Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na deskach historii w Nędzy [ZDJĘCIA]

Alek, UG Nędza
Na deskach historii w Nędzy
Na deskach historii w Nędzy
Projekt "Na deskach historii w Nędzy" miał połączyć pokolenia. I udało się. Najpierw osoby powyżej 55. roku życia sięgnęły pamięcią wstecz i barwnie opowiedziały np. swoim o balu maturalnym czy pierwszej pracy. Potem młodzież opowieści zinterpretowała po swojemu i stworzyła spektakl. Sukces nie byłby możliwy bez dobrej współpracy i międzypokoleniowego porozumienia.

Finał projektu "Na deskach historii" w Nędzy

Realizatorom projektu - grupie nieformalnej działającej przy Gminnym Centrum Kultury w Nędzy - w projekcie chodziło przede wszystkim o zbudowanie właściwej komunikacji międzypokoleniowej opartej na zasadach wzajemnego szacunku i partnerstwa. Wierzą, że będzie mogło się to przyczynić w przyszłości do podjęcia kolejnych wspólnych działań na rzecz dobra mieszkańców gminy.

Finał "Na deskach historii" odbył się w auli Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy, gdzie mieszkańcy mogli ocenić wcześniejsze etapy projektu. Powstał film, w którym starsi uczestnicy projektu wspominali ważne momenty swojego życia: bal maturalny, pierwszą pracę, a także odzyskanie wolności w 1989 roku.

Nagrania obejrzała młodzież, która zinterpretowała po swojemu usłyszane historie. Pod kierownictwem reżyserki Agnieszki Busuleanu- Jaksik, młodzi aktorzy stworzyli spektakl inscenizujący opowieści starszych mieszkańców gminy. Można go było zobaczyć na żywo właśnie podczas oficjalnego finału.

- Młodzi aktorzy grali o balu maturalnym, zakupach na kartki, o pierwszej pracy, odzyskaniu wolności i pożegnaniu starego systemu. Nie zabrakło też „podrywu na goździki” i potajemnego spożywania alkoholu na balu - uśmiecha się Julia Parzonka z GCK w Nędzy.

Finał projektu był dobrą okazją do dyskusji nad zmianami jakie zaistniały w kraju na przestrzeni lat. - To było dla nas bardzo ciekawe przeżycie. Mamy nadzieję, że częściej będziemy mogli być świadkami takiej wymiany doświadczeń między pokoleniami - podsumowuje Julia Parzonka.

Projekt "Na deskach historii" został dofinansowany ze środków programu "Działaj lokalnie VIII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto