Barbórka 2017 - 4 grudnia na osiedlach śląskich miast, jak co roku można było usłyszeć górnicze orkiestry. Podczas oficjalnych uroczystości wręczane były odznaczenia i nagrody. Tysiące górników usłyszało okolicznościowe życzenia... - a jak NAPRAWDĘ wygląda codzienna praca górnika? Zobacz wyjątkowy fotoreportaż autorstwa Radosława Wojnara!

Autorem zdjęć jest Radosław Wojnar - górnik w KWK Piast, fotograf prowadzący fanpage Radofoto

Jak pisze Wojnar na swoim fanpagu - Barbórka to wyjątkowy dla mnie dzień, ponieważ jestem górnikiem, pracuję w kopalni i zawód hajera nie jest mi niczym obcym. To wredna i niewdzięczna robota, która często bywa śmiertelnie niebezpieczna. Jako jeden z nielicznych fotografów mających możliwość legalnego fotografowania dołu kopalni przygotowałem dla was reportaż z jednej szychty. Pamiętajcie, że żadne filmy i zdjęcia nie oddadzą tego, jak naprawdę jest na dole. Nie możecie dzięki nim poczuć temperatury, wilgoci ani usłyszeć hałasu, który panuje na dole. Żeby poczuć smak górnictwa, trzeba znaleźć się w kopalni. Wszystkim górnikom oraz ich rodzinom życzę wszystkiego dobrego! Tyle wyjazdów ile zjazdów i wysokich wypłat! Szczęścia górniczego panowie! Szczęść Boże!


BARBÓRKA 2017. Orkiestra górnicza obudziła mieszkańców Nikiszowca...


POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Jakość paliw w woj. śląskim. Wyniki kontroli stacji benzynowych i LPG [raport UOKiK: 2017]Stało się! Toma Hanks dostał maluszka od bielszczanki [ZDJĘCIA, WIDEO]Ta śląska wieś zniknie pod wodą! Zobacz jak przed zalaniem wyglądają Nieboczowy [ZDJĘCIA]Kultowe dyskoteki w Śląskiem: Pod koniec lat 90. bawiły się tam tłumy [ZDJĘCIA]


Wiadomości

Komentarze (27)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

emerytowany górnik (gość) (Jan)

Nie pod przymusem nie pracowalem. Zawsze kochałem tę robotę, tylko wkurza mnie jak ludzie zazdroszczą górnikom wysokich zarobków, wysokiej emerytury. Jaki masz problem aby tego miodu spróbować?? Przyjmij się do pracy na kopalnię i też będziesz miał to wszystko. Czy to górnicy są winni temu, że odchodzą na emeryturę po 25-ciu latach pracy i te ich świadczenia są troszkę wyższe od średniej emerytury z zus-u?? Chciałem przepracować rok dłużej żeby jeszcze wziąść jubileusz, to mnie siłą wywalili na emeryturę. Cen węgla też przecież nie ustalają górnicy tylko rząd. Trzeba przecież z czegoś utrzymać ten przerośnięty dział URZĘDÓW w Polsce.

emerytowany górnik (gość)

Górnicza robota jest lekka, łatwa i przyjemna. Do pracy na kopalnię w 1981r. przyjmowałem się w jednym dniu razem z 30-stoma innymi ludźmi. Po roku z tej paczki zostało nas 10-ciu. Do emerytury doczekałem tylko ja. Każdy tylko mówi że to robota, jak inna ale jak posmakuje trochę górnictwa to ucieka aż się kurzy.

emerytowany górnik (gość)

Zaczęli przyjmować nierobów na kopalnię Kleofas. 6000 zł na dzień dobry płacą. 13-tki, 14-tki, 15-tki, 16-tki nawet 20,5-tki. 4 Barbórki w roku. 10 000 zł rocznie za węgiel i 15ton deputatu w naturze. Nic nie trzeba robić, tylko zjechać zjeść śniadanie i wyjechać. No i kuźwa niema chętnych.

Emerytowany hajer kombajnista przodowy (gość) (Marek 75)

Ty chyba jesteś tym prawym ciemnym butem z komuni. Mam 56 lat a te 4200 to dostaję może na dwa miesiące. Kto wam wciska taką ciemnotę o górniczych emeryturach?? Teraz jeszcze minus 135zł miesięcznie za węgiel. Ludzie na budowach obecnie zarabiają po 7000zl a jakie jest ryzyko. Wszystkie wypadki na budowach są tylko z winy pracownika. Na kopalni jest siła natury. Można zginąć w każdej chwili. Tąpnięcie, wybuch metanu czy pyłu węglowego. Co będę pisał jak nie wiecie co to znaczy. Zapraszam na pokaz wybuchu pyłu węglowego na doświadczalną kopalnię BARBARA. chociaż wklikajcie sobie w Google wybuch pyłu węglowego. Jakiś budowlaniec to jest PIKUŚ.

frakol1 (gość)

nazwanie roboty wrednom świadzcy o tym co to pisoł-żodyn górnik tak by swoi roboty niy nazwoł niybezpieczno abo niyzapłacono-to pryndzyj ale niy wredno

Jajcarz (gość) (Aga)

Ciepło mam z kaloryferów a prąd z gniazdka. Woda leci z kranu, ciepła i zimna. Posiłki z kuchni a alkohol i papierosy ze sklepu. Nie potrzeba mi węgla!!!!!!!! Sprzedać kopalnie Niemcom, lub Czechom. Oni potrzebują teraz węgla jak polskie kopalnie zostały pozamykane po 90-tym roku im teraz węgla brakuje. Polsce się nieopłaca wydobywać węgla, ale Czesi i Niemcy są zainteresowani naszym czarnym złotem.