Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Maraton z tańcami polskimi - jubileuszowy konkurs "O Muszlę Bałtyku" [ZDJĘCIA cz. 1]

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Blisko dwustu tancerzy z różnych stron Polski zaprezentowało swoje umiejętności i pasję do tańców polskich podczas jubileuszowej, XV edycji konkursu "O Muszlę Bałtyku", zorganizowanego przez 22 Bazę Lotnictwa Taktycznego.

Kujawiak, oberek, krakowiak, polka, mazur - te tańce mogli obejrzeć widzowie w sobotę (15 grudnia) podczas XV Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich „O Muszlę Bałtyku” w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 5. Muszla Bałtyku zwykle odbywała się w listopadzie, ale tym razem organizatorzy wyjątkowo zrobili wyjątek.

- Jednak w tym roku, ze względu na bardzo dużą liczbę wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia niepodległości w listopadzie, w których uczestniczyły zespoły pieśni i tańca, w trosce o frekwencję postanowiliśmy przenieść naszą imprezę na grudzień - mówi Anetta Ciok, dyrektor artystyczny XV Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich „O Muszlę Bałtyku”.

Na dodatek cały program trzeba było zmieścić w jednym dniu (w niedzielę hala jest zajęta na inne wydarzenie), podczas gdy w poprzednich latach impreza była rozkładana na cały weekend. Tym razem był to więc prawdziwy maraton taneczny, trwający od rana do wieczora z udziałem 90 par z 22 ośrodków - z Pomorza, Warmii i Mazur, Podlasia, Wielkopolski, Mazowsza, Dolnego Śląska.

O godz. 16 rozpoczęła się część galowa. Najpierw wszyscy uczestnicy wspólnie odtańczyli poloneza, następnie rozpoczęły się finały. Uczestnicy turnieju prezentowali się w kategoriach wiekowych od I (7-9 lat) do VII (powyżej 40 roku życia). - Bardzo cieszy mnie fakt, że w najstarszej kategorii zgłosiło się aż sześć par. Przybywa ich z każdym rokiem - mówi Anetta Ciok.

W tańcach polskich obowiązuje też podział na klasy umiejętności. Dwie pary spośród podopiecznych Anetty Ciok występują obecnie na najwyższym poziomie - to Zosia Ciok i Juliusz Zabrocki z ZPiT „Małe Żuławy” ze Starego Pola (klasa IIA) oraz Zosia Moździerz i Paweł Lelikowski z ZPiT 22 BLT „Malbork” (IVA). W sumie z obu zespołów zaprezentowało się 13 par. Te malborskie pomagał przygotować, jako drugi instruktor, Damian Hawryszkiewicz, wychowanek ZPiT „Malbork”. Zresztą, w sobotę sam też występował w konkursie w parze z Natalią Wojciechowską, ale jako ZPiT UG Jantar.

Część galową jubileuszowej Muszli Bałtyku uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Pozakonkursowo swoimi prezentacjami uraczyli widzów tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego „Malbork” oraz ZPiT „Małe Żuławy”.

Warto było wygospodarować sobie trochę czasu, by odwiedzić halę sportową SP 5 w Malborku.

- Tańce polskie to część naszej kultury, tożsamości narodowej. Część, która długo nie była doceniana, ale na szczęście to się poprawia. Elementy tej kultury pojawiają się w modzie czy muzyce, jak chociażby bardzo popularny w ostatnim czasie zespół Tulia. A my staramy się podtrzymywać tę naszą tożsamość narodową, organizując ten konkurs. Pamiętam, jak po jednym z turniejów podeszła do mnie pani, która powiedziała, że nie wiedziała, że tańce polskie są takie piękne. Właśnie nasz turniej przyczynia się do pokazywania tego piękna szerszej publiczności - mówi Anetta Ciok.

***

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto