Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie pierwszej tężni w Żywcu coraz bliżej. Ostatnie prace w Parku Habsburgów

KL
W żywieckim Parku Habsburgów pojawi się kolejna atrakcja turystyczna. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W żywieckim Parku Habsburgów pojawi się kolejna atrakcja turystyczna. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Antoni Szlagor/FB
Jeszcze w marcu zakończy się budowa pierwszej w Żywcu tężni solankowej, która powstaje w Parku Habsburgów, popularnym miejscu wypoczynku. Jej otwarcie nastąpi w połowie kwietnia.

Otwarcie pierwszej tężni w Żywcu coraz bliżej

– Trwają już ostatnie prace. Tężnia będzie gotowa przed końcem marca, ale oficjalne otwarcie zaplanowaliśmy na drugi weekend kwietnia – mówi rzecznik żywieckiego magistratu Mariusz Hujdus.

Jak dodaje, solanka będzie pochodziła z ujęcia w Zabłociu w gminie Strumień. Solanka z Zabłocia używana jest w wielu tężniach na południu województwa śląskiego. Ma kilkunastokrotnie wyższe zasolenie niż woda w Bałtyku. Korzystnie działa na układ oddechowy i tarczycę.

Budowa pierwszej w Żywcu tężni rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku. Powstaje w miejskim parku obok popularnego – zwłaszcza wśród dzieci – mini zoo. Jej koszt to 505 tys. zł. Została sfinansowana w całości z funduszy Mechanizmu Finansowego EOG, które Żywiec otrzymał na realizację programu "Smart Żywiec – (r)ewolucja", i z budżetu państwa.

Tężnia solankowa to konstrukcja wykonana z drewna i tarniny. Lecznicze działanie zawdzięcza solankom, czyli naturalnym wodom mineralnym z dużą ilością jonów sodowych, które spływając po pionowych ściankach tworzą aerozol bogaty w sole o właściwościach leczniczych. Szacuje się, że godzinny seans w pobliżu tężni daje korzyści odpowiadające trzem dniom spędzonym nad morzem.

Wizytówka Żywca

Park Habsburgów jest jedną z większych atrakcji Żywca. Najstarsze jego fragmenty pochodzą z XVIII w. Ma powierzchnię 26 ha. Znajduje się w centrum miasta, tuż obok starego zamku i pałacu Habsburgów.

Jak pisze Andrzej Komoniecki w Dziejopisie Żywieckim, „założony był włoską modą”. Wyraźnie składał się z dwóch zespołów, jeden złożony z kwater i drugi z regularnie posadzonym drzewostanem. Przez pierwszy zespół przebiega kanał, który powstał w drugiej połowie XVIII wieku, z tego też okresu pochodzi altana zbudowana w formie Domku Chińskiego, z uwidocznionym ponad dachem herbem Wielopolskich – Starykoń. Domek jest pozostałością dawnej architektury ogrodowej, murowany na rzucie ośmioboku i dwukondygnacyjny.

Na przełomie XIX i XX wieku park o układzie geometrycznym został przekomponowany w duchu angielskich założeń krajobrazowych, wtedy to wspomniany Domek Chiński znalazł się na wyspie. W latach 1930-1936 wprowadzono nowe elementy dekoracyjne, które projektowała Angielka Brenda Colvin, a realizowała ogrodniczka Kit Beckh. Na osi głównej Pałacu powstała polana widokowa, założono okrągły basen z fontanną, pergole oraz półkoliste rozarium. Drewniane mostki nad kanałami zastąpiono kamiennymi, a na dziedzińcu zewnętrznym między Pałacem Habsburgów a Starym Zamkiem wybudowano ozdobną, kutą z żelaza studnię, którą wykonał rzemieślnik żywiecki Julian Rybarski.

W 2009 roku zarówno park, jak i Pałac Habsburgów przeszły gruntowną rewitalizację. W 2012 roku na terenie parku otwarto Park Miniatur oraz odsłonięto ławeczkę Alicji Habsburg.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto