Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

60-lecie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego [ARCHIWALNE ZDJĘCIA ZOO]

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Archiwalne kadry ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego
Archiwalne kadry ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego arc
Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie obchodzi jubileusz 60-lecia. Zoo zostało oficjalnie otwarte w 1958 roku, po czterech latach budowy. Obecnie zobaczymy tutaj ponad 300 gatunków zwierząt. Co roku do Chorzowa trafiają nowe zwierzęta. Budowane i remontowane są pawilony. Zoo się zmienia. Przypomnijmy sobie, jak kiedyś wyglądał Śląski Ogród Zoologiczny. Zobaczcie archiwalne zdjęcia śląskiego zoo.

Zobacz również archiwalne zdjęcia Śląskiego Wesołego Miasteczka, kliknij TUTAJ:
Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko, świętuje właśnie 59 urodziny [archiwalne ZDJĘCIA]. Pamiętacie jeszcze TAMTE MIASTECZKO?


W 1953 roku prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie uchwaliło uchwałę powołującą do życia Śląski Ogród Zoologiczny, który miał powstać na terenie powstającego Parku Kultury i Wypoczynku. Prace budowy zoo rozpoczęły się w 1954 i po czterech latach ogród był gotowy. Oficjalnie otwarcie było w 1958 roku. Zwiedzającym zajmowało około pół godziny obejrzenie wszystkich ekspozycji. Obecnie w zoo można spędzić kilka godzin, a i jeszcze będzie to za mało.

Do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego trafiły na początku zwierzaki z ogrodów w Bytomiu i Katowicach. Były to m.in. niedźwiedzie brunatne i himalajskie oraz słonie. W kolejnych latach, stopniowo powiększano kolekcję gatunków zwierząt i rozwijano ogród. Zwierzęta przywozili także marynarze wracający z Afryki czy Ameryki Południowej. Część zwierząt pozyskano z cyrków.

Ciekawa historia związana jest z główną bramą Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Brama przyjechała do Chorzowa w 1958 roku. Przedtem zdobiła wejście do pałacu w Świerklańcu (woj. śląskie). Pałac powstał w 1876 roku. Zbudował go hrabia Guido Henckel von Donnersmarck. Był prezentem ślubnym hrabiego dla żony, markizy Blanki de Paiva. Świerklaniec zachwycił wszystkich. Pałac w stylu Ludwika XIII zaprojektował francuski architekt Hector Lefuel, ten sam, który kończył m.in. budowę Luwru. W Świerklańcu stworzył „mały Wersal”. Pałac spłonął w 1945 roku. W 1962 roku reszta murów została wysadzona w powietrze.

Obecnie Śląski Ogród Zoologiczny zajmuje powierzchnię 50 hektarów. Na tym terenie mieszka 3 tysiące zwierząt, które reprezentują ponad 300 gatunków. Wśród licznych zwierząt można zobaczyć m.in. nosorożce, słonie, lwy, tygrysy, niedźwiedzie, żyrafy, liczne gatunki małp czy surykatki. Miłośnicy gadów i płazów też znajdą w zoo liczne okazy: ogromne węże, legwany, krokodyle. W akwariach pływają duże sumy i płaszczki i mniejsze ryby z różnych stron świata.

Program 60-lecia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

Śląski Ogród Zoologiczny obchodzi 60-lecie. Świętowanie rozpocznie się już w piątek 7 września o godzinie 17 od oficjalnych uroczystości w Kotlinie Dinozaurów. Odbędzie się też koncert zespołu Dwie Korony. Wydarzenie potrwa do godziny 19.

W sobotę 8 września świętowanie zacznie się o godzinie 10 również w Kotlinie Dinozaurów. Pracownicy zoo wraz z uczniami I LO im. J. Kochanowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Świętochłowicach przygotowali akcenty kultury chińskiej. Zaplanowano m.in. ceremonię parzenia chińskiej herbaty, pokazy taiji i warsztaty tańca z wachlarzami, wróżby chińskie, ciasteczka z wróżbami, występ zespołu z chińskimi piosenkami i naukę pisania imion w języku chińskim.

W niedzielę 9 września z kolei zaplanowano liczne konkursy i gry dla najmłodszych gości parku. Przez te trzy dni bilet normalny (dla dorosłych) będzie kosztował 10 złotych.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto