Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2011: Naucz się uczyć do matury

natablicy.pl
fot. shutterstock
Wprawdzie od wyniku egzaminu maturalnego zależy wybór studiów, ale teraz lepiej się skupić na przygotowaniach - żeby jak najlepiej napisać. Na dalszy plan dobrze jest odłożyć ciążące na maturzystach pytanie o przyszłość.

W egzaminie maturalnym wynik zależy głównie od ucznia. Nauczyciele i rodzice powinni oczywiście wspierać i podpowiadać, ale to on planuje pracę i wybiera dalszą drogę.

Poniżej prezentujemy podpowiedzi psychologa - w jaki sposób przygotowywać się do matury i zapanować nad stresem.

Zrób plan
Zacznij od porządkowania, czyli usystematyzowania informacji - jakie musisz znać lektury, jakie uzupełnić wiadomości dotyczące epok itp. Zrobienie planu nie zajmie dużo czasu, a jest opłacalne. Przygotuj plan - na dużej kartce. Będzie ci łatwiej odkreślać, co już wiesz, czego się nauczyłeś, a co jeszcze zostało do zrobienia. Plan to porządek działania.

Ustal priorytety
Zazwyczaj najpierw uczymy się rzeczy podstawowych, a potem poszerzamy wiedzę. Jeśli są podstawowe informacje, których jeszcze nie wiesz lub od których zależy porządkowanie dalszej wiedzy (np. epoki literackie), zacznij koniecznie od tego. Bez podstaw nie zbudujesz w głowie stabilnego fundamentu, do którego możesz się potem odwoływać. Nowe informacje łącz ze starymi. Wyznacz sobie czas, w jakim nauczysz się danej rzeczy - to mobilizuje. Wybierz opracowania encyklopedyczne - nie jesteś w stanie nauczyć się wszystkiego, ale możesz nauczyć się wiele.

Wykorzystaj każdy dzień
Nieprzewidziane okoliczności mogą wpływać na realizację planu, dlatego tym bardziej musisz pilnować jego wykonania. Nauka w tej chwili jest najważniejsza. Możesz się zastanowić, z czego zrezygnować. Kursy, korepetycje są ważne. Spotkania towarzyskie, wyjścia do kina, czytanie gazety - mniej ważne, ale konieczne dla dobrego samopoczucia. Wyznacz więc sobie ramy - ile czasu może ci to zająć.

Powtarzaj!
Fundamentem efektywnego uczenia się jest powtarzanie, ale co ważne - ze zrozumieniem. Bezmyślne wkuwanie jest bezcelowe. Dobre przyswojenie materiału zależy więc od liczby powtórek. Najwięcej zapominamy w ciągu pierwszych 24 godzin - tak działa nasz mózg. Dlatego ważne jest, by powtarzać do momentu kiedy już wszystko pamiętamy. Najlepiej odtwarzać informacje z pamięci własnymi słowami. Można w ten sposób wykorzystać tak zwany bezproduktywny czas, czyli np. w trakcie jazdy autobusem, mycia zębów itd. Do notatek zaglądaj w ostateczności.

Rozwiązuj testy
Trening czyni mistrza, a zadania maturalne będą oceniane zgodne z kluczem odpowiedzi. Dlatego warto ćwiczyć rozwiązywanie testów, sprawdzać wyniki i poznawać sposób oceny odpowiedzi.

Dbaj o kondycję fizyczną
Każdy psycholog powie, że nie można się uczyć bez przerwy. Z upływem czasu tracimy zdolność koncentracji. Tak więc założenie, że "będę się uczył non stop" z góry skazane jest na porażkę. Do prawidłowego funkcjonowania nasz mózg potrzebuje świeżego powietrza, regularnego snu i wody. Zadbaj więc o spacer lub choćby regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywasz. Pij dużo wody, nie zarywaj nocy.

Myśl o przyszłości
Matura to egzamin - o tyle inny, że trwa kilka dni i jest podsumowaniem twojej dotychczasowej nauki. To ważny egzamin, bo decydujący w mniejszym lub większym stopniu o przyszłości. Dlatego warto podjąć wysiłek i postarać się o dobry wynik. Pomyśl jednak, że to po prostu kolejny etap na życiowej drodze - nie pierwszy, nie ostatni.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto