kliknij w "zobacz galerię" i zobacz archiwalne fotografie.

Wprowadzone przez rząd obostrzenia dotyczące dopuszczalnej liczby osób, które jednocześnie mogą przebywać w sklepach spowodowały, że czasem przed niektórymi placówkami handlowymi tworzą się kolejki. Nie są to takie kolejki jak w latach osiemdziesiątych, ale w niektórych godzinach trzeba czasem odczekać kilkanaście minut, by zrobić zakupy.

PRL-owskie kolejki wynikały z kryzysu gospodarczego i wynikającego z niego braku odpowiedniego zaopatrzenia w sklepach. Tworzyły się przed sklepami z różnym asortymentem, jednak do historii przeszły te przed sklepami mięsnymi. To najczęściej tam działały komitety kolejkowe, które zapisywały wszystkich chętnych na dany towar, a potem sprawdzały co jakiś czas obecność usuwając z listy nieobecnych. Pełna powagi, chociaż z dzisiejszego punktu widzenia dość groteskowa sytuacja była jednak wówczas rzeczywistością i jedyną drogą nabycia takich czy innych towarów.

Jedną z najsłynniejszych polskich kolejek była ta sprzed domu meblowego Emilia w centrum Warszawy. To przy niej pada jedna z najsłynniejszych kwestii w komedii Stanisława Barei "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", gdy bohater grany przez Krzysztofa Kowalewskiego namawia swego kolegę z technikum, który dorabia sobie jako stacz kolejowy (w tej roli Bronisław Pawlik) do śledzenia żony. Zostaje wzięty wówczas za kogoś, kto usiłuje się do kolejki wepchać. "Tego pana żona zdradza, a ty mordę wydzierasz! Baranie!" - krzyczy na pół Warszawy inny stacz. Pamiętacie?

A jakie Państwo macie kolejkowe wspomnienia? Zapraszamy do dzielenia się nimi w komentarzach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto