Racibórz: Na ulicach, skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych będzie jaśniej i bezpieczniej. Trwa instalacja nowego oświetlenia.

Racibórz: Jaśniej i bezpieczniej na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszychW Raciborzu trwa modernizacja oświetlenia w centrum miasta. Będzie nie tylko jaśniej, ekologiczniej, ale i bezpieczniej. Bo oświetlane są m.in. przejścia dla pieszych.

- Oprawy ledowe przy przejściach dla pieszych mają moc wyższą o 30 procent w stosunku do pozostałych latarni na ulicach - zaznaczają urzędnicy z Raciborza. Co ważne, światło ma kolor neutralny, a nie żółty jaki często spotykamy na naszych drogach. Według specjalistów takie światło pozwala odpowiednio wcześniej zauważyć sylwetkę pieszego czy rowerzysty, co naturalnie przekłada się na większe bezpieczeństwo.

To nie koniec zmian. W Raciborzu na pięciu skrzyżowaniach pojawiły się już latarnie z podwójnym wysięgnikiem, tak by doświetlić nie tylko przejścia dla pieszych, ale także całe skrzyżowania.

- Tak jest w przypadku skrzyżowania: Batorego i Podwale, Kasprowicza i wyjazdu na osiedle, Londzina i Stalmacha, Mickiewicza na wysokości dworca PKP oraz skrzyżowania Mickiewicza i Szewskiej. Miejsca te zostały wybrane zarówno na wniosek mieszkańców, jak i na uwagi ekspertów od bezpieczeństwa ruchu drogowego - tłumaczy Leszek Iwulski z raciborskiego magistratu.

Na ulicach Raciborza wymienionych ma zostać ponad 1000 opraw oświetleniowych. Systematycznie w miejsce opraw sodowych pojawiają się oprawy typu LED. Łączne koszt programu to ponad 3,5 miliona złotych, przy czym raciborskiemu magistratowi udało się uzyskać dofinansowanie w kwocie blisko 1,5 miliona zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Oprócz wymiany 1065 sodowych opraw ulicznych, dzięki dofinansowaniu będzie można zainstalować także 175 opraw parkowych i ozdobnych oraz 71 opraw ulicznych wraz z przebudową linii.

- Modernizacja oświetlenia w centrum miasta to oszczędności rzędu 250 tysięcy złotych w skali roku. To także mniejsza emisja dwutlenku węgla o ponad 440 ton i poprawa estetyki wyglądu ulic - kończą urzędnicy z Raciborza.


POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


Moto

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!