40 uczniów z ZSO w Kuźni Raciborskiej oraz ZS w Odrach / Republika Czeska/ zamieniła szkolne klasy na rowerowe ścieżki i muzea aby z uśmiechem realizować marzenia wielkiego Roberta Schumana o wspólnej Europie a i nasze, o tak pozytywnej i otwartej słowiańskiej duszy.

W ubiegłym, co tu rzec, dość szarym tygodniu, o temperaturę i koloryt na ziemi raciborskiej walczyła młodzież polsko –czeska. Kolorowy peleton jechał, śpiewał i rozdawał uśmiechy. Wszystko zaś odbyło się nie podle scenariusza czeskiego filmu o smutnych Polakach, ale na autentycznej wieloletniej przyjaźni dorosłych , entuzjazmie młodych no i… unijnych pieniądzach.

Podążał zaś ten kolorowy peleton na raciborski zamek, aby wnieść w szacowne mury lekkie nuty czeskich melodii. Jechał po błotach Łeżczoka aby, z krecikowym zdziwieniem, ulec magii naszego rezerwatu. Przemierzał rudzkie lasy aby z wysokości wieży spojrzeć na południe – na Jeseniki, tam „gde domow moj”. W końcu jechał na Odrę, przyjechał bowiem z Odry /jak w czeskim filmie/

Rowerowe zmagania uczniów ZSO w Kuźni Raciborskiej i szkoły z Czech urozmaicone były wycieczkami autokarowymi/ kopalnie, baseny, muzea/, zajęciami warsztatowymi, lektoratami językowymi, nauką tańca.

Pomysł projektu „Przez rowery i narty bliżej siebie- kola a lyže, k sobě blíže” to idea nauki przez zabawę, propagowanie aktywności fizycznej i wcielenie się w rolę ambasadora wielkiej i małej ojczyzny. Nasi czescy przyjaciele wyjechali urzeczeni przyroda ziemi raciborskiej, jej szlakami rowerowymi. Większość z nich znała bowiem nasz region tylko z wysokości wózka sklepów budowlanych i marketów spożywczych.

Te lekcje na dwóch kółkach zaowocowały wiedzą, podana tu w atrakcyjny sposób, umiejętnością pracy w zespole, no i rzecz jasna mocnymi łydkami rowerzysty…

Peleton dojechał do mety pierwszego etapu. Już zimą dokończenie zmagań. 30 młodych mieszkańców Kuźni raciborskiej pojedzie na tygodniowy obóz narciarski- do szkoły na dwóch deskach.

Przy programie pracowało bezpośrednio 3 nauczycieli : Karolina Gdesz, Tomasz Jabłonka oraz koordynator projektu Wojciech Gdesz. Nad logistyką projektu czuwała dyrekcja ZSO w Kuźni Raciborskiej – Dyr. Kinga Apollo oraz v-ce Dyr. Bożena Zamkotowicz oraz grupa nauczycieli.

Za wsparcie i pomoc słowa podziękowania kierujemy do Dyrekcji i pracowników Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, osobno zaś za mądre lekcje o lesie Panu Gabrielowi Tworuszce.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!