Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wały na Zbiorniku Racibórz pod lupą ABW

Joanna Wieczorek
ABW zajmuje się sprawą na polecenie prokuratury
ABW zajmuje się sprawą na polecenie prokuratury Joanna Wieczorek
W prokuraturze ma swój ciąg dalszy afera z rozbiórką 6,5 km wałów, na prawym i lewym brzegu budowanego polderu. Śledczy badają jakość użytych w tym celu materiałów. Prokuratura zleciła wykonanie postępowania służbie specjalnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Powodem skierowania sprawy do prokuratury, była duża rozbieżność między dokumentacją i ekspertyzami technicznymi przedstawionymi nam przez wykonawcę zbiornika, a stanem faktycznym zastanym na placu budowy – powiedziała naszej dziennikarce Linda Hofman z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, które jest inwestorem tego zadania.

Zawiadomienie do prokuratury złożył dyrektor RZGW, pod koniec marca. W maju wszczęto śledztwo w sprawie. - Śledztwo w całości powierzono katowickiej Delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – przekazała Joanna Smorczewska z prokuratury w Gliwicach.

Komentarza w firmie Dragados próżno szukać. Na wykonany do polskiej centrali telefon, uzyskaliśmy informację, że polityka prowadzona przez firmę nie przewiduje kontaktu z mediami. - Nie będziemy komentować sprawy – odpowiadają w Warszawie.

Budowa Zbiornika Racibórz znalazła się w planach rządowych do realizacji po roku 2007. Ostatnio głośno zrobiło się także o pomysłach zmiany koncepcji z polderu suchego na mokry. Decyzja ostateczna zapadnie na szczeblu ministerialnym. Problem, który pojawił się w ostatnich tygodniach, i który jest przedmiotem śledztwa, dotyczy grubości kruszywa użytego do budowy wałów. Projekt budowlany dopuszczał użycie „materiału alternatywnego”, czyli łupka pokopalnianego. Jego granulacja określona została na poziomie od 0 do 100 mm. - Ponieważ materiał nie spełniał parametru, Inżynier Kontraktu zakwestionował jego poprawność i zasadność użycia – odpowiada Hofman.

RZGW nie chce wypowiadać się na temat odczuć i tego, czy wykonawca nadużył zaufania inwestora. Kolejne kroki ma wyznaczyć koniec prokuratorskiego postępowania. - Rozpatrujemy różne scenariusze – mówi enigmatycznie rzeczniczka RZGW.

Wykonawca musi teraz na własny koszt rozebrać 6,5 km wałów. U hiszpańskiej firmy Dragados, zabezpieczono dokumentację, precyzyjnie wyniki badań kruszywa alternatywnego. Projekt budowlany określał odpowiednie parametry łupka węglowego do budowy wałów, stąd konkretne wymagania RZGW w kierunku wykonawcy Zbiornika Racibórz.

Ciągle podtrzymywany koniec terminu prac na Zbiorniku wyznaczono na listopad 2018 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto