Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni Raciborza mają głos - Ryszard Frączek o konieczności upamiętnienia wybitnych postaci

Ryszard Frączek
Radni Raciborza mają głos to rubryka, w której publikujemy teksty i interpelacje radnych, bez przeredagowań ze strony redakcji. Przedstawiamy propozycję Ryszarda Frączka, zgłoszoną podczas sesji Rady Miasta 30 stycznia, by upamiętnić wybitne postaci.

Zwracam się z uprzejmą prośbą o zlokalizowanie na Cmentarzu Jeruzalem grobów ks. Franciszka Gzika i Edwarda Wende, oraz o wykonanie skromnych nagrobków upamiętniających te wybitne dla Ziemi Raciborskiej postaci.
Ks. Franciszek Gzik, ofiara terroru stalinowskiego zamordowany w wieku 37 lat 14 czerwca 1951 w raciborskim UB. Ks. Franciszek został odznaczony pośmiertnie w 1996 roku przez Prezydenta RP – Lecha Wałęsę. Jego krzyż jeszcze kilka lat temu leżał w chaszczach raciborskiego cmentarza za pomnikiem - Pomordowani w więzieniu raciborskim przez gestapo w latach 1942-1944

Edward Wende oficer szwadronu kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza. W roku 1939 zesłany na Kamczatkę, gdzie noc trawa 10 miesięcy, dzień pozostałe dwa, a temperatury ujemne dochodzą do 60 stopni. Po 22 latach pracy w kopalni złota, trafia do Raciborza. Tu żyje w małym mieszkanku w okolicach Rynku. Pochowany urzędowo prawdopodobnie prze raciborski OPS, bez księdza i należnych honorów. Grób Edwarda Wende znajduje się w końcowej części cmentarza w sektorze przeznaczonych dla ludzi ubogich.
Ponadto proszę o powołanie jednostki, zespołu itp. Przy Urzędzie, Muzeum itp. który zająłby się upamiętnieniem takich postaci, stworzeniem Izby Pamięci, wprowadzeniem do raciborskich szkół lekcji poglądowych o wybitnych Raciborzanach. Zadbaniem, aby tymi postaciami nazwano ulice czy skwery w Raciborzu, oraz opracowanie innych form upamiętnienia w formie wydawniczej itp.
Aby ten cel zrealizowano proszę po opracowaniu form upamiętnienia zabezpieczenie środków, które będą potrzebne na zrealizowanie tych celów.

Ryszard Frączek, radny Rady Miasta Raciborza

CZYTAJ:
Rada Miasta Racibórz - radni mają głos - serwis specjalny

Ks. Gzik Franciszek (1914 – 1951) – urodził się w Potoku. Po wybuchu II wojny światowej, w wyniku działań wojennych i rozproszenia Seminarium Duchownego, przebywał w rejonie rodzinnej miejscowości. Współpracował tam z Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1943 r., w Nowym Sączu. Jednocześnie został skierowany, jako wikariusz, do parafii Dzierzkowice, od 1944 roku był wikariuszem, a następnie prefektem w parafii Urzędów. W latach 1946 – 1948, przebywał w parafii Tarnogóra. Przebywał następnie w parafiach Komarów i Mircze, gdzie został aresztowany w 1949 roku. Został osadzony w więzieniu, w Hrubieszowie. Po pewnym czasie wywieziony został do Lublina, następnie do Raciborza. Swoją niezłomną postawą, torturowany ks. Franciszek Gzik z diecezji opolskiej, przypłacali życiem.
Torturowany umiera 14 czerwca 1951 w raciborskim więzieniu. Ks. Franciszka Gzik - ofiara terroru stalinowskiego pochowany na cmentarzu Jeruzalem. W 1996 roku pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto