Złote sztafety

IRENEUSZ STAJER
Bardzo dobre występy zanotowali na swoim koncie raciborscy pływacy. Na szczególne uznanie zasłużyły sztafety. Ekipy z nadodrzańskiego grodu wywalczyły pierwsze miejsca na wojewódzkiej gimnazjadzie młodzieży szkolnej ...

Bardzo dobre występy zanotowali na swoim koncie raciborscy pływacy. Na szczególne uznanie zasłużyły sztafety. Ekipy z nadodrzańskiego grodu wywalczyły pierwsze miejsca na wojewódzkiej gimnazjadzie młodzieży szkolnej sztafet pływackich, która odbyła się w Katowicach.

Gimnazjaliści bez konkurencji

Zmagania toczyły się na basenie przy ul. Paderewskiego. W imprezie wystartowało szesnaście drużyn. W obu kategoriach (dziewcząt i chłopców) zwyciężyli reprezentanci raciborskiego Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego. Jest to ogromny sukces podopiecznych trenerów Marii Gawliczek, Ewy Lewandowskiej i Sławomira Szweda.

Dziewczęta wystąpiły w Katowicach w składzie: Agata Michalska, Ewelina Górecka, Paulina Madeja, Aleksandra Niziołek, Sonia Bochyńska, Katarzyna Szymczyńska, Sylwia Kuśpiet, Izabela Golec. Oto zestawienie złotej sztafety chłopców: Wróbel, Korduła, Dudek, Stelmach, Mazurkiewicz, Byzdra, Michalik.

Bochyńska z klasą

Kilka dni wcześniej ekipa Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego startowała w III czempionacie szkół sportowych. Raciborzanie byli gospodarzem prestiżowej imprezy. Zmagania toczyły się na basenie 25-metrowym przy ul. Śląskiej. W rywalizacji wzięło udział 246 pływaków z 23 szkół. Poszczególne reprezentacje tworzyli uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych. Każda ekipa mogła liczyć co najwyżej dziesięć osób.
Najlepiej w raciborskiej ekipie wypadła Sonia Bochyńska. Raciborzanka wywalczyła srebrny medal na 50 m stylem dowolnym. Znakomity czas 0:27;19 pozwolił zawodniczce uzyskać sportową klasę mistrzowską. Ponadto Sonia zdobyła brąz na 100 m dowolnym, osiągając czas 0:58,99. Na wyróżnienie zasługują również Bartłomiej Byzdra, Paweł Dembniak i Krzysztof Wróbel. Ten pierwszy "wypływał" srebro w wyścigu na 50 m stylem dowolnym w czasie 0:24,76. Dembniak był dwukrotnie czwarty na 200 m stylem zmiennym i 100 m motylkowym. Z kolei Wróbel finiszował na czwartej pozycji w wyścigu na 200 m stylem klasycznym oraz piątej na 100 m klasycznym.

Lepsi od Warszawy

Ponadto miejsca punktowane wywalczyli: Aleksandra Niziołek, Ewelina Górecka, Katarzyna Szymczyńska, Agata Michalska, Mateusz Dudek i Artur Michalik.
Punkty przyznawano pływakom, którzy startowali w finałach A i B, a więc od pierwszego do trzynastego miejsca. Ostatecznie mistrzami kraju zostali pływacy Gimnazjum nr 8 w Krakowie. Na miejscu drugim uplasowało się Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu, trzecim Gimnazjum nr 19 w Szczecinie, zaś czwartym Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu.
Warto dodać, że ekipa z nadodrzańskiego grodu wyprzedziła m.in. tak znakomite pływackie teamy, jak warszawskie gimnazja nr 35 i 3.

Ważna zmiana na Euro 2024! Ukłon w stronę sędziów?