Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nędza: Uczniowie opracowali ścieżkę rowerową promującą atrakcje

Alek, UG Nędza
Nędza: Uczniowie opracowali ścieżkę rowerową promującą atrakcje
Nędza: Uczniowie opracowali ścieżkę rowerową promującą atrakcje
Liczy 33 kilometry i proponuje 12 miejsc do odwiedzenia, m.in. rezerwat Łężczok, stawy rekreacyjne Babiczoka, kapliczkę św. Huberta na Rogolu, czy aleję dębową w Górkach Śląskich. Uczniowie opracowali ścieżkę rowerową promującą atrakcje gminy Nędza. Stworzony przez uczniów szkoły w Nędzy folder weźmie udział w ogólnopolskim konkursie, który jest częścią projektu "Misja Przyroda".

Nędza: Uczniowie opracowali ścieżkę rowerową promującą atrakcje

Opracowana ścieżka jest do obejrzenia i pobrania pod adresem: http://www.slideserve.com/embed/7157367%22, można ją wydrukować i wybrać się na zwiedzanie malowniczej gminy Nędza.

Opracowanie ścieżki „Skarby kultury i przyrody okolic Nędzy” nie było łatwe. - Uczniowie realizację rozpoczęli od wyszukania i wyboru "skarbów okolicy", które chcieliby umieścić na trasie ścieżki. Ważnym elementem opracowania było zdobywanie informacji na temat wybranych miejsc - opowiada Mirosława Teresiak, nauczycielka przyrody w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nędzy.

W sumie wybrano 12 propozycji. - To nie zawsze miejsca czy obiekty znane większości odwiedzającym, jak np. Łężczok. Na naszej mapie znalazły się też ciekawe przydrożne kapliczki, czy budynek dawnego żeńskiego domu klasztornego, w którym dziś mieści się przedszkole - opowiada nauczycielka.

Uczniowie podeszli do projektu bardzo poważnie - na mapie ustalili skalę, obliczyli dokładne odległości i oznaczyli legendą. Piątoklasiści Piotr Baduła, Sabina Przybyła i Justyna Kawecka chwalą głownie to, że o własnej gminie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek, o których wcześniej niekoniecznie słyszeli. - Zależy gdzie kto mieszka, bo np. ktoś z Babic niekoniecznie zna każde miejsce w Górkach Śląskich - słusznie zauważa Piotrek. Przyznaje, że sam nie wiedział np. o istnieniu wyrzeźbionej w pniu drzewa kapliczki św. Huberta w Górkach Śl. Opracowany folder pomoże lepiej poznać gminę samym mieszkańcom, a turystom ułatwi poruszanie się po tym ciekawym kawałku powiatu raciborskiego.

Ważna była też nawigacja pomiędzy poszczególnymi punktami na mapie - z założenia miała mieć formę questingu, czyli wierszowanych poleceń. I tan np. do stawów Babiczoka kierują: "Jedziesz ulicą Wiejską, bocianie gniazdo i kościół mijasz, po siedmiuset metrach w prawo w Matejki odbijasz. Widzisz stary wiadukt wąskotorówki teraz i po trzystu pięćdziesięciu metrach do stawu docierasz."

Opracowanie ścieżki promującej lokalne bogactwo było już III etapem projektu "Misja Przyroda", której ambasadorem jest znana dziennikarka i podróżniczka Beata Pawlikowska. Wcześniej uczniowie wyjechali na zielona szkołę do Babiogórskiego Parku Narodowego.

Przypomnijmy, że uczniowie szkoły podstawowej ZSG zakwalifikowali się do projektu jako jedyni z powiatu raciborskiego i nieliczni z województwa śląskiego. Szkoła z Nędzy znalazła się w gronie około 200 szkół (podstawówek i gimnazjów), które biorą udział w projekcie realizowanym przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Wyniki ogólnopolskiego konkursu na najciekawszą ścieżkę maja być znane w połowie lipca.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto