Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Procesja Wielkanocna w Sudole. Ma się ją we krwi [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Aleksander Król
Procesja Wielkanocna Sudół
Procesja Wielkanocna Sudół
Kiedyś to był rygor, w Wielkanocnej Procesji Konnej można było uczestniczyć dopiero po ukończeniu "podstawówki". Wiadomo, każdy chciał wcześniej i zdarzały się wyjątki. Ja wsiadłem na konia i jechałem w procesji już po Komunii Świętej - śmieje się Jan Płaczek, którego w Poniedziałek Wielkanocny zobaczymy jadącego wierzchem tradycyjnie, pewnie gdzieś z końca korowodu, jadącego przez raciborski Sudół. Będzie też jego córka, bo u Płaczków procesje konne ma się we krwi.

- Córka w prezencie na Komunię Świętą nie dostała laptopa, tylko konia. Pamiętam, jak pierwszy raz uczestniczyła w procesji, jadąc wierzchem. Miała 9 lat więc całą drogę szedłem obok i trzymałem jej konia, żeby jej nie porwał - śmieje się Jan Płaczek.

- Co roku jeździmy razem, a w tym córka pojedzie w parze... z profesorem Jerzym Buzkiem - zdradza nam Jan Płaczek. Pierwotnie zakładano, że Buzek pojedzie w bryczce, ale jednak wskoczy na konia.- To wyśmienity jeździec - dodaje Płaczek, który w Wielkanocnej Procesji Konnej w Sudole pojedzie 43 raz, ale jak przyznaje są tacy, którzy jeżdżą dłużej.

- Nasz "śpiewak" Paweł Konieczny ma 84 lata i po raz 70 weźmie udział w procesji. A nasz proboszcz pojedzie 40 raz - dodaje Płaczek.
Wspomina dawne, dobre czasy, kiedy w procesji szli wszyscy gospodarze. - Kiedyś rolnicy sami się zbierali. Każdy brał to, co miał i jechał w tym, co miał - mówi Jan Płaczek.

Teraz w Sudole gospodarstw z końmi jest mniej.
Ale na organizowaną w dzielnicy Raciborza Procesję Wielkanocną przyjeżdżają koniarze z całego regionu.
- Z rybnickiego, wodzisławskiego. W zeszłym roku w naszej procesji w Sudole wzięło udział więcej uczestników niż w Pietrowicach Wielkich - mówi ks. Józef Przywara, proboszcz parafii w Sudole.
Bo Sudół naprawdę żyje procesją. - Pomagają wszyscy mieszkańcy, przyjmują od rana gości, częstują. Bez ich zaangażowania by się nie udało - dodaje Jan Płaczek.
Początek Wielkanocnej Procesji Konnej w Sudole punktualnie o godzinie 13.

Harmonogram Procesji Konnych w Pietrowicach Wielkich i Zawadzie Książęcej

Wielkanocna Procesja Konna połączona z festynem rodzinnym w Pietrowicach Wielkich w Poniedziałek Wielkanocny
Godz. 11 - 12.50 - zbiórka wszystkich uczestników procesji na terenie Centrum Społeczno Kulturalnego w Pietrowicach Wielkich. Cały teren jest ogrodzony i dozorowany. Przygotowane będą zadaszone miejsca z możliwością nakarmienia i napojenia koni. Na miejscu będzie przygotowany poczęstunek dla uczestników przed wyjściem.
Godz. 13 - wyjście procesji spod Kościoła w Pietrowicach Wielkich, uformowanie procesji
i przejście procesją konną do Kościółka Św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich.
Godz. 14-14.20 - Nabożeństwo błagalne - w Pątniczym Kościele p.w. Świętego Krzyża
Godz. 14.30 - 15.00 - Zakończenie modlitw i powrót do Pietrowic Wielkich z tradycyjnym konnym objazdem pól.
Godz. 15- 15.30 - Uroczysta parada koni ul. Świerczewskiego.
Godz. 15.30 - 15.45 - Zakończenie procesji wraz błogosławieństwem.
Godz. 15.45- 24 - Konny Festyn Wielkanocny na boisku z licznymi atrakcjami:
- zawody skoków przez przeszkody z udziałem czołowych zawodników tej dyscypliny,
- pokaz w ujeżdżaniu koni w wykonaniu zawodników jeździeckiego Klubu Lewada najlepszego klubu w Rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego.
- pokazy Dżygitówki w wykonaniu Apolinarski Group. Dżygitówka to sztuka jazdy konnej o charakterze akrobatycznym. Jej rodowód wywodzi się z Kaukazu. Tak właśnie jeździli niegdyś Kozacy; stąd też inaczej zwie się ją woltyżem kozackim. Kozacy wykorzystywali te umiejętności podczas walk. Dziś sztuka ta wzbudza wielkie emocje wśród publiczności, a także przenosi nas jakby w czasie i pomaga przywołać historię tak nam odległą...
- występy ciekawych formacji konnych i najlepszych polskich artystów. Całość uroczystości popołudniowych w Pietrowicach Wielkich, odbywających się na boisku sportowym będzie miało atmosferę pikniku rodzinnego. Nie zabraknie na nim: namiotu plenerowego, obsługi gastronomicznej, atrakcji dla dzieci, oraz zabawy tanecznej, która rozpocznie się o godz. 18.

Wielkanocna Procesja Konna w Zawadzie Książęcej

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 13. Uczestnicy procesji wyruszą spod kościoła w Zawadzie i udadzą się w kierunku Ciechowic. Zrobią "koło" i wrócą do Zawady, biorąc udział w małym wyścigu konnym.
Przygotowano wiele atrakcji po procesji konnej. Odbędzie się między innymi pokaz woltyżerki, będzie poczęstunek. Każdy z uczestników procesji otrzyma pamiątkową statuetkę. W Wielkanocnej Procesji Konnej w Zawadzie Książęcej wezmą udział koniarze z całego regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto