MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trasy na rower do 20 km od Żor. Podpowiedzi jednodniowych wypraw. Gdzie w weekend 25 - 26 maja?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozglądasz się za pomysłem na trasę rowerową z Żor? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Wybraliśmy 5 ciekawych propozycji tras. Mają różne stopnie trudności czy dystansu, dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wyprawę rowerową w odległości do 20 km od Żor. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe w okolicy Żor warto wybrać w weekend.

Spis treści

Wycieczki rowerowe w pobliżu Żor

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych w odległości do 20 km od Żor, które sprawdzili inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 25 maja w Żorach ma być 23°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 49%. W niedzielę 26 maja w Żorach ma być 24°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 40%.

🚲 Trasa rowerowa: Gorzyce - Turza Śl. - Wodzisław.

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 67,84 km
  • Czas trwania wyprawy: 12 godz. i 25 min.
  • Przewyższenia: 150 m
  • Suma podjazdów: 2 683 m
  • Suma zjazdów: 2 702 m

Trasę dla rowerzystów z Żor poleca Yaneck60

Wyjazd do Gorzyc, cel to tzw. pałac górny hrabiów Arco z XVIII i pałac myśliwski (tzw. pałac dolny) oraz pozostałość po kop. Frydrych. Trasa: Rybnik, Rydułtowy, Pszów, Kokoszyce, Czyżowice, Gorzyce, Turza Śląska, Wodzisław, Radlin, Niedobczyce, Zamysłów i Rybnik. Na początek wstąpiliśmy do Rancho Western dalej to Dom Pomocy Społecznej im. Papieża Jana Pawła II, pałac dolny wzniesiony na początku XX wieku, pałac górny wybudowany w 1886 roku przez Aleksandra von Arco w Gorzycach. Obydwa pałace znajdują się w otoczeniu rozległego parku. Powiatowy Domu Dziecka w Gorzycach, kościół i stary cmentarz w Gorzycach, Kolonia Fryderyk i pozostałości po tej kopalni. Turza Śląska - Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Rynek w Wodzisławiu, Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej dalej to Radlin, Niedobczyce, Zamysłów i do Rybnika. Cała trasa wg licznika to 70 km.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Turysta Ziemi Raciborskiej 3

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 75,16 km
  • Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 27 min.
  • Przewyższenia: 141 m
  • Suma podjazdów: 1 182 m
  • Suma zjazdów: 1 140 m

Yaneck60 poleca trasę mieszkańcom Żor

Kolejny wyjazd z kolegami za pieczątkami kontrolnymi do książeczki "Turysta Ziemi Raciborskiej". Wyjechaliśmy z Rybnika o godz. 09.00. Tym razem trasa wiodła: Rybnik, Rzuchów, Lubomia, Pogrzebień, Kornowac, Łańce, Kobyła, Arboretum Bramy Morawskiej, Mini Zoo, Racibórz, Zamek Piastowski, Browar Zamkowy, Markowice, Łężczok, Raszczyce, Babice, Nędza, Szymocice, Górki Śląskie, Sumina, Jejkowice i Rybnik. Wyjazd zaliczyć należy do trudnych ze względu na towarzyszący nam wiatr i temperaturę z rana -4°C oraz na wzniesienia, szczególnie w rejonie Lubomi. Mimo to daliśmy radę. Podczas tego wyjazdu udało nam się zdobyć 17 pieczątek. Dziękuję kolegą Bogdanowi, Czesławowi i Luckowi za towarzystwo w tym wyjeździe. Cała trasa wg mojego licznika to 78.48 km.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Pławniowice.

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 114,84 km
  • Czas trwania wyprawy: 15 godz. i 13 min.
  • Przewyższenia: 92 m
  • Suma podjazdów: 1 421 m
  • Suma zjazdów: 1 418 m

Rowerzystom z Żor trasę poleca Yaneck60

Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: 1.11.2016 Jastrzębie-Zdrój - Obszar Umocnień CZ-SK Hlučín-Darkovičky

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 77,78 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 7 min.
  • Przewyższenia: 144 m
  • Suma podjazdów: 1 144 m
  • Suma zjazdów: 1 195 m

Trasę dla rowerzystów z Żor poleca Hakos

Według licznika:
Temperatura: 8 st.C
Godz. startu: 10.00
Godz. mety: 14.00
Czas wycieczki: 4h 00min
Czas jazdy: 3h 04min
max prędkość: 58 km/h
średnia prędkość: 25,4 km/h
Dystans: 77,9 km

Wyprawa do Obszar Umocnień Czechosłowackich Hlučín-Darkovičky. Jest wysoko cenioną w Europie ekspozycję unikatowego systemu fortyfikacji byłej Czechosłowacji. Jest to ekspozycja o charakterze wojskowo – technicznym, gdzie zwiedzający mogą się zapoznać z istotnym okresem historii pierwszej połowy XX wieku.

Przez rzekę Odrę...
Zatrzymałem się gdyż moją uwagę zwróciła stara konstrukcja (nie wiem do czego służyła). Przy okazji podjechałem pare metrów do wrót przeciwpowodziowych.

Przez Silherovice...
W Silherovicach jest pałac przy polu golfowym jego Historia ma swój początek pod koniec XVIII. wieku, kiedy rodzina Eichendorffów zleciła postawienie pałacu Šilheřovice w miejsce wcześniejszej renesansowej twierdzy. Pierwotnie chodziło o pałac w stylu romantycznym, który później został przebudowany w stylu pseudobarokowym. Od 1844 do 1945 roku majątek pozostawał w rękach rodziny Rotschildów. Pałac otacza rozległy park w stylu angielskim z rzadkimi okazami drzew z całego świata i jest jednocześnie jednym z największych 18-dołkowych pól golfowych w Czechach. W parku pałacowym znajduje się również zamek myśliwski, który pełni obecnie funkcję restauracji. Warto zajrzeć !

Za Silherovicami znajduje się bażantarnia przy której koniecznie trzeba strzelić fotkę :).

Darkovice...
Możemy z zewnątrz i wewnątrz (jak dla mnie niestety muzeum było nieczynne)pooglądać sprzęt bojowy oraz budynki fortyfikacyjne (bunkry). W Darkovicach można zobaczyć 5 czołgów, 1 działa smobieżne i mnóstwo (małych i dużych) bunkrów przeciwpiechotnych, porozstawianych w polu.

Przy okazji muszę pochwalić aplikację Traseo. PO aktualizacji działa jak należy!
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Góra Zamkowa - Hugo Quelle.

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 45,47 km
  • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 14 min.
  • Przewyższenia: 83 m
  • Suma podjazdów: 961 m
  • Suma zjazdów: 919 m

Yaneck60 poleca trasę rowerzystom z Żor

Wyjazd z kolegą Antkiem do Jankowic a dokładniej na Górę Zamkową (Schlossberg), przed tym w lasach rudzkich odwiedziliśmy "Jeziorko Goj", uroczysko "Hubertus" nad stawem "Czarna Kałuża", dalej drogą leśną "Hubertusowa" do Jankowic, drogą Wiejską do leśniczówki "Krasiejów", do Góry Zamkowej, na której stanęła piękna drewniana wiata i kapliczka poświęcona św. Hubertowi. Wiatę ufundował Tartak ZEP z Rudy Kozielskiej a kto był budowniczym kapliczki św. Huberta dokładnie nie wiem, ponoć zbudowali ją Górale. Jadąc dalej obok kamienia "Hugo Quelle - źródło Hugona" w leśnictwie Krasiejów w kierunku leśniczówki "Wildek", dalej drogą Raciborską odwiedzić wspomniany Tartak ZEP, gdzie tu właśnie poinformowano nas, że kapliczkę wybudowali Górale, i dalej w kierunku Rud. Odwiedziliśmy też Paproć gdzie remontowany jest most w nadziei, że uda nam się po nim przejechać na drugą stronę rzeki Rudy, niestety nie przejezdny, w związku, z czym zawracamy na drogą leśną i przez Stodoły do "Kotwicy" gdzie się pożegnaliśmy. Antoni ruszył w stronę Zebrzydowic a ja do Orzepowic i do Rybnika. Trasa wiodła: Zebrzydowice, Jejkowice, Zwonowice, uroczysko Hubertus, Jankowice, Krasiejów, Zamkowa Góra. Powrót: Ruda Kozielska, Rudy, Paproć, Stodoły, Chwalęcice, Orzepowice i Rybnik. Dziękuję Antkowi za udział w wyjeździe. Cała trasa wg licznika to 46.81km.

Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Jak dbać o rower?

Miłośnicy jazdy na rowerze wiedzą, jak istotne jest utrzymywanie jednośladu w dobrym stanie technicznym. Jest to bardzo ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy. Przegląd roweru powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. A najlepiej dwukrotnie - przed oraz po sezonie. Oczywiście, jeśli w trakcie sezonu zdarzą się jakieś uszkodzenia, najlepiej je od razu naprawić.

Serwisować sprzęt można samodzielnie lub oddając go w ręce specjalistów. Odpowiednio dbając o swój sprzęt zapewnisz sobie, że dłużej Ci posłuży. Jest to szczególnie istotne, jeśli często na nim jeździsz. Wbrew pozorom przegląd roweru nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcesz samodzielnie serwisować swój rower, koniecznie poszukaj poradników, w jaki sposób to robić.

Akcesoria rowerowe - co warto mieć?

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto