Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciepło systemowe bezpieczne dla Ciebie i środowiska

Redakcja
Przedsiębiorstwo Komunalne "Therma
 Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 
 ul. M. Grażyńskiego 108, 
43-300 Bielsko-Biała.




Przedmiotem działalności Spółki na terenie Gminy Bielsko-Biała jest:


- zakup, przesył i dystrybucja oraz sprzedaż ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody użytkowej w nośniku wodnym,

- produkcja ciepła we własnych źródłach ciepła tj. w Ciepłowni Rejonowej opalanej węglem, w kotłowni gazowo-olejowej oraz w kotłowniach gazowych,

- prowadzenie prac remontowych i inwestycyjnych w zakresie sieci, węzłów cieplnych i urządzeń ciepłowniczych,

- prowadzenie obsługi instalacji wewnętrznych oraz węzłów cieplnych w obiektach odbiorców,
- 
prowadzenie kompleksowo usług związanych z modernizacją układów ciepłowniczych zarówno dla obiektów budownictwa mieszkaniowego, użyteczności publicznej, obiektów przemysłowych.





ATUTY CIEPŁA SYSTEMOWEGO



Jakość - stosowane w węzłach nowoczesne urządzenia regulacyjne zapewniają pełny zakres regulacji zmniejsza zużycie energii, a w konsekwencji zwiększa oszczędności u odbiorców ciepła z miejskiego systemu ciepłowniczego, natomiast zastosowany system monitorowania parametrów pracy optymalizuje czas reakcji na ewentualne awarie.



Bezpieczeństwo - czynnikiem grzewczym w systemie ciepłowniczym jest woda więc nie ma zagrożenia wybuchem, zatruciem lub porażeniem. Brak szczególnych obwarowań jeśli chodzi o bezpieczeństwo w eksploatacji zastosowanych urządzeń pozwala na realizację węzłów cieplnych przy dużej oszczędności powierzchni użytkowych w ogrzewanych obiektach i bez specjalistycznych zabezpieczeń.



Koszty ogrzewania - bieżące analizy kosztów ogrzewania w odniesieniu do innych nośników ciepła takich jak gaz, olej opałowy czy prąd wskazują, że ciepło sieciowe jest tańszym nośnikiem od wyżej wymienionych. Polityka cenowa, jaką stosuje nasza Spółka pozwala wskazać na ten sposób zaopatrzenia w ciepło jako najbardziej racjonalny i perspektywiczny pod względem ekonomicznym.



Koszty przyłączenia - zgodnie z wypracowanymi rozwiązaniami oferujemy współudział w kosztach inwestycji. Udział naszej Spółki w inwestycji uzależniony jest m.in. od odległości istniejących sieci ciepłowniczych, wielkości przyszłego poboru ciepła, rodzaju obiektu. Udział w inwestycji jest tak skalkulowany, aby stał się konkurencyjny w stosunku do innych nośników energii oraz inwestycja była opłacalna zarówno dla odbiorcy jak i naszego przedsiębiorstwa (wskaźnik SPBT zakładany na poziomie ok. 4 lat).






Nadrzędnymi celami w Spółce jest spełnianie wymagań i oczekiwań klientów oraz dbałość o sprawy środowiskowe.


Dlatego też od 2001 roku funkcjonuje w Spółce Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Środowiskiem. ZSZJiŚ pozwala na prowadzenie systematycznego monitorowania procesów związanych z klientem oraz stałego nadzoru nad znaczącymi aspektami środowiskowymi.






KADRA



Spółka jest oceniana przez odbiorców przede wszystkim poprzez jakość i niezawodność dostawy ciepła. Realizacja tych celów, to nie tylko sprawność i nowoczesność urządzeń technicznych, ale również zatrudnianie kompetentnej kadry o długoletnim doświadczeniu zawodowym. Wysokie kwalifikacje kadry mają znaczący wpływ na jakość i wydajność pracy, co przekłada się na wyniki Spółki oraz na jej ocenę przez otoczenie. Dlatego też wiele uwagi poświęca się szkoleniom i edukacji zatrudnianych pracowników. Nasi pracownicy podnoszą swoje kwalifikacje w ramach studiów podyplomowych oraz uzupełniają i pogłębiają wiedzę na specjalistycznych kursach zawodowych. Ciągłe i systematyczne szkolenie załogi ma również wpływ na doskonalenie skuteczności stosowanego w Spółce systemu zarządzania jakością i zarządzania środowiskowego w zakresie wytwarzania, przesyłu, dystrybucji i obrotu ciepłem.









Spółka realizuje około 40 proc. potrzeb cieplnych miasta Bielsko-Biała. Dostarcza ciepło na cele ogrzewania i wentylacji obiektów, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz gorącą wodę o podwyższonych parametrach na potrzeby technologiczne przemysłu.


W strukturze klientów Spółki dominuje sektor przemysłu, handlu i usług, którego udział w sprzedaży ciepła wynosi aż 44,6 proc. Pod tym względem jesteśmy wyjątkiem jako, że we wszystkich miastach kraju zdecydowanie przeważa ciepło dla mieszkań.
Podobna ilość, bo 42,3 proc., dostarczanego ciepła trafia do zasobów mieszkaniowych. Ogrzewamy ponad 27 tys. mieszkań o powierzchni przekraczającej w sumie 1,6 mln m2.

























SYSTEM Ciepłowniczy Bielska-Białej



ŹRÓDŁA CIEPŁA

Źródłami ciepła dla Bielska-Białej są:

Elektrociepłownia EC-I Bielsko-Biała

Elektrociepłownia EC-II Bielsko-Północ w Czechowicach-Dziedzicach



Obydwa źródła należą do Południowego Koncernu Energetycznego S. A. w Katowicach.



Ciepłownia Rejonowa P. K. "Therma" Sp. z o. o. w Wapienicy

Moc cieplna 20 MWt


Kotłownia gazowo-olejowa P. K. "Therma" Sp. z o. o. przy ul. Kwiatkowskiego 71b

Moc cieplna 5,00 MWt


Kotłownie gazowe P. K. "Therma" Sp. z o. o. o sumarycznej mocy cieplnej 1,614 MWt



SIECI CIEPLNE



System sieci cieplnych Bielska-Białej składa się z systemu sieci wodnych obejmujących dwa podsystemy sieci wysokoparametrowych dalekiego zasięgu pracujących, ze względu na różnicę poziomu terenów ponad 130 m, jako rozdzielone.


Usytuowanie źródeł ciepła oraz układ sieci ciepłowniczych poprzez dwustronne zasilanie, daje gwarancję niezawodnego zaopatrzenia odbiorców w ciepło. Układ ten umożliwia rezerwowanie zasilania w okresach remontów i w przypadkach awarii.


Na terenie miasta Bielska-Białej Spółka eksploatuje ogółem 177 km sieci cieplnych, w tym 15,5 km sieci napowietrznych.


Sieć cieplna prowadzona jest głównie pod ziemią. Niektóre odcinki sieci biegnące na obszarach przemysłowych lub na obszarach o niekorzystnych warunkach hydrologicznych to rurociągi napowietrzne.




WĘZŁY CIEPLNE



W roku 2009 na terenie Bielska-Białej eksploatowano 800 wysokoparametrowych węzłów cieplnych przyłączonych do sieci P. K. "Therma". Wszystkie wyposażone są w liczniki ciepła. Układy regulacji w nowych węzłach realizowane są obecnie w oparciu o sterowniki swobodnie programowalne, które umożliwiają łączenie wielu funkcji układu i dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb użytkownika. Takie rozwiązanie umożliwia również zorganizowanie zdalnego monitoringu do rejonów eksploatacyjnych czy centralnej dyspozytorni oraz archiwizowanie poszczególnych parametrów i ewentualne dalsze ich przetwarzanie.








SYSTEM MONITOROWANIA
I STEROWANIA PRACĄ SYSTEMU CIEPŁOWNICZEGO



Przedsiębiorstwo Komunalne "Therma" - Spółka z o. o. w Bielsku-Białej w branży ciepłowniczej należy do grupy przedsiębiorstw, które wcześnie wdrożyły nowoczesne systemy monitorowania i sterowania pracą sieci ciepłowniczych. Ideą rozwiązania było stworzenie systemu z centralną dyspozytornią, gdzie przesyłane są podstawowe parametry ze źródeł ciepła: Elektrociepłowni EC-I w Bielsku-Białej i EC-II w Czechowicach-Dziedzicach, Ciepłowni Rejonowej w Wapienicy.


Celem systemu monitorowania jest szybkie reagowanie na wszelkiego rodzaju awarie sieci cieplnych oraz na nieprawidłowości w pracy węzłów cieplnych. Przyczynia się to do obniżenia strat na przesyle, zwiększając tym samym niezawodność pracy sieci i komfort odbiorców ciepła.



NOWOCZESNOŚĆ, OSZCZĘDNOŚĆ


W celu obniżenia kosztów dystrybucji ciepła dostarczanego do użytkowników, Spółka prowadzi prace modernizacyjne i remontowe systemu ciepłowniczego.


Podejmowane działania mają na celu pełne, bezawaryjne zaspokajanie potrzeb odbiorców, poprawę jakości przesyłanej energii, a także właściwe przygotowanie sieci i urządzeń ciepłowniczych do sezonu grzewczego. W ramach tych działań w latach 1993 - 2009 wymieniono w sumie 105 km sieci cieplnych, z tego w 2009 roku 4,9 km. W miejsce sieci w technologii tradycyjnej w sieciach wodnych zastosowano w około 95 proc. - rury preizolowane różnych systemów. Zestawienie wymienionych w latach 1993-2009 sieci cieplnych przedstawia poniższy wykres.










EKOLOGIA i OCHRONA ŚRODOWISKA


Niska emisja


Istotny wpływ na poprawę warunków ekologicznych w mieście ma likwidacja źródeł niskiej emisji. W ramach prowadzonych działań ekologicznych, w latach 1960-1992 zlikwidowanych zostało około 130 większych kotłowni węglowych na osiedlach mieszkaniowych i w zakładach przemysłowych. Zlikwidowano również kilkanaście kotłowni lokalnych węglowo-koksowych, przy czym obiekty ogrzewane z tych kotłowni zostały podłączone do sieci cieplnej lub nastąpiła przebudowa tych kotłowni na gazowe. Podjęte dotychczas działania spowodowały znaczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych przedostających się do powietrza
w wyniku spalania węgla w małych i często przestarzałych kotłach. Dlatego też prowadzona przez P. K. "Therma" działalność wytwórcza i dystrybucyjna ma charakter ekologiczny, polepszający w znaczący sposób jakość powietrza w mieście oraz komfort życia jego mieszkańców.


Od 2007 roku na zlecenie Urzędu Miasta w Bielsku-Białej P. K. "Therma" jest operatorem "Kompleksowego programu ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia niskiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery miasta Bielska-Białej z budynków jednorodzinnych
z indywidualnymi kotłami węglowymi". W roku 2009 w celu osiągnięcia założonego w programie efektu ekologicznego, za środki finansowe zgromadzone przez organizatora programu przeprowadzono modernizację 150 kotłowni, poprzez wymianę:

94 starych kotłów węglowych na nowoczesne kotły ekologiczne z certyfikatami energetyczno-ekologicznymi,

56 starych kotłów węglowych na kotły gazowe.






Gospodarka odpadami


Spółka prowadząc działalność gospodarczą wytworzyła 3107,74 Mg odpadów. Selektywna gospodarka 26 rodzajami odpadów pozwoliła na:

- przekazanie do ponownego wykorzystania 3051,18 Mg odpadów, tj. 98,18 proc. wytworzonych odpadów,

- utylizację 1,93 Mg odpadów, tj. 0,06 proc. wytworzonych odpadów,
- 
przekazanie na składowiska 54,61 Mg odpadów, tj. 1,76 proc. wytworzonych odpadów,
w tym odpadów komunalnych 45,75 Mg, czyli 1,47 proc. wytworzonych odpadów.



Eksploatowanie przez Spółkę separatorów ścieków dla obiektów przy ul. Grażyńskiego 108 oraz Ciepłowni Rejonowej przy ul. Londzina 17c wygenerowało w roku 2009 oszczędności za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych w wysokości około 164 tys. zł.


Eksploatacja przez Ciepłownię Rejonową w Wapienicy zmodernizowanych w roku 2005 urządzeń odpylających do sprawności 95,59 proc. obniża emisję zanieczyszczeń pyłowych około 25,5 proc. stężeń dopuszczalnych. Wykonana modernizacja obniżyła obowiązkowe opłaty za korzystanie ze środowiska o około 25 tys. zł rocznie.











NAGRODY I WYRÓŻNIENIA



Certyfikat Przedsiębiorstwo Fair Play


W 2009 r. Spółka po raz szósty została laureatem programu promocji kultury przedsiębiorczości, organizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz Fundację "Instytut Badań nad Demokracją
i Przedsiębiorstwem Prywatnym", który ma na celu promocję etyki w działalności gospodarczej.
Spółka została pozytywnie oceniona pod względem:

- relacji z konkurencją, dostawcami oraz klientami,

-sposobu załatwiania reklamacji, skarg
 i wniosków, terminowości wywiązywania się z zobowiązań wobec kontrahentów oraz Skarbu Państwa,,
stosunków z pracownikami,
działalności prospołecznej oraz 
 traktowania środowiska naturalnego.



Brązowy Laur "Przedsiębiorstwo Fair Play" otrzymują firmy, które nieprzerwanie przez sześć lat wzięły udział w programie i uzyskały tytuł oraz certyfikat "Przedsiębiorstwo Fair Play"







OSIĄGNIĘCIA MINIONEGO ROKU



Rozbudowa systemu ciepłowniczego - budowa 5 km sieci do nowoprzyłączonych obiektów.


Przyrost sprzedaży mocy z nowo przyłączonych obiektów wyniósł 9,5 MW. Naszymi nowymi Klientami w 2009 r. zostali m.in.:
Sfera II, Gemini Park, Państwowa Straż Pożarna, Hala Widowiskowa pod Dębowcem, ZIAD i inni


Wprowadzanie zdalnych odczytów ilości zużytej energii cieplnej drogą radiową.


Doskonalenie organizacji pracy i systemu zarządzania poprzez wdrożenie nowoczesnego oprogramowania.


Obniżenie emisji substancji szkodliwych do środowiska poprzez propagowanie idei ekologicznej w otoczeniu, wśród pracowników, odbiorców ciepła i podwykonawców.




ZAMIERZONE DZIAŁANIA



Dalsza modernizacja systemu ciepłowniczego miasta Bielska - Białej poprzez wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych, które mają na celu:

zapewnienie niezawodnej dostawy ciepła,

zmniejszenie strat na przesyle ciepła,

doskonalenie poziomu obsługi klienta.



Pozyskiwanie finansowych środków pomocowych na przeprowadzenie modernizacji infrastruktury ciepłowniczej miasta Bielska-Białej.



Sprostanie wymogom odbioru ciepła z nowobudowanej elektrociepłowni. Zgodnie z założeniami nowopowstały blok ciepłowniczy spełniać będzie wszystkie wymagania wynikające ze stosownych dyrektyw Unii Europejskiej, a w szczególności Dyrektywy IPPC -2001/80/WE, przy zakładanej sprawności 87 proc.



Działania marketingowe w celu pozyskania nowych odbiorców.










od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto