Znaleźliśmy kilka nieśmiertelników, które pomogą w identyfikacji - mówi ks

Znaleźliśmy kilka nieśmiertelników, które pomogą w identyfikacji - mówi ks. Joachim Kroll. (© fot. Aleksander Król.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Szczątki ponad 30 żołnierzy niemieckich, poległych w 1945 roku w Modzurowie niedaleko Raciborza, są ekshumowane z przyparafialnego cmentarza przy kościele Trójcy Przenajświętszej. Zostaną złożone w nekropolii w Siemianowicach Śląskich, gdzie już wcześniej przeniesiono groby m.in. z Raciborza, Brzezia i Krzanowic.

- Długo broniliśmy się przed ekshumacją, ale w końcu postanowiliśmy się poddać - przyznaje ks. Joachim Kroll, proboszcz parafii z Modzurowa. - Wielokrotnie prosili nas o to choćby przedstawiciele Fundacji "Pamięć" z Warszawy. Uznaliśmy, że być może dzięki temu któraś z rodzin znajdzie swojego zaginionego podczas zawieruchy wojennej żołnierza. Przecież wielu z nich zaginęło i nie wróciło do domów.

Duchowny zaznacza, że podziewali się znaleźć w ziemi nieśmiertelniki, czyli blaszki, które mieli na szyjach żołnierze. I rzeczywiście, kilka takich blaszek odnaleźli. Pomogą w identyfikacji poległych.

Przez wiele lat mieszkańcy Modzurowa dbali o 21 grobów żołnierzy niemieckich (tyle było tu nagrobków, choć pochówków znaleziono więcej) znajdujących się na przyparafialnym cmentarzu. Opiekujący się mogiłami otrzymywali nawet niewielkie sumy na kwiaty i znicze. - Jednak za jakiś czas takich osób mogłoby u nas zabraknąć. Dlatego rada parafialna jednogłośnie zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji - dodaje ks. Joachim Kroll.

Część mieszkańców ma jednak mieszane uczucia. - Tyle lat ci żołnierze spoczywali w naszej ziemi. Po co ich ruszać? - pytał pan Paweł, którego spotkaliśmy przed cmentarzem w Modzurowie.

Jednak w warszawskiej Fundacji "Pamięć" przekonują, że warto przeprowadzać ekshumację i chować szczątki na cmentarzach żołnierzy niemieckich. - To duże ułatwienie dla rodzin z Niemiec, które przyjeżdżają na groby swoich bliskich do Polski - mówią w fundacji.

strona: 1 z 2 następna strona »

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!