Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kończa się miejsca w akademikach. Studencie! Sprawdź jakie masz alternatywy

Jakub Gołębski
W stołecznych akademikach już nie ma miejsc.
W stołecznych akademikach już nie ma miejsc. Małgorzata Genca / Polskapresse
Rok akademicki rozpocznie się dopiero za kilka dni, lecz nie wszyscy studenci mają gdzie mieszkać. Ci, którzy czekali na miejsce w akademiku, często muszą obejść się ze smakiem. Powodem jest niewystarczająca liczba miejsc. Jakie są alternatywy dla studentów?

Akademik – runda druga

W tej chwili, w akademikach trwa kwaterowanie studentów pierwszego roku. Obecnie tylko ci, którzy dostali przydział kilka miesięcy temu mają szansę na miejsce. Pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego pozostawiają jednak iskierkę nadziei reszcie chętnych - Być może łóżka będą po 5 października, gdy wszyscy się zgłoszą i będzie wiadomo, ile osób zrezygnowało - informuje Katarzyna Łukaszewska z biura prasowego UW.

Czytaj także: Szukasz mieszkania w stolicy? Zobacz, czego możesz się spodziewać w trakcie poszukiwań

Stancja

Jeśli jednak nie dostaniesz przydziału w akademiku, a nie chcesz wydawać zbyt wielkiej kwoty na mieszkanie, najtańszą alternatywą pozostaje stancja. Stancja czyli pokój wynajmowany w domu już zamieszkanym. Rozwiązanie to najczęściej proponują rodziny lub osoby starsze. Takie wyjście jest jednak droższe od wspólnego pokoju w akademiku. Cena stancji waha się zwykle między 500 – 800 zł za miesiąc. Koszt pokoju zależny jest lokalizacji i standardu. Mimo, że stancja jest dość tania, ma również swoje wady. Ktoś, kto lubi nocne życie i imprezy, raczej nie zagrzeje miejsca w mieszkaniu 75-letniej, emerytowanej nauczycielki, lub rodziny z dzieckiem. Oczywiście są również korzyści, za drobną pomoc przy np. robieniu zakupów, można spodziewać się domowego obiadu. Wszystko zależy jednak od początkowych ustaleń z właścicielem mieszkania.

Mieszkanie

Kolejna opcją jest wynajem mieszkania ze znajomymi. Takie rozwiązanie studenci wybierają najczęściej, gdyż daje o wiele więcej swobody niż stancja. Oczywiście wiążą się z tym większę koszty. Poszukiwaniem mieszkania do wynajęcia lepiej zająć się przed końcówką lata, bowiem w tym okresie, ceny wzrastają, czasem nawet o kilkaset złotych. Spowodowane jest to zwiększonym popytem na studenckie mieszkania. Taki błąd popełniają najczęściej studenci pierwszego roku. Starsi żakowie za swoim lokum rozglądają się już w trakcie sesji letniej. Pozwala im to zaoszczędzić nawet kilkaset złoty miesięcznie, a przy tym znaleźć mieszkanie w lepszej lokalizacji. Tezę tę potwierdzają eksperci.

Dalsza część artykułu na drugiej podstronie >>

- Obecnie można zauważyć dość wzmożony ruch wśród ofert wynajmu mieszkań, oraz większej ilości zamieszczanych ofert poszukiwania mieszkania do wynajęcia w serwisie dom.gratka.pl na rynku nieruchomości warszawskich. Może to potwierdzać tylko tezę, że przełom sierpnia i września to czas wynajmów – głównie dzięki studentom powracającym z wakacji. Trend ten jeszcze bardziej może być zauważalny w połowie września - co pokazują statystyki z ubiegłego roku - powiedział Artur Osak, analityk w serwisie dom.gratka.pl. - Z analizy danych serwisu dom.gratka.pl. wynika, że średnie ceny wynajmu mieszkań w sierpniu wzrosły w segmencie mieszkań jednopokojowych i dwupokojowych (czyli tych, których najczęściej szukają studenci), średnie ceny mieszkań trzypokojowych nieznacznie spadły w stosunku do lipca 2011 - dodaje.

Koszt wynajmu zależy oczywiście od metrażu, standardu lokalu i lokalizacji. Jednoosobowy pokój na Bielanach, Ursynowie, Żoliborzu czy Mokotowie, można „upolować” już za 600 zł, jednak im lepsza lokalizacja, tym drożej. Obserwując serwisy zajmujące się rynkiem ogłoszeniowym, można zauważyć, że tańsze są mieszkania na prawobrzeżnej Warszawie.

Czytaj także: Studencie! We wrześniu ceny mieszkań w Warszawie skoczyły w górę

Kawalerka

Dla kogoś, kto ceni sobie prywatność najlepszym wyjściem będzie kupno kawalerki. Średni koszt takiego rozwiązania to 1400 zł/miesiąc. Jednak kawalerka poza największą wadą – małym metrażem, ma szereg zalet: całkowitą niezależność, najdalej posuniętą prywatność i w końcu, daje studentowi prawdziwą szkołę życia.

Hostel?

Jeśli planowaliście przeczekać kilka miesięcy w hostelu, mamy dla was złe wieści. Jak sprawdziliśmy, hostele nie praktykują opcji abonamentu. Zwykle maksymalny okres rezerwacji to dwa tygodnie.


Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto