Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nędza: święto szkoły z pompą ZDJĘCIA

Krystian Okręt (mat. nad. oprac. JB)
Nędza: święto szkoły z pompą
Nędza: święto szkoły z pompą arc. szkoły
Nędza: święto szkoły z pompą ZDJĘCIA Niezwykła wystawa, odsłonięcie uczniowskich galerii, bardzo ciekawy program artystyczny i mecz, w którym spotkały się drużyny uczniów, rodziców i nauczycieli. Tegoroczne obchody święta szkoły w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nędzy połączyły tradycję ze współczesnością.

Nędza: święto szkoły z pompą. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Niezwykła wystawa, odsłonięcie uczniowskich galerii, bardzo ciekawy program artystyczny i mecz, w którym spotkały się drużyny uczniów, rodziców i nauczycieli. Tegoroczne obchody święta szkoły w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nędzy połączyły tradycję ze współczesnością.

Historia placówki nierozerwalnie związana jest z powstaniami śląskimi (1919-1921). Tradycję upamiętniła wystawa przygotowana z ogromnym rozmachem przez dr. Marka Czogalika, który w porozumieniu z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej „House” w Gliwicach pozyskał bezcenne materiały dokumentujące najistotniejsze wydarzenia z historii Górnego Śląska w okresie międzywojennym. Wśród eksponatów (opisanych w języku polskim i niemieckim) znalazły się nie tylko unikatowe zdjęcia, ale również piktogramy dotyczące istotnych wydarzeń z tego okresu, np. propagandowe rysunki, afisze, transparenty. Uzupełnieniem ekspozycji była dokumentacja fotograficzna Szkolnego Dnia Wolności prezentująca holocaust i eksterminację więźniów obozu oświęcimskiego.

Współczesne życie szkoły prezentowały fotoreportaże z realizowanych projektów edukacyjnych, w których aktywnie placówka od wielu już lat uczestniczy i odnosi znaczące sukcesy. Ponadto, sięgając do przeszłości, została przy okazji zaprezentowana faktografia historii placówki pod hasłem „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy ... Choć macie sami doskonalsze wznieść” oraz udostępnione do wglądu zwiedzających kroniki szkoły.

Na tle oryginalnej dekoracji w sali gimnastycznej, inspirowanej motywem bajki A. Fredry „Paweł i Gaweł”, dyrektor szkoły Maria Czerwińska dokonała otwarcia corocznej uroczystości, witając przybyłych gości.

Nawiązując do hasła tegorocznych obchodów, Maria Czerwińska przytoczyła pouczającą powiastkę o sensie wolności, polemizując z jej rozumieniem we współczesnym świecie. Nie kryjąc zadowolenia z osiągnięć prowadzonej przez siebie placówki, poprosiła o przyjęcie wyróżnień dla najlepszych uczniów wraz z rodzicami.

Galerie nagrodzonych były bardzo pomysłowe: dla SP pod hasłem „Nasi mali giganci” (wg ulubionych przedmiotów), dla gimnazjum – „Wychodzimy poza ramy” (ramy obrazów były tłem). Odsłonił je poseł Henryk Siedlaczek.

W części artystycznej uczniowie skłaniając się ku przewodniej myśli tegorocznych uroczystości, wykonali kilka bardzo popularnych okupacyjnych, zakazanych w owym czasie piosenek, a spopularyzowanych w pierwszym polskim powojennym filmie L. Buczkowskiego (1900-1966). Zresztą u wejścia do budynku od rana duet skrzypce i akordeon przygrywał te piosenki, niejako na powitanie.

W program subtelnie wkomponowana została nastrojowa, kameralna muzyka orkiestry smyczkowej „Sinfonietta” pod kierunkiem Henryka Krótkiego. Publiczność mogła także wysłuchać występu solistki, gimnazjalistki z zaprzyjaźnionej szkoły w Czechowicach-Dziedzicach, Lidii Le Thanh. Zobacz: https://www.youtube.com/watch?v=w9F7UFzqu7s

Na zakończenie odbył się na orliku turniej piłkarski z udziałem trzech drużyn: Uczniów, Rodziców i Nauczycieli. Miał dosyć emocjonujący przebieg i niespodziewane zakończenie. Wyniki: Uczniowie – Rodzice 4:3; Nauczyciele – Uczniowie 5:2 i Nauczyciele – Rodzice 1:1. Pierwsze miejsce zajęła drużyna Nauczycieli (4 pkt), drugie Uczniów (3 pkt) i trzecie Rodziców (1 pkt).

Nędza: święto szkoły z pompą ZDJĘCIA

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto