Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści z Raciborza wybierają przyszłość

Aleksander Król
aleksander król
Po raz pierwszy w tym roku absolwenci gimnazjów w Raciborzu wybierają szkoły w systemie elektronicznym. Sprawdziliśmy, jakie przygotowano dla nich oferty w Raciborzu i co wybierają.

W przyszłości chciałabym projektować ogrody, dlatego wybieram się do Technikum nr 2 na profil architektura krajobrazu. Ale mam plan awaryjny. Jeśli nie dostanę się na ten kierunek, spróbuję swoich szans w hotelarstwie. Jako drugą szkołę wskazałam Technikum nr 3 i klasę o takim profilu - zdradziła nam Jagoda Szpot, uczennica trzeciej klasy Gimnazjum nr 1 w Raciborzu.

Jej koleżanka z klasy Ania Kołtunowska wybrała raciborski Ekonomik. - To jest fajna szkoła, chciałabym uczyć się na kierunku technik logistyki. Ewentualnie w grę wchodzi jeszcze Technikum nr 3, a konkretnie fryzjerstwo - dodaje Anna Kołtunowska, która wspólnie ze swoimi rówieśnikami po raz pierwszy w tym roku wybierała szkołę składając deklaracje w internecie. - Nie miałam żadnych kłopotów z elektronicznym naborem. Dziś wszyscy znają się na komputerach i sieci - dodaje.

Większy problem stanowił wybór między liceum, a technikum. Tymczasem wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że właśnie ważą się losy ich przyszłości. Mimo że często łatwiej o pracę po technikum, to właśnie licea w dalszym ciągu cieszą się większą popularnością. A szkoły robią wszystko, by przyciągnąć do siebie młodzież, rozbudowując swoją ofertę.

Tegorocznym hitem ma być m.in. nowo otwierane Liceum Plastyczne w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy ul. Kasprowicza. Ma powstać tu klasa dla 32 uczniów. - Nawet nie spodziewaliśmy się, że będzie aż takie zainteresowanie. Niedawno mieliśmy spotkanie z rodzicami i młodzieżą, która pytała o bardzo fachowe rzeczy. Przedmiotów zawodowych będą uczyli młodzież profesorowie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, z którą mamy podpisaną umowę o współpracy. Zajęcia ogólnokształcące będą odbywały się w naszej szkole - mówi Marzena Kacprowicz, wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1.

O ile w innych liceach młodzież będzie uczyła się w systemie trzyletnim, artyści spędzą w murach tej placówki cztery lata. - Bo będą mieć sporo godzin z przedmiotów zawodowych, które trzeba rozłożyć w czasie - tłumaczy Kacprowicz. To też jedyna szkoła, do której nie można zapisać się, siedząc w domu przed swoim komputerem. Kandydaci do Liceum Plastycznego nie są objęci naborem elektronicznym i do 31 maja powinni złożyć podanie w sekretariacie szkoły. By dostać się do "plastyka" będą musieli zdać egzamin praktyczny z rysunku, malarstwa i tzw. kompozycji przestrzennej.

Ale to nie jedyna nowa oferta Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu. W tym roku szkolnym ma ruszyć tu klasa dwujęzyczna, której uczniowie będą mieli niektóre przedmioty w języku niemieckim.

Nową ofertę przygotowały też inne raciborskie szkoły. Mechanik chce szkolić od tego roku techników energetyków, którzy znajdą potem pracę w raciborskiej Fabryce Kotłów Rafako. Szkoła podpisała nawet umowę o współpracy z tym zakładem. Uczniowie będą tam mieli swoje praktyki. Zresztą nie po raz pierwszy. W Zespole Szkół Mechanicznych, a w zasadzie w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 4 już wcześniej uruchomiono profil ślusarz/spawacz, a młodzież zdobywa fach pod czujnym okiem specjalistów z Rafako.

__________________________________________________________________________

Nasz informator dla absolwenta gimnazjum

Zespół SZkół Ogólnokształcących nr 1
I LO im. Kasprowicza, klasy: humanistyczna, matematyczno-fizyczna, matematyczno- informatyczna, biologiczno-chemiczna, biologiczno-geograficzna, dwujęzyczna (j. niemiecki), lingwistyczna z rozszerzonym
j. niemieckim i j. angielskim,
lingwistyczna z rozszerzonym
j. francuskim i j. angielskim
Liceum Plastyczne - specjalności:
fotografia, techniki graficzne;

Zespół Szkół Ogólnokształcących 2
II Liceum
Ogólnokształcące
im. Adama Mickiewicza, klasy: humanistyczna,
matematyczno-fizyczna, informatyczno-matematyczna,
biologiczno-chemiczna, społeczno-prawna;

Zespół Szkół Ekonomicznych
II Liceum Profilowane, profil socjalny;
Technikum nr 1, profile: technik ekonomista,
technik handlowiec,
technik spedytor,
technik organizacji reklamy,
technik logistyk;
Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 1,sprzedawca.

Zespół Szkół Zawodowych
Technikum Nr 3, profile:
technik żywienia
i gospodarstwa domowego,
technik analityk,
kelner, technik hotelarstwa,
technik obsługi turystycznej, technik usług fryzjerskich;
ZSZ nr 3, zawody: blacharz samochodowy, fryzjer, cukiernik, rolnik, lakiernik, kucharz małej gastronomii ,
wielozawodowa;

Zespół Szkół Budowlanych
i Rzemiosł Różnych
Technikum Nr 2, profile: technik budownictwa,
technik geodeta,
technik architektury krajobrazu;
Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 2, zawody:
stolarz, murarz,
monter instalacji i urządzeń
sanitarnych, wielozawodowa, technolog robót wykończeniowych
w budownictwie, malarz - tapeciarz, posadzkarz;

Zespół Szkół Mechanicznych
Technikum nr 4, profile: technik mechanik
technik elektryk,
technik elektronik, technik informatyk, technik mechatronik, technik teleinformatyk,
technik energetyk;
ZSZ nr 4, zawody: mechanik pojazdów
samochodowych, mechanik monter maszyn
i urządzeń,
operator obrabiarek skrawających,
ślusarz/spawacz.

* W piątkowym (27 maja) tygodniku Dziennika Zachodniego czytaj obszerny wywiad z Andrzejem Markowiakiem, byłym prezydentem Raciborza, a także o tym, co w najbliższym czasie powstanie w Raciborzu! Dowiedź się więcej, czytaj w PIĄTEK DZIENNIK ZACHODNI!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto