Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Makulaturę, baterie i zakrętki. Jakie odpady warto zbierać

Redakcja
Piotr Krzyżanowski
Piotr Krzyżanowski
W ostatnich latach coraz więcej mówi się o ekologii. Temat jest także poruszany w szkołach, gdzie dzieci i młodzież rozmawiają m.in. o recyklingu oraz prowadzą zbiórki odpadów. Dlaczego warto to robić?

Zazwyczaj szkoły nie kończą tego tematu tylko i wyłącznie na przekazaniu wiedzy dotyczącej segregacji śmieci. Każdego roku uczniowie chyba w każdej szkole uczestniczą w dniu sprzątania świata. To także zbiórka makulatury, elektrośmieci, zakrętek czy butelek. Zebrane odpady oddawane są do firm recyklingowych, a zarobione w ten sposób pieniądze wykorzystywane np. na potrzeby szkoły. Takie działania pokazują młodym ludziom, że selektywna zbiórka odpadów może przynosić wiele korzyści.

- Uczniowie naszej szkoły już od kilkunastu lat zbierają baterie. Makulaturę i zakrętki przynoszą od kilku lat. Natomiast elektrośmieci tylko po uprzednim ogłoszeniu i przez określony czas, np. dwa tygodnie - mówi Matylda Baryła ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Katowicach.

Celem takich akcji jest przede wszystkim podnoszenie świadomości ekologicznej nie tylko uczniów, ale także ich rodziców i dziadków. - To także możliwość zwrócenia uwagi na konieczność segregowania śmieci i pozbycia się z domu niebezpiecznych odpadów. Natomiast zgromadzone, dzięki takim akcjom, pieniądze przeznaczamy np. na zakup nagród w konkursach, doposażanie pracowni lub zakup artykułów biurowych - podkreśla Matylda Baryła.

Zebrane w szkołach odpady trafiają do firm, które zajmują się przetwarzaniem odpadów. Jakie są to ilości? Tylko w Szkole Podstawowej nr 37 w Katowicach podczas niedawno przeprowadzonej akcji zbiórki elektrośmieci zebrano ich ponad tonę. Uczniowie przynoszą do szkoły ok. 300 kilogramów makulatury miesięcznie, a baterii ok. 80 kg rocznie.

Wiadomo, że za zgromadzone odpady szkoły nie dostają wiele pieniędzy. Jednak warto w tym momencie pomyśleć o tym, że nie trafiają one na wysypiska śmieci, a firmy recyklingowe zajmą się ich przetworzeniem, a to jest już wymierna korzyść dla środowiska.

Dlaczego warto prowadzić zbiórki odpadów?

- Takie zbiórki należy prowadzić z bardzo prostego powodu. W Polsce w dalszym ciągu bardzo dużo odpadów trafia na wysypiska śmieci. Mamy bardzo duże zaległości w porównaniu z innymi krajami w Europie Zachodniej, gdzie u rekordzistów ponad 90 proc. odpadów trafia do powtórnego wykorzystania - podkreśla Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja, polskiej organizacji ekologicznej, która

buduje „Pokolenie Eko XXI wieku”.

Klub Gaja zwraca również uwagę na trzy ważne aspekty, kiedy mówimy o zbiórce odpadów. To wysypiska śmieci, na które trafiają odpady, a tych przecież w Polsce mamy dużo. Drugą kwestią jest fakt, że zgromadzone odpady nadają się do ponownego wykorzystania i np. w przypadku makulatury warto nie wycinać kolejnych drzew. Natomiast trzecią i bardzo ważną kwestią, kiedy mówimy o odpadach, jest to, że przy np. produkcji papieru z makulatury zużywamy zdecydowanie mniej energii.

Autor: BW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto