Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzina zastępcza. Gdzie jesteś moja nowa mamusiu?

Jakub Marcjasz
arc.
Na terenie Żywiecczyzny funkcjonuje blisko 150 niezawodowych rodzin zastępczych. Ta liczba jednak nie jest wystarczająca, aby zaspokoić wszystkie potrzeby, dlatego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Żywcu poszukuje chętnych chcących zostać taką rodziną dla dzieci pozbawionych opieki biologicznych rodziców.

Rodzina zastępcza. Gdzie jesteś moja nowa mamusiu?

Co roku liczba takich dzieci się zwiększa. A będzie ich jeszcze więcej. Według zapowiedzi za kilka lat liczba podopiecznych w domach dziecka w naszym kraju ma zmniejszyć się o połowę. Poza tym opieki potrzebują nie tylko dzieci z terenu naszego powiatu, bo do żywieckiego CPR-u codziennie trafia nawet dziesięć zapytań z obszarów innych powiatów o możliwości umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej.

- Chcemy pozyskać jak najwięcej kandydatów, którzy przejdą odpowiednie przeszkolenie, aby móc stać się niezawodową rodziną zastępczą, bo im będzie ich więcej, tym łatwiej i szybciej dzieci będą umieszczane w rodzinach, które są przygotowane i sprawdzone. W innym wypadku opuszczone dzieci muszą trafić do placówek opiekuńczo-wychowawczych - mówi Agata Lach, zastępca kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodziny w Żywcu.

Specjaliści przekonują, że dla sytuacji dziecka nawet najlepsza placówka wychowawcza nie będzie tak dobra, jak rodzina zastępcza.

- Dzieci będące w rodzinach zastępczych mają możliwość wychowywania się w warunkach zbliżonych do naturalnej rodziny. Uczą się prawidłowych relacji społecznych poprzez nawiązywanie bliskich kontaktów z prawnymi opiekunami, swoim biologicznym rodzeństwem, a także dziećmi przebywającymi w danej rodzinie. Rodzina zastępcza zapewnia tak istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka potrzeby, w tym najważniejsze poczucie akceptacji, miłości, bezpieczeństwa oraz uznania społecznego - zauważa Dorota Omyła, dyrektorka Poradni Psycholo-giczno-Pedagogicznej w Węgierskiej Górce.

Na Żywiecczyźnie funkcjonuje blisko 150 niezawodowych rodzin zastępczych

Chętni do zostania niezawodową rodziną zastępczą przechodzą odpowiedni kurs. Jego program zakłada przeprowadzenie pięćdziesięciu godzin szkolenia w formie zajęć grupowych oraz dziesięć godzin zajęć praktycznych w zawodowych rodzinach zastępczych lub rodzinnych domach dziecka. Kurs trwa przez trzy miesiące. Spotkania odbywają się raz w tygodniu. W tym czasie organizowane są spotkania z psychologami, prawnikiem, kuratorami sądowymi, czy sędziami sądów rodzinnych. Aby takie szkolenie się rozpoczęło, musi zgłosić się ośmiu-dwunastu kandydatów do zostania rodziną zastępczą. Kurs kończy się egzaminem i wydaniem opinii przez specjalistę.

To ważne, bo przed tworzącymi nowy dom dla potrzebujących dzieci stoi trudne wyzwanie, dlatego warto bardzo poważnie zastanowić się przed podjęciem ostatecznej decyzji o zostaniu rodziną zastępczą.

- To ciężka praca dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, dla osób, które są mocne psychiczne, wytrwałe i kochają dzieci, bo jeśli ktoś nastawia się na jakieś zyski to niech lepiej o tym zapomni - zauważa Helena Suława, która przez ponad dwadzieścia lat prowadziła Rodzinny Dom Dziecka w Rycerce Dolnej. Zauważa, że do nowej sytuacji muszą przygotować się nie tylko rodzice zastępczy, ale też inni członkowie rodziny, aby dać poczucie przyjmowanym dzieciom, że mają pełną rodzinę: babcię, dziadka, ciocie, wujków. Jakie rady dałaby kandydatom na przyszłych rodziców zastępczych? - Dzieciom trzeba dać odczuć, że są bezpieczne, bardziej nagradzać niż karać, bo one już są bardzo ukarane z tego powodu, że odbiera się ich od rodziny biologicznej. Bo niezależnie od tego jaka ta rodzina jest te dzieci ją kochają - odpowiada Helena Suława.

Psycholog natomiast dodaje: - Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że do rodzin zastępczych trafiają dzieci z różnorodnymi dys-funkcjami, z rodzin o niskiej wydolności wychowawczej, co implikuje wiele różnorodnych problemów. Stąd rodzice zastępczy korzystają ze wsparcia instytucji działających w powiecie na rzecz dzieci i młodzieży - podkreśla Dorota Omyła.

Osoby chętne do tworzenia rodzin zastępczych - w celu uzyskania dokładnych informacji na temat procedur proszone są o zgłaszanie się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żywcu, przy ul. Ks. Pr. St. Słonki 24, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 19.00.

W Polsce instytucja rodziny zastępczej ma swe korzenie już w czasach średniowiecza, kiedy to zakon salezjanów wyszukiwał dzieciom porzuconym lub osieroconym rodziny chcące się nimi zaopiekować, oferując w zamian nawet pomoc materialną. Pierwszym polskim aktem prawnym, w którym odniesiono się do opieki na dzieckiem, była Konstytucja z 17 marca 1921 r., jednak w latach 20. XX wieku zabrakło innych regulacji prawnych dotyczących tej kwestii. Działalność prowadzona przez rodziny zastępcze podlegała natomiast kompetencji samorządu terytorialnego. Chociaż w latach 1950-1970 rodzina zastępcza nie odgrywała większej roli ze względu na upowszechnienie instytucjonalnych form zastępczej opieki, to jednak obecnie zyskuje coraz więcej zwolenników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto