Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liceum, technikum czy zawodówka? Oto jest pytanie

Aleksander Król
Uczennice Gimnazjum nr 2 wybierają się do raciborskich liceów. Jedynka chwali się wysokim miejscem w rankingu szkół średnich. Dwójka wynikami z matur
Uczennice Gimnazjum nr 2 wybierają się do raciborskich liceów. Jedynka chwali się wysokim miejscem w rankingu szkół średnich. Dwójka wynikami z matur Fot. Aleksander Król
Przed wyborem kolejnej szkoły staje najmniej liczny (w ciągu ostatnich lat) rocznik gimnazjalistów. Absolwenci są w komfortowej sytuacji, bo miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych jest więcej niż chętnych. Placówki kuszą modnymi kierunkami, dodatkowymi zajęciami czy certyfikatami. Ale decyzja nie jest łatwa, bo może zaważyć na całym dorosłym życiu

Rusza rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych, która w tym roku będzie prowadzona w formie elektronicznej. Już od poniedziałku absolwenci gimnazjów będą mogli rejestrować się w systemie. Wypełniając deklarację w internecie, każdy z kandydatów wskaże trzy szkoły, do których chciałby uczęszczać oraz określi swoje preferencje i klasy, w których chciałby się uczyć. Tą, którą wybierze jako pierwszą, nowoczesny system uzna za najważniejszą. Jest w czym wybierać.

W sumie znajduje się tu osiem zespołów szkół ponadgimnazjalnych. W placówkach prowadzonych przez powiat na absolwentów czeka ponad dwa tysiące miejsc. Przed młodymi ludźmi stoi bardzo trudny wybór.

W zorganizowanych niedawno w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym przy ul. Klasztornej Raciborskich Targach Edukacyjnych wzięło udział ponad 900 gimnazjalistów. Wielu z nich w dalszym ciągu miało spore wątpliwości... - Jeszcze nie wiem. Wybór szkoły jest bardzo trudny. Może zdecyduję się na Technikum Mechaniczne - mówił jeszcze trzy tygodnie temu Adam Pańczak, uczeń Gimnazjum nr 1 w Raciborzu. Jego rówieśniczka, Magda Chacko z Gimnazjum nr 2 waha się pomiędzy dwoma liceami: LO nr 2 i LO nr 1 - Jako szkołę pierwszego wyboru wskażę "dwójkę". Chciałabym się uczyć w klasie humanistycznej, ale nie wiem, czy się dostanę. Nie najlepiej poszedł mi test z matematyki, a do LO nr 2 trzeba mieć sporo punktów. W ubiegłym roku więcej niż do "jedynki" - mówi Magda.

Szkoły kuszą młodych ludzi nowymi kierunkami. - Mamy kilka nowych propozycji. W Zespole Szkół Ekonomicznych od tego roku będzie można uczyć się w zawodzie technik spedytor. W Zespole Szkół Budowniczych i Rzemiosł Różnych utworzony zostanie kierunek - technik geodeta. Dwa nowe kierunki techniczne pojawią się w Zespole Szkół Zawodowych: obsługi turystycznej i usług fryzjerskich - wylicza Karolina Kunicka, rzecznik Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Turystyka ma być prawdziwym hitem. Podczas targów edukacyjnych wielu młodych ludzi pytało właśnie o ten kierunek. - Zrobiliśmy wywiad wśród raciborskich biur podróży. Większość deklarowała, że przyjmie naszych uczniów na praktyki. Po tym kierunku młodzi ludzie nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Turystyka jest coraz modniejsza. W niedalekiej przyszłości przy urzędach gmin mają powstać biura informacji turystycznej - mówi Bożena Chudzińska-Latacz, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Raciborzu. Przekonuje, że ze znalezieniem pracy nie powinni mieć problemu także technicy usług fryzjerskich. - W mieście powstało wiele takich zakładów - dodaje.

Jak zwykle w Technikum nr 3, działającym w ZSZ najwięcej miejsc zaplanowano dla gastronomów - aż 64. W sumie w tym technikum przygotowano 160 miejsc, a w zawodówce jest ich 192. Jak zwykle wielu młodych ludzi wybiera się do Mechanika, gdzie w Technikum nr 4 czekają 192 miejsca, a w szkole zawodowej 160. W Zespole Szkół Mechanicznych także zapewniają, że absolwenci: mechanicy, elektrycy, elektronicy, informatycy, teleinformatycy, mechatronicy, a także operatorzy i monterzy urządzeń oraz ślusarze-spawacze nie będą mieli w przyszłości kłopotów ze znalezieniem pracy. Szkoła współpracuje z wielkimi firmami, działającymi w regionie, w których uczniowie odbywają praktyki zawodowe, a w wielu przypadkach mają gwarancję zatrudnienia.

Do egzaminów sprawnościowych przygotowują się już kandydaci do klas pierwszych liceum w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego. Te do klasy lekkiej atletyki, interdyscyplinarnej i piłki siatkowej odbędą się już za tydzień, w sobotę 15 maja. Nieco więcej czasu na treningi mają kandydaci do klas pływackich, bo ich egzaminy zaplanowano dopiero na 5 czerwca. Do tej placówki młodych ludzi przyciągają nazwiska wielkich sportowych sław. To tutaj pierwsze szlify zdobywał Artur Noga, mistrz świata i Europy w biegu na 110 metrów przez płotki i najlepszy polski biegacz olimpijski w Pekinie w 2008 roku, a także Kamil Błoński, brązowy medalista na mistrzostwach Europy w zapasach. To na pływalni SMS-u pierwsze swoje rekordy biła Katarzyna Dulian, wicemistrzyni Europy seniorów w pływaniu stylem klasycznym. Ale w ZSOMS mogą uczyć się nie tylko sportowcy. Od niedawna działa tam także klasa informatyczna, do której w tym roku zostanie przyjętych 32 uczniów. Jednak największą popularnością cieszą się licea ogólnokształcące. - Mam nadzieję, że dostanę się do LO nr 2 do klasy matematyczno-informatycznej - mówi Angelika Górszczyk z Gimnazjum nr 2. W "jedynce" i "dwójce" na humanistów, ścisłowców i lingwistów czeka po 224 miejsca. Jedynka chwali się m.in. wysokim miejscem w rankingu szkół średnich - ostatnio 134 miejsce w kraju i 18 w województwie. Dwójka akcentuje fakt, że jej uczniowie osiągają najwyższe w powiecie wyniki z matur.

Kierunki w szkołach ponadgimnazjalnych naszego powiatu

Zespół Szkół Ekonomicznych, ul. Gimnazjalna 3, 47-400 Racibórz, tel. 032/415 48 90.

Technikum nr 1
- technik ekonomista, technik handlowiec, technik spedytor, technik organizacji reklamy;

Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1
- sprzedawca;

II Liceum Profilowane
- profil socjalny.

Zespół Szkół Zawodowych, ul. Wileńska 8, 47-400 Racibórz, tel. 032/415 29 63

Technikum nr 3
- technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik analityk, kelner, hotelarstwa, obsługi turystyki, usług fryzjerskich;

Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3
- blacharz samochodowy, fryzjer, cukiernik, rolnik, lakiernik, kucharz małej gastronomii, wielozawodowa.

Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych, ul. Wileńska 6, 47-400 Racibórz, tel. 032/ 415 46 54.

Technikum nr 2
- technik budownictwa, geodeta, architektury krajobrazu.

Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2
- zawód stolarz, murarz, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, technolog robót wykończeniowych w budownictwie, klasa wielozawodowa, malarz-tapeciarz, posadzkarz.

Zespół Szkół Mechanicznych, ul. Zamkowa 1, 47-400 Racibórz, tel. 032/ 415 33 88.

Technikum nr 4
- technik mechanik, elektryk, elektronik, informatyk, mechatronik, teleinformatyk.

Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 4
- mechanik pojazdów samochodowych, mechanik monter maszyn i urządzeń, operator obrabiarek skrawających, elektryk, ślusarz/spawacz.

Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, ul. Kozielska 19, 47-400 Racibórz, tel. 032/415 44 59.

Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego
- profil lekka atletyka, pływanie, interdyscyplinarne, informatyczne, piłka siatkowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto