Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Ogniowe zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Geneza Święta Ogniowego sięga 1702 roku, gdy pożar strawił znaczną część Żor
Geneza Święta Ogniowego sięga 1702 roku, gdy pożar strawił znaczną część Żor arc
ŻORY. Kultywowane od blisko 322 lat Święto Ogniowe w Żorach, znalazło się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego, prowadzonej według zasad UNESCO. To wyjątkowe święto, którego geneza sięga tragicznego pożaru z 11 maja 1702 roku, gdy ogień strawił znaczną część miasta. Od tego czasu co roku uliczkami żorskiej Starówki przechodzi tradycyjna procesja, rozświetlająca miasto blaskiem płonących pochodni.

Żorskie Święto Ogniowe na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Święto Ogniowe dołączyło do kilkudziesięciu innych wydarzeń, które znajdują się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Święto, które stanowi unikatową żorską tradycję, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w mieście. Starania o wpisanie na listę rozpoczęto w 2022 roku, zaraz po 320. edycji święta. Decyzję w tej sprawie podjęto 29 stycznia tego roku.

- Serdecznie gratuluję Wnioskodawcom, którzy podejmują wysiłek zachowania pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa na temat wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego - poinformował w piśmie skierowanym do Muzeum Miejskiego w Żorach Bartłomiej Sienkiewicz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tradycja, która sięga tragicznych wydarzeń z początku XVIII wieku

Geneza Święta Ogniowego sięga 1702 roku, gdy pożar strawił znaczną część Żor. Zniszczony został rynek, przyległe do niego ulice, a także wnętrze i nowa kopuła kościoła św. Filipa i Jakuba. Część mieszkańców w krótkiej chwili straciła dorobek całego życia. Pożar miał tragiczne skutki. W wyniku zatrucia czadem zginął ówczesny burmistrz miasta, Marcin Scholtz.

Na jeszcze świeżym rumowisku żorzanie postanowili zorganizować błagalną procesję. Wznosili modły do Boga, prosząc o odwrócenie od nich klęski pożaru. Jednocześnie przyrzekli, że corocznie będą uczestniczyli w procesjach po ulicach miasta. Od tego czasu, po wieczornej, uroczystej mszy św. mieszkańcy uczestniczą w procesji z pochodniami wokół żorskiego rynku.

Obecnie Święto Ogniowe to również wiele wydarzeń towarzyszących, w tym uroczysty apel strażacki, koncerty oraz Żorski Bieg Ogniowy. Podczas ubiegłorocznego święta, miasto Żory nagrywało specjalny reportaż, który miał być świadectwem dziedzictwa kulturowego i miał pomóc we wpisaniu Święta Ogniowego na krajową listę dziedzictwa niematerialnego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto