Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mowa nienawiści na tle orientacji seksualnych

niehejtuje.com
Mowa nienawiści na tle orientacji seksualnych
Mowa nienawiści na tle orientacji seksualnych
W ostatnich latach wiele mówi się o odmienności seksualnej, społeczeństwie LGBT (lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści), czyli społeczeństwie zrzeszających ludzi o odmiennych preferencjach seksualnych niż związek kobiety i mężczyzny. W telewizji, aż huczy od organizowanych paradach równości, a telewizja nierzadko stara się ukazać osoby o innej orientacji - w złym świetle. Prezentujemy kolejny materiał Raciborskiego Stowarzyszenia Ask, realizującego projekt "Nie hejtuję", którego partnerami są m.in. redakcja Dziennika Zachodniego i portalu naszemiasto.pl "Mowa nienawiści na tle orientacji seksualnych"

Mowa nienawiści na tle orientacji seksualnych

- Kościół nie akceptuje odmiennej orientacji seksualnej argumentując, że sam Bóg stworzył człowieka na swój obraz Boży. Stworzył mężczyznę i niewiastę. Przyczynę homoseksualizmu tłumaczy błędami w wychowaniu, zbyt mocnym przywiązaniem do matki, natomiast słabym kontaktem z ojcem, czynnikiem społecznym. Niestety, doszliśmy do źródeł, gdzie katecheci i księża uczą młodzież, że homoseksualizm jest problemem, na lekcjach pokazywane są filmy, gdzie ukazane są świadectwa osób, które rzekomo zostały wyleczone z tego „problemu”. Z drugiej strony, wewnątrz Kościoła możemy znaleźć osoby, które otwarcie zadeklarowały, że preferują osoby tej samej płci. Przykładem może być malezyjski pastor Boon Lin Ngeo, który to w 2011 roku wziął ślub ze swoim partnerem w malezyjski Dzień Niepodległości - tłumaczą w Stowarzyszeniu Ask.

Coraz częściej możemy usłyszeć o tzw. coming out (of the closet) (z ang. come out of the closet - wyjść
z szafy), czyli w pełni świadomemu ujawnieniu swojej orientacji seksualnej przed rodziną, znajomymi czy też współpracownikami z pracy. Również w sferze osób publicznych dochodzi do tego rodzaju ujawnienia się. Otwarcie o swojej orientacji seksualnej mówią: Elton John i Ricky Martin, którzy są piosenkarzami. Natomiast
w Polsce przykładem osoby, która ujawniła swój homoseksualizm jest Robert Biedroń, który w tym roku objął posadę Prezydenta Miasta Słupska.

Według polskiego prawa, na dzień dzisiejszy, pary homoseksualne nie mogą wziąć ślubu. Do sejmu wpływało już wiele propozycji ustaw, dzięki którym osoby homoseksualne miały móc wziąć ślub, lecz każda z nich została odrzucona. Partiami, które w różnym stopniu deklarują przychylność osobom innej orientacji seksualnej są m.in.: Twój Ruch, Partia Zieloni, SLD, natomiast partiami przeciwko są: PO (obecnie rządząca), PIS oraz UPR. Wielką zmianę w polskiej polityce dokonał wcześniej wspomniany Robert Biedroń, który stał się pierwszym prezydentem, który oficjalnie zadeklarował swój homoseksualizm.

W sondażu z 2013 roku, który przeprowadziła grupa badawcza Pew Research Center w 39 krajach na całym świecie, możemy zobaczyć, że Polska zajmuje przedostatnie miejsce w Europie jeśli chodzi o akceptację osób homoseksualnych (ostatnie miejsce zajmuje Rosja). Z innych źródeł możemy wywnioskować, że niechęć wobec lesbijek i gejów niestety, zwiększa się. Właśnie najwięcej tolerancji mowy nienawiści w naszym kraju skierowana jest do osób homoseksualnych. Z badania, które w 2014 roku przeprowadziło Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego wraz z Fundacją im. Batorego wynika, że co piąty Polak brzydzi się gejów. Padają komentarze typu: „Brzydzę się pedziów, są wynaturzeniem człowieczeństwa, powinni się leczyć”. Niestety, nas słowach się nie kończy. Można wymienić wiele przypadków, w których to osoby właśnie przez swoją odmienną orientację seksualną ucierpieli na zdrowiu, a nawet w szczególnych przypadkach stracili swoje życie.

- By coś osiągnąć, najlepiej działać w grupie. Pamiętajmy, by nie poddawać się stereotypom oraz nie oceniać ludzi na pierwszy rzut oka. Unikajmy przejawiania nienawiści w stosunku do innych osób, a w szczególności ze względu na ich odmienność seksualną, kolor skóry, religie. Taka zasada powinna być wpojona w każdym z nas od początku istnienia, lecz jeśli tak się nie stało, to polskie prawo oraz wiele międzynarodowych praw gwarantuje bezpieczeństwo tym osobom - tłumaczy Ask.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto