Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum krwiodawstwa w Raciborzu wkrótce rusza! [ZDJĘCIA]

Aleksander Król
Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Raciborzu. Nowa siedziba RCKiK w Raciborzu gotowa
Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Raciborzu. Nowa siedziba RCKiK w Raciborzu gotowa Aleksander Król
Unikalny w skali całego kraju, czerwony, "obły" budynek, który ma przypominać krwiobieg, czyli nowa siedziba Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ra-ciborzu jest już gotowa. Pracownicy placówki przy ulicy Sienkiewicza już szykują się do przeprowadzki. - Jeszcze w tym roku przeniesiemy się do nowej siedziby. Od 1 stycznia już na pewno całą naszą działalność będziemy prowadzić w nowej siedzibie - zapewnia Maria Wiecha, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Raciborzu.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Raciborzu podziwia świat

"Serce" - bo tak ochrzcili już budynek mieszkańcy, naprawdę robi wrażenie. Nie ma tu żadnych ostrych kantów, bo wszystkie narożniki zaokrąglono. Sprowadzono zaokrąglone płytki, a także zaokrąglone okna. Budowa pochłonęła około 20 mln zł, a większość dało Ministerstwo Zdrowia.
- Architekci z całego świata interesują się naszą nową siedzibą, chcą być na otwarciu, bo to unikalny budynek - przyznaje Maria Wiecha.

Krwiodawcy w czerwonym obiekcie mieli być przyjmowani już dawno, jednak awaria, która nastąpiła na dwa dni przed odbiorem budynku przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Raciborzu, odsunęła otwarcie w czasie.

W Raciborzu chcą pomóc także dawcom

Tymczasem w Raciborzu czekają nie tylko na otwarcie nowej siedziby krwiodawstwa, ale także na decyzję dotyczącą ewentualnego przyznania gran-tu na stworzenie tu dodatkowej pracowni HLA - pobrań i badań szpiku kostnego. - Za jednym ukłuciem można by było pobrać zarówno krew, jak i szpik. Dawca krwi stałby się jednocześnie dawcą szpiku, którego tak brakuje - mówi Maria Wiecha. Napisany przez nią grant jest wyjątkowy także z innego powodu.

- Dotąd myślano wyłącznie o biorcy. My chcemy pomóc także dawcom. Teraz badamy ich tylko pod kątem tego, czy mają bezpieczną krew dla dawcy, a nie sprawdzamy, czy sami nie są chorzy. Tymczasem ktoś może mieć dobrą morfologię, dobrą krew dla dawcy, a jednocześnie chorować na raka prostaty. Mamy aparaturę, by badać naszych dawców powyżej 40. roku życia, a to nawet 10 tysięcy osób - tłumaczy Maria Wiecha.
To byłaby zupełna nowość - w Raciborzu, w siedzibie RCKiK mogłoby powstać coś na kształt centrum onkologii i hematologii, gdzie bezpłatnie badano by dawców krwi. - Oni pomagają od lat, czas pomóc im - mówi Maria Wiecha.
Na przyznanie grantu jest szansa, bo RCKiK w Raciborzu już raz zdobyło duże pieniądze na nowoczesny ambulans do poboru krwi z tzw. Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię).

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto